ketojenik diyette yağ alımını artırmak

Ketojenik Diyet Yaparken Yağ Alımı Nasıl Artırılır?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet özellikle yüksek yağ alınan bir diyet olarak diğer diyetlerden ayrılıyor? Peki yağ alımını artırmak için ne yapmak gerekiyor? Detaylar burada!

Keto diyeti düşük karbonhidrat tüketilen ve aynı zamanda yüksek oranda yağ tüketilen bir besin olarak biliniyor.

Peki ketojenik diyette yağ alımını artırmak için ne yapmak gerek? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık ve cevaplamaya çalıştık.

Ketojenik diyet yağ ağırlıklı bir diyet midir?

Ketojenik diyet düşük miktarda karbonhidrat tüketilen ve yüksek miktarda yağ tüketilen bir diyet türüdür. Bu yüzden de beslenme programı içerisine yerleştirilen yiyecekler genellikle yüksek yağ oranlarına sahip olan yiyeceklerden seçilir.

Elbette bugüne kadar oluşturulmuş olan diyet programlarında genellikle yağ alımı minimum seviyede tutulduğu için, ketojenik diyet biraz tuhaf gelebilir. Fakat ketojenik diyeti özel kılan ve son yıllarda çok popüler hale gelmesine sebep olan durumlardan biri de budur.

Ketojenik diyet içerisinde tüketilen besinlerin;

  • Yüzde 75’lik kısmı yağ,
  • Yüzde 20’lik kısmı karbonhidrat,
  • Yüzde %5’lik kısmı ise protein

olarak düzenlenir. Eğer bu oranları kendiniz hesaplayabilirseniz, kendiniz için bir diyet programı hazırlayabilirsiniz. Elbette bir diyetisyenden yardım almanız da mümkün. Eğer böyle bir diyet programı uygulamak istemez ama yine de ketojenik diyet etkileri görmek isterseniz, bu durumda ketojenik diyet hapları kullanabilirsiniz.

Ketojenik diyette yağ alımını artırmak için neler yapılabilir?

Ketojenik diyette yağ alımını artırmak için yapabileceğiniz ilk şey, yüksek miktarda yağ içeren yiyecekler tüketmektir. Elbette bu yiyecekler içerisindeki yağın doğal ve sağlıklı yağlar olması da büyük önem taşır. Sağlıksız yağlar tüketmek keto diyetini olumsuz etkileyebileceği gibi başka sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olur.

Günlük yaşantınız içerisinde kolayca ulaşabileceğiniz ve aynı zamanda sağlıklı yağlar içeren besinleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Avokado,
  • Uskumru, karagöz, alabalık, sardalya, ton balığı ve somon gibi balıklar,
  • Kabak çekirdeği, ay çiçeği çekirdeği ve susam tohumu gibi yağlı tohumlar,
  • Zeytinyağı,
  • Ispanak, kara lahana ve brüksel lahanası gibi sebzeler,
  • Ceviz, badem, yer fıstığı, kaju ve amerikan cevizi gibi sert kabuklu kuruyemişler.

Tüm bu besinleri tüketerek ketojenik diyette vücudun yakmak için ihtiyaç duyduğu yağı sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.