ketojenik diyeti atlarsam ne olur

Ketojenik Diyeti Aksatırsam Ne Olur?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet planında çeşitli değişiklikler yapılması ve beslenme planına tam olarak uyulmaması halinde ne gibi sonuçlar gözlenir? Cevaplar bu linkte!

Ketojenik diyet, katı bir beslenme programı sunmaması ve sağlıklı değişiklikler yaparak zayıflamayı mümkün kılması nedeniyle pek çok kişi tarafından uygulanıyor.

Peki keto diyetinin aksatılması durumunda diyet bozuluyor mu ve ne gibi sonuçlar ortaya çıkıyor? Bütün cevapları sizler için araştırdık.

Keto diyeti nasıl uygulanır?

Ketojenik diyet, uygulaması oldukça kolay bir beslenme programıdır. Genellikle ilk birkaç günün ardından vücut, yeni düzene kolaylıkla uyum sağlar ve daha fazla enerji yakmaya başlar.

Bu da kilo verme, karaciğerdeki ketonları kullanma, kalp-damar sağlığını koruma ve beyin sinirlerini güçlendirme gibi çeşitli faydalar doğurur. Bu nedenle ketojenik diyet dünya çapında en fazla tercih edilen diyet türlerindendir.

Ketojenik diyette karbonhidrat alımının günlük %5, yani 20-50 gram seviyesinde tutulması, vücuttaki enerji kaynak kullanımını değiştirir. Normalde karbonhidratlardan sağlanan enerji yağ deposu olan ketonlardan sağlanır.

Ketoz evresi, vücuda daha uzun süre dayanan verimli bir enerji sağlar. Dolayısıyla yağ depolarının kullanılması, vücuda enerji ve zindelik vererek metabolizma hızını artırır. Karbonhidrat kaynaklarının tüketimi ise kısa süreli ve verimsiz bir enerji sağlar.

Keto diyetinde kesintiye uğrama olursa ne olur?

Ketojenik diyetin temeli vücudun girdiği keton evresine dayanır. Ketoz evresi, enerji kullanımını daha etkili hale getiren sağlıklı bir süreçtir.

Ketoz evresinin aksamaması ketojenik diyetin etkisini kaybetmemesi açısından oldukça önemlidir. çünkü vücudun bu enerji değişikliğine adapte olması 2 ila 7 gün sürer.

Adaptasyondan sonra süreci başa sardıracak bir beslenme programı uygulanır, örneğin yüksek karbonhidrat tüketimi olursa diyet programı işe yaramaz ve baştan başlamayı gerektirir.

Ketojenik diyete ara vermeden, döngüsel ketojenik diyet planı uygulanabilir. Buna göre haftada 5 gün standart keto diyet uygulanırken, kalan 2 günde daha yüksek protein alımı tercih edilebilir. Ancak karbonhidrat tüketimi %5 ile sınırlı kalır.

Keto diyet boyunca, diyetin kalitesini artırmak ve vücudu bu sürece daha çabuk alıştırmak için çeşitli haplardan faydalanılabilir. Bu keto hapları ile uygulanan diyetin etki süresi kısalır ve doğrudan sağlıklı sonuçlar gözlenmeye başlar. Ek takviye alma diyeti aksatma ihtimalini de önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.