ketojenik diyette aralıklı oruç

Ketojenik Diyette Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

  Yazar: Michael Moody

En favori iki diyet yöntemi olan aralıklı oruç ile ketojenik diyeti bir arada uygularsak ne olur, kilo verilir mi ve keto etkileri görülür mü? Cevaplar burada!

Aralıklı oruç, ketojenik diyetten sonra en fazla uygulanan zayıflama programlarından biri. Her iki beslenme programı da vücudu ketoz evresine sokarak kilo vermeye yardımcı oluyor, ayrıca sağlık durumunu düzeltiyor.

Peki bu kadar popüler iki program olan aralıklı oruç ve ketojenik diyetin bir arada uygulanması doğru olur mu? Gelin bu soruya yanıt verelim.

Aralıklı oruç nedir?

Aralıklı oruç, tıpkı ketojenik diyet gibi dünya çapında yaygın olarak uygulanan bir beslenme programı. Bu programın temelinde, vücudu belirli süre aç bırakmak ve yemek yeme saatlerini sınırlandırmak yatıyor.

Genellikle 8/16 şeklinde uygulanan aralıklı oruç programında, günün 8 saati yemek yemeye ayrılırken 16 saat oruç tutmak gerekiyor. Oruç tutulan süre zarfında vücuda kalorili herhangi bir şey almamak gerekiyor, bu nedenle bu aralıkta sadece kalorisiz sıvılar tüketilebiliyor.

Aralıklı oruç, ketojenik diyetin sağladığı ketoz evresini başlatıyor. Bu nedenle aralıklı oruç ile ketojenik diyet sık sık karşılaştırılıyor.

Aralıklı oruçta uzun süreli açlık nedeniyle, ketojenik diyet etkileri görülüyor. Tıpkı ketojenik diyetteki gibi aralıklı oruçta da yağ yakım hızı artıyor ve kötü kolesterol ile kan şekeri dengeleniyor.

Ketojenik diyet ve aralıklı oruç

Ketojenik diyet ile aralıklı orucu bir arada uygulamak, pek çok açıdan vücuda iyi geliyor. Ketojenik diyetin etkilerini artıran bu yöntem “Keto Fasting” olarak adlandırılıyor.

Aralıklı oruç mantığında bir beslenme programı yaparken, ketojenik beslenmenin sağlığa faydalı olduğu biliniyor. Aynı zamanda bu süreç, beslenme programının etkisini artırırken daha kısa sürede kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Aralıklı oruç ile ketojenik diyetin birleştirilmesi şu faydaları sağlıyor:

  • Kilo verme hızı artıyor.
  • Ketoz evresine girme süresi kısalıyor.
  • Vücuttaki insülin ve glikojen depoları yakılıyor, bu da yağ yakım hızını artırıyor.
  • Keto diyetin sonuçları kısa sürede ortaya çıkıyor.
  • Beyin ve sinir sistemi gelişiyor, çeşitli beyin hastalıklarının önüne geçiliyor.
  • Büyüme hormonu daha hızlı salgılanıyor.
  • Yaşlanma enzimlerinin aktifliği azalıyor.

Bu süreci hızlandırmak, vücuda sayısız fayda sağlıyor. Her iki yöntemi bir arada uygulamadan aynı etkiye sahip olmak için genellikle ketojenik diyet hapları tercih ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.