ketojenik diyette yumurta

Ketojenik Diyette Günlük Kaç Yumurta Tüketilir?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyetin olmazsa olmaz besin kaynaklarından biri yumurta. Peki ketojenik diyeti yaparken ne kadar yumurta tüketmek gerek? Tüm detaylar yazımızda

Son yıllarda yaygın olarak uygulanan ketojenik diyet içerisinde yumurta oldukça önemli bir yere sahip. Tüm diyet programlarında kahvaltı öğünlerinde genellikle yer alıyor.

Peki ketojenik diyeti uygularken ne kadar yumurta tüketilmesi gerektiğine dair herhangi bir sınırlama bulunuyor mu? Bu konuyu araştırdık ve merak edilenleri cevaplamaya çalıştık.

Ketojenik diyeti nedir?

Ketojenik diyet, düşük karbonhidratlıdır ve vücudun daha fazla yağ yakmasını sağlayan bir diyet türüdür.  Ketojenik diyette vücutta biriken fazla ve depolanmış olan yağ yakıldığı için hem karın bölgesinde incelme hem de zayıflama meydana gelir.

Ketojenik diyetin bu kadar yaygın olarak tercih edilmesinin ilk nedeni, kısa süre içerisinde ciddi miktarda kilo verilebiliyor olmasıdır. 3 günlük ya da 7 günlük programlar şeklinde uygulanabilir.

Diyet programlarına vakit ayıramayan ya da bunun için imkânı olmayan insanlar, vücudu ketozis haline sokacak olan ve sanki bir ketojenik diyeti uygulamış gibi kilo vermeye destek olan en iyi ketojenik diyet hapları arasından bir tercih yapabilir.

Ketojenik diyette ne kadar yumurta tüketilir?

Ketojenik diyetinde ne kadar yumurta tüketildiğine dair bir kesin bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü bu kaç günlük bir program uyguladığınıza ve program içerisinde yer alan diğer besin kaynaklarına göre değişkenlik gösterebilir.

Yine de şunu söylemek mümkün: Hemen hemen tüm ketojenik diyet programlarında kahvaltı öğününde mutlaka yer alır. Yumurta bu öğünde bazen haşlanmış olarak, bazen de omlet olarak tüketilebilir.

Bazı sabahlar yalnızca beyazının yenilmesi önerilmektedir. Bir diğer yandan tüketilecek olan yumurtanın sayısı gün 1 iken, bir başka gün 2 ya da 3 olabilir.

Ketojenik diyette gereğinden fazla yumurta tüketilirse ne olur?

Ketojenik diyette gereğinden fazla yumurta tüketilmesi, kilo verme sürecini yavaşlatabilir. Yumurta kahvaltı öğününde tok tutması ve açlık hissini bastırması için tüketilmektedir. Bu yüzden de ketojenik diyet programları içerisinde yer aldığı kadar tüketilmelidir.

Yine de şunu söylemek mümkün: Yumurtanın fazla tüketilmesi sağlık açısından risk oluşturmaz fakat daha az kilo vermenize sebep olur.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.