ketojenik diyette bira en son

Ketojenik Diyette Hangi Biraları Tüketebilirim?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyette alkol tüketilebilir, ama tüketilen alkolün içeriğine çok dikkat etmek gerekir. Peki hangi içecekler keto için daha uygundur? Cevaplar burada!

Diyet ve alkol tüketiminin bir arada olmaması gerekir. Diyet yapmak sağlıklı bir durumken, alkol tüketmek bunun tam tersidir. Bu nedenle merak edilen konulardan biri de ketojenik diyet sırasında alkol tüketimi ile ilgilidir.

Ketojenik diyette alkol tüketilir mi ve hangi biraların tüketilmesi daha doğru olur? Bu konuyu sizler için inceledik.

Alkol kullanımı ve karbonhidrat tüketimi

Ketojenik diyet sırasında alkol kullanımının önerilmesinin başlıca nedenleri arasında, ketojenik diyette tüketilen karbonhidrat miktarı gelir. Ketojenik diyet karbonhidrat alımını minimum düzeyde tutarak zayıflamayı amaçlar.

Pek çok alkol ise karbonhidrat yönünden aşırı zengin içeceklerdir. Bu içeceklerin içeriğinde tam olarak ne olduğunu saptamak ise bir hayli zordur. Dolayısıyla kalori sayımı üzerine dayalı ketojenik diyette alkol tüketilmemesi gerekir.

Bira da dahil olmak üzere alkollerin tümü boş kalori olarak geçer. Herhangi bir diyet yaparken ekstra egzersiz yapıp alkol tüketimini dengede tutmak ile sonuç elde edilebilir.

Fakat ketojenik diyette tüketilen karbonhidrat miktarının yakından takip edilmesi ve gün içinde en fazla 50 gram olması gerekir. Bu nedenle alkol tüketilecekse bunun sınırlandırılması ve alkol seçiminin iyi yapılması gerekir.

Ketojenik diyette alkol tüketilir mi?

Ketojenik diyet pek çok kişi için sağlığı korumak ve kilo vermek için uygulana sağlıklı bir beslenme programıdır. Bu program uygulanırken karbonhidrat ve şeker bakımından epey bir zengin olan içeceklerin beslenme planından çıkarılması gerekir.

Bu grup içecekler arasında bira, şarap ve kokteyl gibi çeşitli alkollü içecekler yer alır. Bu grup içecekleri programdan tamamen silmek daha iyidir, ancak zaman zaman içilecekse sınırlı porsiyonlar halinde tüketmek daha doğru olur.

Pek çok bira ve kokteyl keto diyet için uygun değildir. Ortalama bir porsiyon birada 12, kokteylde ise 30 gram karbonhidrat bulunur ve bu da ketojenik beslenmeye uygun değildir.

Bununla birlikte cin, vodka, viski, rom, tekila, bazı şaraplar ve kimi biralar da keto dostu içecek sınıfına dahil edilebilir.

Bazı durumlarda ketojenik diyet haplarından faydalanmak uygulanan beslenme programının etkisini daha kısa sürede görmeye yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli egzersiz ile alınan fazla kalorilerin yakımı sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.