ketojenik diyette hangi süt içilebilir

Ketojenik Diyette Hangi Sütler İçilebilir?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet pek çok gıdayı tüketmenizi kısıtlayabilir. Peki bu diyet programında hangi sütler içilebilir? Tüm cevapları sizler için araştırdık.

Ketojenik diyetin son yılların en popüler diyet programı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Fakat bu diyet programı içerisinde yediklerimizi ve içtiklerimizi bir miktar sınırlandırmamız gerekiyor.

Peki ketojenik diyette süt tüketimi ile ilgili bir sınırlandırma var mı? Ketojenik diyet sırasında hangi sütler içilebilir? Tüm cevaplara hep birlikte bakalım.

Ketojenik diyette normal sütler tüketilebilir mi?

Ketojenik diyet içerisinde yumurta tüketilmesi önerilmekle birlikte, süt tüketimi sınırlandırılmıştır. Çünkü süt içerisinde yüksek miktarda karbonhidrat bulunur.

Fakat diyelim ki çay ya da kahve içiyorsunuz. Bu durumda çayınızı ya da kahvenizi bir miktar kahve ya da süt tatlandırmanız, şeker ile tatlandırmanızdan çok daha iyi olacaktır.

Fakat sütü normal şekilde tüketmek, bütün bir ketojenik diyet sürecinin bozulmasına sebep olacağı için önerilmemektedir.

Ketojenik diyette badem sütü içilir mi?

Ketojenik diyetten maksimum sonuç alabilmek için yüksek miktarda yağ tüketip, düşük miktarda karbonhidrat tüketmek gerekiyor. Genellikle süt yüksek miktarda karbonhidrat içerdiği için ketojenik diyet dostu değildir.

Badem sütünün ketojenik diyete etkisi ise badem sütü ile birlikte neler tükettiğinize göre değişkenlik gösterebilir. Yine de eğer badem sütü tüketecekseniz, başka bazı yiyeceklerden feragat etmeniz gerekebilir.

Eğer ketojenik diyet yapmıyor, yalnızca ketojenik diyet hapları kullanıyorsanız, bu durumda badem sütü tüketmenizde herhangi bir engel yok.

Ketojenik diyette hangi sütler tüketilebilir?

Ketojenik diyette süt tüketimi sınırlandırılmış olsa da, şeker içermeyen ve ketojenik diyet dostu süt ürünleri bulunabiliyor. Peki bu ketojenik diyet dostu süt ürünleri neler ve 1 bardak içildiğinde alınan karbonhidrat miktarı ne kadar?

  • Bezelye sütü: 0 gram
  • Kenevir sütü: 0 gram
  • Hindistan cevizi sütü: 1 gram
  • Soya sütü: 4 gram

Söz konusu süt ürünlerine ulaşmak bazen zor olabilir çünkü bunlar her yerde bulunabilecek türden süt ürünleri değil. Bir diğer yandan normal süt ile karşılaştırıldığında maliyetleri çok daha yüksek olabilir.

Bu yüzden ketojenik diyet yapıyorken mümkün oldukça süt ürünlerinden uzak durmanız gerekmektedir. Diyet programı tamamladıktan sonra kontrollü olarak süt tüketimine devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.