ketojenik diyette kan şekerini nasıl yükseltebilirim

Ketojenik Diyette Kan Şekerini Nasıl Yükseltebilirim?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet uygularken düşen kan şekeri seviyelerini tekrar eski seviyesine getirmek için ne yapmak gerek? Bilmiyorsanız cevap bu linkte!

Ketojenik beslenme, vücudu keton üretim sürecine sokarak enerji harcama biçimini kökünden değiştirir. Bu sürecin sonunda kan şekeri, insülin ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesi sağlanır.

Ancak kan şekerinin çok fazla düşmesi de sağlık açısından istenmeyen bir durumdur. Peki ketojenik diyet sırasında kan şekeri nasıl yükseltilir? İşte detaylar.

Ketojenik beslenme ve kan şekeri seviyesi

İnsan anatomisinde hücreler için gereken enerji, büyük ölçüde karbonhidratlardaki şekerden karşılanır. Ketojenik diyet ile baskılanan karbonhidrat alımı kanda tüketilecek şeker bulunmamasına neden olur.

Keto diyetin devamonda keton adı verilen cisimlerin parçalanması ile hücrelere gereken enerji sağlanır. Bu evreye ketozis adı verilir ve ketozis keton beslenmenin ana özelliğidir.

Ketozis evresinde, vücut için gereken enerji depolanan keton yağlarından karşılanır. Vücuda karbonhidrat girene kadar işleyiş bu şekilde devam eder ve sürecin sonunda kan şekeri seviyesinde düşme gözlenir.

Diyabet hastalığından korunmak için kan şekeri seviyesinin yüksek olmaması gerekir. Bu nedenle fazla karbonhidrat yakımı tip 2 diyabete neden olabilirken, ketojenik diyet ile şeker hastalığı ve kötü kolesterol kontrol altına alınır.

Ketojenik beslenmede ekmek, makarna, bakliyat gibi karbonhidrat kaynakları tüketilmez. Bunun yerine yağ ve protein ağırlıklı beslenilir ve vücut için gereken enerji depolanan yağlarla sağlanır.

Ketojenik beslenmede doğru uygulama

Ketojenik diyet sağlığa faydalı bir beslenme biçimidir, ancak uzmanlara göre uzun süre uygulanmaması gerekir. Bu planın uzun süre uygulanması kan şekeri seviyesinin aşırı düşmesine bağlı koma riski ve vitamin-mineral eksikliği kaynaklı hastalıklara neden olabilir.

Ketojenik diyet, kan şekeri seviyesini düşürmede etkilidir, bu süreçte aşırı düşük kan şekeri de tehlikelidir. Bunun için karbonhidrat alımını dengeleyen bitkisel kaynaklı ve katkısız şeker kaynaklarından faydalanmak doğrudur.

Ketojenik diyetin etkilerini hızlandırmak ve bir anda sonuç almak için ketojenik diyet hapları programa dahil edilebilir. Bu hapların yanına vitamin ve mineral eksikliklerini engellemek için takviye gıdalar da etkilenebilir.

Bu uygulamalar ile birlikte ketojenik diyet, sağlıklı ve olması gerektiği gibi sürdürülür. Ancak yine de programın önerilenden uzun süre devam ettirilmesi idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.