ketojenik diyette kalp yanması nasıl durdurulur

Ketojenik Diyette Mide Yanması Nasıl Durdurulur?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyetin olası yan etkilerinden biri mide yanmasıdır. Peki mide yanmasını ortadan kaldırmak için ne yapılabilir? Tüm cevapları sizin için burada.

Ketojenik diyetin pek çok olumlu etkisi olduğu gibi, bazen ortaya yan etkiler de çıkabilir. Elbette bu yan etkileri ortadan kaldırmak için yapılabilecekler var.

Ketojenik diyette nadir de olsa görülebilen yan etkilerden biri mide yanması. Peki mide yanması problemini ortadan kaldırmak için ne yapmak gerek? Hep birlikte bakalım.

Ketojenik diyette mide yanması ve diğer yan etkiler

Ketojenik diyette mide yanmasının az görülen yan etkilerden biri olduğu söylenebilir. Kendisini hazımsızlık ya da mide ekşimesi gibi problemler ile birlikte gösterebilir.

Söz konusu yan etkilerin özellikle keto diyetinin ilk günlerinde görülmesi beklenir. Bu durum bazı insanlarda şiddetli şekilde görülürken, bazı insanlarda ise hiç görülmeyebilir.

Ketojenik diyette mide yanması ile birlikte görülebilecek olan ve genellikle nadir şekilde ortaya çıkan yan etkiler ise şunlardır:

  • Geçici bir yan etki olarak saç dökülmesi,
  • Yüksek kolesterol,
  • Safra kesesi taşları,
  • Kaşıntı ile kendisini gösteren ketojenik döküntü.

Yüksek kolesterol ya da safra kesesi taşları daha ciddi sıkıntılara neden olabileceğinden acil olarak bir doktora başvurulmalıdır.

Mide yanması ve diğer yan etkiler nasıl ortadan kaldırılır?

Ketojenik diyette ortaya çıkan yan etkiler bazen doktor müdahalesi ile ortadan kaldırılabilecekken, bazen ise kendiliğinden ortadan yok olurlar. Yine de bu yan etkilerin hafifletilmesi için yapılabilecekler var.

Ketojenik diyetin ilk günlerinde yaşanan saç dökülmesi genellikle geçicidir. Fakat uzun sürdüğü durumlarda multivitamin takviyesi alınabilir. Diğer yan etkilerden kurtulmak için alınabilecek önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Diyet programınız içerisine kemik suyu ekleyin ve aynı zamanda magnezyum ve potasyum takviyesi alın.
  • Bol su içtiğinizden ve yeterince tuz tükettiğinizden emin olun.
  • Eğer kendinizi sürekli olarak aç hissediyorsanız, daha fazla yağ tüketmeyi deneyin.
  • İşlenmiş gıdalardan ya da sentetik yiyeceklerden kesinlikle uzak durun.
  • İlaç kullanıyorsanız, yüksek tansiyon hastalığınız varsa ya da şeker hastalığı yaşıyorsanız ketojenik diyet uygulamayın.

Eğer ketojenik diyet için uygun değilseniz ya da yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa diyet programından vazgeçerek ketojenik diyet hapları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.