ketojenik det üzerinde proteinler

Ketojenik Diyette Ne Kadar Protein Almalıyım?

  Yazar: Michael Moody

Son dönemin gözdesi ketojenik diyet ile hem hızlı hem de sağlıklı şekilde kilo verilebilir. Peki bunun için günlük protein tüketimi nasıl ayarlanır? İşte cevap!

Ketojenik diyet dünyanın en popüler diyeti! Sağlık açısından sağladığı faydaların yanı sıra kilo verme hızını artırması da diyet yapacakların ketojenik diyeti ilk sırada tercih etmesine neden oluyor.

Peki ideal bir ketojenik diyet programında günlük protein tüketimi ne kadar olmalı ve beslenme programında nelere dikkat edilmeli? Merak edilen bütün soruları sizler adına yanıtladık.

Ketojenik diyette beslenme

Ketojenik diyet, kısaca düşük karbonhidrat ve yüksek yağ alımı olarak tanımlanan sağlıklı ve son derece etkili bir beslenme programıdır. Ketojenik diyetin farklı çeşitleri bulunur. Bu çeşitler şunlardır:

  • Standart ketojenik diyet; oldukça düşük karbonhidrat, orta seviyede protein ve son derece yüksek yağ tüketimi şeklinde uygulanır. Genellikle standart diyette %5 karbonhidrat, %20 protein ve %75 yağ alımı söz konusudur.
  • Yüksek proteinli ketojenik diyet, standarda benzemekle birlikte daha fazla protein alımına izin verir. Bu planda günlük tüketim %60 yağ, %35 protein ve % 5 karbonhidrat şeklindedir.
  • Döngüsel ketojenik diyet; haftada 5 gün standart, kalan 2 gün ise yüksek proteinli diyet yapma üzerine kurulu döngüsel bir plandır.

Ketojenik diyet nasıl zayıflatır?

Ketojenik diyet, karbonhidrat alımını sınırlandırarak kilo vermeyi sağlar. Buradaki amaç, vücudun enerji kaynaklarını karaciğerde üretilen ve beyin sağlığını koruyan keton parçacıklarından sağlamaktır. Böylece çok daha verimli şekilde enerji elde edilir.

Ketojenik diyette kilo kaybı şu yöntemlerle sağlanır:

  • Keto diyette yüksek veya yeterli protein alımı söz konusudur. Proteinler vücuttaki kas kütlesini desteklemek ve verilen kilonun kaslardan olmamasını sağlamak adına önemlidir.
  • Karbonhidrat alımının minimum seviyede tutulması, sağlık açısından çok faydalıdır. Kan şekeri ve insülin seviyeleri bu şekilde düzenlenir, şekere bağlı sorunlar böylece ortadan kalkar ve sağlıklı bir kilo verme sürecine girilir.
  • Ketojenik diyette açlık hormonları baskılanır ve bu sayede tokluk süresi uzar. Bu da zayıflamaya yardımcıdır.

Kilo verme sürecini hızlandırmak ve ketojenik diyet etkilerini daha iyi anlamak için ketojenik diyet hapları kullanılabilir. Bu haplar diyet programına yardımcı olurken, vücudu sağlıklı şekilde ideal ölçülerine getirmeye yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.