ketojenik diyette şeker

Ketojenik Diyette Ne Kadar Şeker Tüketebilirim?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet süresince bazı besinlerden kaçınmak gerekiyor. Bunlardan biri de şeker. Peki ketojenik diyette şeker tüketimi ne kadar olmalı? Tıklayın!

Ketojenik diyet, pek çok yeme ve içme alışkanlığından feragat etmenizi gerektirebilir. Nitekim keto diyetini uyguladığınız süre boyunca karbonhidrat ve şeker tüketiminden kesinlikle kaçınmanız gerekiyor.

Peki ketojenik diyette ne kadar şeker tüketmek gerekiyor ve şeker tüketimini azaltmanın ne gibi faydaları bulunuyor? Ketojenik diyet ve şeker tüketimi hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda ele aldık.

Ketojenik diyet sırasında şeker tüketimi

Ketojenik diyet hem şeker, hem karbonhidrat tüketimi konusunda kısıtlama yapılması gereken bir diyet türüdür. Yani içerisinde yüksek oranda şeker ya da karbonhidrat bulunan yiyecekler tüketmekten kaçınılmalıdır.

Çünkü şeker tüketmek, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi alması için şekerleri yakmasını sağlar ve böylelikle yağ yakımını engeller. Fakat düşük oranda şeker tüketilirse, vücudun yağ yakma süreci hızlanır.

Dolayısıyla denebilir ki, ketojenik diyet sürecinde mümkün olan en düşük miktarda şeker tüketilmelidir.

Ayrıca şeker ketojenik diyet ve şeker tüketimi konusunda şunları da bilmekte fayda var: Metabolizma insülin hormonunu kontrol edemezse, diyabet yani şeker hastalığı ortaya çıkabilir. Ketojenik diyet kan şekeri seviyesini düşürdüğü için vücudun gerektiğinden fazla glikoz üretmesine engel olur. Böylece kan şekerinin dengelenmesi sağlanır.

Şeker tüketimini azaltmanın faydaları

Şeker tüketimini azaltmanın, ketojenik diyet sürecine fayda sağlamak dışında pek çok faydası bulunuyor. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kilo verme sürecini çok daha hızlandırmanıza yardımcı olur.
  • Vücutta ödem oluşmasını engeller ve oluşmuş olan ödemlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Eğer hormonlarınızda düzensizlik varsa, bunların düzeltilmesi konusunda etkilidir. Şeker tüketimini azaltmak, hormonları da dengelemek anlamına gelebilir.
  • Daha sağlıklı bir şekilde uyumanıza yardımcı olur.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hastalıklara karşı korunmanızı sağlar.
  • Kronik hastalıklarla karşılaşma riskiniz azalır.
  • Yalnıza fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Şeker tüketimini azaltmanın pek çok faydası olsa da, bunlar yalnızca bazıları. Dolayısıyla şeker tüketmek yerine daha çok meyve ve sebze tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Eğer şeker tüketiyorsanız ve bir yandan da vücudunuzu ketosis haline sokmak istiyorsanız, bunun için ketojenik diyet hapları kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.