ketojenik diyette tansiyon neden düşer

Ketojenik Diyette Tansiyon Neden Düşer?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyette ortaya çıkan tansiyon düşmesi neden olur? Bu durumun üstesinden gelmek için ne yapmak gerekir? Tüm cevaplar burada!

Ketojenik diyet oldukça popüler ve işe yarayan bir diyet programı olmakla birlikte, bazı yan etkileri de mevcut. bu yan etkiler arasında en can sıkıcı olanlardan biri de tansiyon düşmesi.

Peki ketojenik diyet sırasında tansiyon neden düşer ve başka ne gibi yan etkiler görülebilir? Hep birlikte bakalım…

Ketojenik diyetin yan etkileri nelerdir?

Ketojenik diyet etkisini göstermeye başladığında bazı yan etkiler hissedilmesi normaldir. Bu durum keto gribi olarak da adlandırılır.

Düşük karbonhidratlı bir diyet olan keto diyetinde vücudun bu yeni düzene uyum sağlaması zaman alır. Bu süreçte ortaya çıkan etkiler bazı insanlarda hafif ve bazılarında ağırken, bazı insanlarda ise hiçbir zaman ortaya çıkmayabilir.

Yan etkiler genellikle ketojenik diyete yeni başlamış olan bireylerde görülür. Yaklaşık olarak bir hafta süren bu belirtiler arasında öne çıkanları şunlardır: Mide bulantısı ve kusma, ishal ya da kabızlık, kas krampları, baş ağrısı ve baş dönmesi, karın ve kas ağrısı, odaklanmada zorluk çekme, uyku problemleri, sürekli tatlı isteği, kas krampları.

Bu belirtilerden yalnızca bazıları ortaya çıkabileceği gibi, hepsinin bir arada görünmesi ihtimali de vardır. Tansiyon düşmesi de günlük yaşamı olumsuz etkileyen yan etkilerden biridir.

Tansiyon düşmesi de dahil olmak üzere bu belirtilerin ortadan kaldırılması, diyet programlarının düzgün şekilde ayarlanması ile mümkün olabilir. Aynı zamanda ketojenik diyet yapmak istemeyen ama ketosis moduna girmek isteyenler de keto diyeti hapları kullanmayı tercih edebilir.

Ketojenik diyette tansiyon neden düşer?

Alınan karbonhidrat miktarı düşük olduğu için, vücudun enerjisi düşmeye başlar ve ihtiyaç duyulan enerji glikoz yerine ketonlar yakılarak elde edilir. Söz konusu durum aynı zamanda vücutta bir şok etkisi yaratır ve bu şok etkisi tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Bu durumun önüne geçmek için yapılabilecekler ise şu şekilde:

  • Bol su için,
  • Yoğun egzersizler yapmayın,
  • Vitamin ve mineral takviyesi alın,
  • Dengeli ve yeteri kadar uyuyun,
  • Daha az kafein alın,
  • Ortam ışığını azaltın,
  • Düzenli olarak duş alın.

Tüm bu önlemler sizi keto gribi etkilerinden kurtaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.