ketojenik grip

Ketojenik Grip Ne Kadar Sürer?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyette karşılaşılan Keto Gribi nedir? Keto Gribi ne kadar sürer? gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Keto diyeti kilo vermeye yardımcı bir diyet olsa da bazı insanlarda çeşitli yan etkiler gösterebilir. Bu yan etkilerden biri de keto gribidir.

Peki keto gribi nedir ve ne kadar sürer? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Ketojenik grip nedir?

Ketojenik diyete başladığınız ilk günlerde kendinizi mutsuz ya da kötü hissedebilirsiniz. Bu aslında beklenen bir durumdur ve keto-flu ya da keto gribi olarak adlandırılır.

Bu süreç bir taraftan iyi olarak kabul edilir çünkü vücudun ketosis durumuna girdiğini gösterir. Yani keto gribine yakalanmak demek, aynı zamanda ketojenik diyetin işe yaradığı anlamına gelmektedir.

Keto gribi zaman zaman karbonhidrat gribi olarak da adlandırılır. Eğer bu süreçte ne yapacağınızı bilirseniz, sorunsuz bir şekilde halledebilir ve kilo vermenin tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Ketojenik grip belirtileri nelerdir?

Keto gribi kendisini çeşitli belirtilerle gösterir. Bu belirtileri şu şekilde listelemek mümkün:

  • Vücut ya da kas ağrıları
  • Beyin sisi ve konsantrasyon eksikliği
  • Kabızlık ya da ishal
  • Baş dönmesi ve baş ağrısı
  • Sinirlilik hali ve çabuk öfkelenme
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Şeker tüketme ihtiyacı

Bu belirtiler kendisini gösterdiği anda ketojenik diyetinizi işe yarıyor ve vücudunuz yağ yakıyor  demektir. Elbette bu belirtilerin olmaması, ketojenik diyetin işe yaramadığı anlamına gelmez. Bazı insanlarda ketojenik diyeti işe yarar ama belirti göstermez.

Aynı zamanda bu belirtilerden yalnızca bir tanesi yaşanabileceği gibi, bazı durumlarda birkaç tanesi bir arada yaşanabilir. Bu belirtileri yaşamadan kilo vermek isterseniz, zayıflatıcı ve sağlıklı ketojenik diyet haplarını kullanabilirsiniz.

Keto gribi ne kadar sürer?

Keto gribi genellikle diyete başladıktan sonraki ilk gün ya da ikinci gün ortaya çıkar ve genellikle kendiliğinden ortadan kaybolur. Keto diyeti genellikle 1 hafta sürer.

Çok nadir olarak bir haftayı aştığı durumlar olabilir ve böyle durumlarda bir doktora görünmekte fayda vardır. Doktorlar nadir olarak vücudunuzun yorgunluğunu neden olarak göstererek diyeti sonlandırmanızı isteyebilir.

Ketojenik grip sürecini kolayca atlatmak için bolca su içmeniz, daha fazla yağ tüketmeniz, daha fazla egzersiz yapmanız ve daha fazla dinlenmeniz gerekmektedir. Tabii tüm bunlardan önce ketojenik diyetin nasıl yapıldığını öğrenmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.