kilo kaybı için aralıklı oruç diyeti

Kilo Kaybı İçin Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

  Yazar: Michael Moody

Son dönemin popüler diyet programlarından biri olan aralıklı oruç nasıl yapılıyor ve gerçekten işe yarıyor mu? Sizler için inceledik!

Aralıklı oruç, son dönemin en merak edilen diyet konularından biri. Orjinal adı “Intermittent Fasting (IF)” olarak geçen bu yöntem, zayıflamanın yanı sıra sağlık açısından sağladığı faydalar nedeniyle de öne çıkıyor.

Peki ideal kiloyu uzun vadede korumaya yarayan ve vücut için çeşitli yararları olan aralıklı oruç nedir, nasıl yapılır? Bu konuyu sizler için araştırdık.

Aralıklı oruç nedir?

Aralıklı oruç, diğer diyet çeşitlerinden farklı olarak kişiye gün içinde tüketmesi gereken besinler konusunda herhangi bir sınır koymaz. Aralıklı orucun bu kadar popüler olmasının ana sebeplerinden biri budur.

Temel olarak aralıklı oruç, günün sadece belirli bir kısmını yemek yemeye ayırıp geri kalan zaman zarfında kalori alımını sıfırlama üzerine kuruludur. Buna göre aralıklı oruç ile farklı aralıklarda aç kalarak metabolizmayı hızlandırmak mümkündür.

Aralıklı oruç nasıl yapılır?

Aralıklı oruç, son yıllarda tercih edilen bir beslenme alışkanlığı olsa da aslında yüzyıllardır uygulanıyor. Buna göre; haftanın belirli günleri uygulanan versiyonundan, sürekli devam edilenine kadar pek çok farklı aralıklı oruç türü bulunuyor.

Bu da diyet yapıyor gibi hissetmeden ve kendine uygun programı uygulayarak kilo vermek isteyen herkese alternatif seçenekler sunuyor. Aralıklı oruç çeşitleri şu şekilde sıralanıyor:

  • 16/8 diyeti, aralıklı orucun en popüler ve uygulanabilir yöntemi. Bu yöntemde 24 saatlik gün 8 saat yemek yemeye ayrılıyor. Geriye kalan süreçte ise su, yeşil çay, soda gibi kalorisiz sıvılar tüketilebiliyor.
  • 5:2 diyeti, haftanın 5 günü normal beslenme ve kalan 2 günde alınan kaloriyi 500-600 civarında tutma mantığına dayanıyor.
  • Ye-Dur-Ye ise alternatif if yöntemi olarak uygulanıyor. Bu yöntemde haftanın 1 veya 2 günü hiçbir şey yenmiyor, kalan günlerde ise normal şekilde beslenilebiliyor.

Aralıklı orucun faydaları

Kişiye beslenme alışkanlığında ekstrem değişiklikler yapmadan, sadece yemek yeme saatini kısıtlayan if yöntemi şu faydalarıyla biliniyor:

  • Kilo verme
  • Metabolizma hızlandırma
  • Kalp ve beyin sağlığını koruma
  • Kan şekerini düzenleme
  • Tok tutma

Uzun vadede kilo vermeyi destekleyici olan IF programı alternatif yağ yakıcı haplarla birlikte de uygulanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.