kilo vermek için antidepresanlar

Kilo Kaybı İçin Kullanılabilecek En İyi Antidepresan Hangisidir?

  Yazar: Michael Moody

Antidepresan kullanımı ruhsal rahatsızlıkların yanında kiloya da etki edebilir. Peki kilo kaybı için en iyi antidepresan hangisi? Sizler için araştırdık!

İnsanlarda kilo alımını ya da kilo verme sürecini etkileyecek olan pek çok faktör var. Bunlar bazen beslenme alışkanlıkları, bazen de ilaç kullanımı olabilir. Örneğin antidepresanların da kiloya etki ettiği biliniyor.

Peki kilo kaybı için en etkili antidepresan hangisi? Sizler için konuyu inceledik ve cevapları bir araya getirdik.

Antidepresanlar kilo kaybına yardımcı olabilir mi?

Antidepresanlar genellikle depresyon, anksiyete ya da benzer ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor. Bu gibi rahatsızlıklar hastaların iştahını da etkileyerek bazen kilo almalarına, bazen de kilo kaybı yaşamalarına neden oluyor.

Antidepresanlar ağırlıklı olarak kilo alımı ile ilişkilendirilse de, aslında bu durum hastanın yaşına, cinsiyetine, anatomik yapısına ve altta yatan başka hastalıklara bağlı olarak değişebilir.

Antidepresanların kilo kaybına olan en büyük etkisi, iştah kaybı yaratıyor olmasıdır. Bu sebeple antidepresan kullanan kişilerin kilo kaybı yaşaması da son derece muhtemel bir durumdur.

Genel olarak herhangi bir antidepresanın kiloyu nasıl etkileyeceğini söylemek zor olsa da, kilo kaybına neden olan bazı antidepresanların varlığı bilinmektedir.

Kilo kaybına sebep olabilecek antidepresanlar nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre birkaç antidepresanın kilo kaybına neden olduğu tespit edilmiş durumda. Bu antidepresanların listesi ise şu şekilde:

  • Bupropion: Aplenzin, Forfivo, Wellbutrin.
  • Fluoksetin: Prozac (Bazı insanlarda kilo kaybı görülmesine rağmen, bazı insanlarda ters etki yaptığı da biliniyor.)
  • Duloksetin: Cymbalta (Prozac ile benzer bir durum söz konusu.)

SSRI tipi ilaçların da kilo kaybına neden olduğu bilinmektedir. Fakat kilo kaybı için kullanım süresi 6 ayı geçmemelidir. 6 aydan uzun süreli kullanımlarda bazı kişilerin kilo almaya başladığı gözlenmiştir.

Antidepresan kullanımı kilo kaybından önce ruhsal rahatsızlıkları tedavi etmek içindir. Bu sebeple mutlaka bir doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Ayrıca sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, bu durumda kilo verme haplarından da yardım alabilirsiniz.

Kilo verme hapları son dönemde yaygın olarak kullanılıyor ve bugüne kadar bildirilmiş olan ciddi bir yan etki yok. Aynı zamanda özellikle internet ortamında işe yaradığına dair pek çok geri dönüş var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.