Kalori sayar

Kilo Vermek için Kalori Nasıl Ayarlanır?

  Yazar: Michael Moody

Kilo vermek isteyenlerin kontrol etmesi gereken en önemli şey kalorileridir. Kalori kontrolü yapmadan kilo vermek çok zordur. Detaylar makalemizde.

Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Günümüz dünyasında hareketsiz bir yaşam tarzı ve sağlıksız beslenmenin yaygınlaşması, birçok kişinin fazla kilolarından dert yanmasına neden oluyor.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kalori miktarını ayarlamak çok önemli. Kalori kontrolü yapmadan kilo vermek çok zordur Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız tam da size göre!

Aslında sağlıklı zayıflama önerileri içerisinde birçok zayıflama yöntemi var. Bunlardan bazıları gerçekten de işe yarıyor. Kalori yakımını hızlandırmak ve bunu bir dengeye oturtmak, uygulanabilecek yöntemler arasında yer alıyor. Peki ama kalori nedir ve kalori hesaplaması nasıl yapılır?

Kalori nedir ve nasıl hesaplanır

Temel olarak kalori, atmosfer basıncında 1 gram suyun sıcaklığının 1 derece arttırmak için ihtiyaç duyulan enerjiyi ifade etmektedir. Gündelik hayatta besinler tüketildikten sonra öğütülür. Öğütülen besinler enerjiye dönüşür. Bu enerji, kcal olarak tanımlanır.

Tüketilen her besinin bir kalorisi olduğu için kilo vermede kalori hesaplama önemli bir husustur. Bu nedenle kalori hesaplamanın nasıl yapıldığını bilmek, planlı bir zayıflama süreci içerisinde olmayı mümkün kılar.

Kalori hesaplaması, internetteki hesaplama araçlarıyla rahatlıkla yapılıyor. Şimdi, örnek teşkil etmesi açısından bir kalori hesaplaması yapalım.

  • Yaş: 28
  • Cinsiyet: Erkek
  • Boy: 1.63
  • Kilo: 75
  • Aktivite: Hafif aktif / haftada 1-3 kez egzersiz ya da spor

Yukarıdaki gibi değerlere sahip bir kişinin kilosunu koruması için günlük alması gereken kalori miktarı yaklaşık 860 olacaktır. Kalori hesaplamasının doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için bir diyetisyenden yardım alınması önerilir.

Kalori hesabıyla kilo verme ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için Günlük kalori ihtiyacı ne kadardır  yazısını okuyabilirsiniz. Şimdi gelelim kalorinin sağlıklı zayıflamadaki önemine!

Kalori neden önemlidir?

Etkili kilo verme adına kalorinin neden önemli olduğunun anlaşılması gerekir. Daha önce de ifade edildiği üzere vücuttaki bazı işlemler için enerjiye ihtiyaç bulunur. Bu enerji ise besinlerden temin edilir.

Besinlerin enerji miktarlarının ölçülebilmesi için her bir besin için kalori miktarı hesaplanmalıdır. Besinlerdeki kalori miktarı, sağlıklı ve etkili bir zayıflama sürecine girmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesidir.

Günlük kalori ihtiyacı kilo verme konusunda bize önemli ipuçları verecektir. Kişilerin ihtiyaç duydukları kalori miktarı yaş, cinsiyet, aktivite durumu, boy gibi etkenlere göre değişir.

Örneğin gün içerisinde oldukça fazla hareketsiz kalan bir kişinin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı, koşuşturmalı bir işte çalışan kişiden çok daha az olacaktır. Vücuttaki enerji miktarının %70’i, bazal metabolizma için gereklidir.

Bazal metabolizmanın ne olduğunu merak edenler için vücudun dinlenir halde iken harcadığı enerji miktarına bazal metabolizma denilir. Bazal metabolizma hızı, kilo alıp vermeyi direkt olarak etkiler. Bu nedenle bir hayli önemlidir.

Günlük ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla kalori alırsanız, hızlı bir şekilde kilo alır ve vücudunuzda yağ birikmesine neden olursunuz. Fakat günlük ihtiyaç duyduğunuz kaloriyi bilir ve besinlerdeki kalorileri öğrenirseniz, fazla kalori almaz ve var olan kilonuzu korur ya da fazla kilolarınızdan kurtulursunuz.

Hızlıca kilo vermenin yöntemlerini okuyarak sağlıklı bir şekilde ve normalden daha kısa sürede kilo vermenin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Kalori sayısı azaltılır mı?

Kalori sayısı azaltılır mı, kilo vermek isteyen kişilerin cevabını merak ettikleri en önemli sorular arasında yer alıyor. Temelde besinlerin kalori miktarlarını bilir ve günlük almanız kalori miktarını hesaplarsanız, sistematik bir şekilde kilo verme şansı elde edebilirsiniz.

Kalori miktarının düzenli bir şekilde azaltılması, fazla kilolardan kurtulmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesidir. Kilo vermek için günlük kalori miktarını bir diyetisyen eşliğinde düzenlemelisiniz.

Kalori miktarını azaltmak için genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • Pişirme şeklini değiştirerek günlük ve haftalık kalori miktarını azaltabilirsiniz. Tavuk pişirecekseniz tavuğun yağsız kısımlarını kullanabilirsiniz.
  • Salata yerken sos kullanmayın, sossuz salata kalori miktarının azalmasını sağlayacaktır.
  • Sıvı ihtiyacınızı gazlı ya da kafeinli içeceklerden değil de sudan karşılayın.
  • Kahvenin krema, tatlandırıcı gibi ögelerden arındırılmış olmasına dikkat edin.

Yukarıdaki öneriler, günlük kalori miktarını azaltmada oldukça etkilidir. Sağlıklı ve etkili bir şekilde kilo verebilmek için kilo verme hapları kullanabilirsiniz. Bitkisel içeriğe sahip kilo verme hapları, kalori miktarınızı azaltmanızda size destek olacaktır.

Kilo vermede kalori nasıl ayarlanır?

Kalori ayarı, kilo vermede en önemli adımlardan bir tanesidir. Her şeyden önce bir diyetisyenle görüşerek günlük kalori miktarınızı hesaplamanız gerekiyor. Çünkü zayıflamaya dair her şey, ihtiyaç duyduğunuz kalori miktarını bilmekten geçer.

Günlük kalori ihtiyacınızın ne kadar olduğunu öğrendikten sonra kilo verme aşamasına geçebilirsiniz. Günde 1000 kalori yakarsanız, haftada 700 gram-1 kg arasında bir değerde kilo vermiş olursunuz. Burada önemli olan, bunu düzenli bir şekilde yapmanız.

Bilindiği üzere 7400 kalori 1 kg yağ yakar. Haftada iki kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım, diye soruyorsanız eğer, iki kilo vermek için 14000 kalori yakmalısınız. Günlük 500 kalori harcarsanız da aylık 2-2,5 kilo verebilirsiniz.

1 haftada 1 kilo verebilmek için genellikle tavsiye edilen günde 1000 kalori yakmaktır. 500 kaloriyi, bir günde yediklerinizden kısarak yakabilirsiniz. Günlük 10000 adım atmanız, günlük 500 kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Hızlı kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım?

Haftada 1 kilo vermek için kalori miktarınızı ayarlamanız çok önemlidir. Daha önce de bahsedildiği üzere kalori miktarı, günlük dengeli bir diyet ve alınan kalorilerin egzersizlerle yakılması ile ayarlanır.

Bunun yanı sıra kilo verme hapları, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bitkisel içerikli ve piyasada güven teşkil etmiş kilo verme hapları, gün içerisinde alacağınız kalori miktarının azalmasını sağlayacaktır.

Kilo verme hapları işe yarıyor mu sorusu kapsamında güvenirliğini kanıtlamış olan haplar, herhangi bir yan etkiye sahip olmamaları sayesinde sorunsuz bir şekilde kalori miktarını azaltmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı kilo verdiren haplar

Doğal içerikli ve  yan etkisi bulunmayan kilo verme hapları, fazladan efor sarf etmeden, istediğiniz fit görünüme sahip olmanızı mümkün kılmaktadır. Tekrar hatırlatmakta fayda var, klinik testleri tamamlanmış, doğal içeriklere sahip hapları tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Piperinox

piperinox

Amerika kaynaklı Key Player Limited tarafından üretilen Piperinox, yeni yağ hücrelerinin üretimini engelleyen bir kilo verme hapı.

Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan hap, vücuda gerekli olan enerjinin artmasını mümkün hale getiriyor. Böylelikle yağ yakımı da hızlanarak efektif bir şekilde kilo verme süreci başlıyor.

Keto Actives

keto actives

Açlık ataklarını engelleyen ve gün içerisinde fazla kalori almanın önüne geçen Keto Actives, normal glikoz seviyesinin korunmasını da sağlar.

Böylece hızlı şekilde ve sağlıklı olarak fazla kilolarınızdan kurtulmanıza olanak sağlar. Doğal içeriklerle üretilmesi de etkisini artırr.

Fast Burn Extreme

fast burn extreme

Goraka, yeşil çay, bitter portakal gibi doğal bileşenlerden meydana gelen ve kilo verme konusunda çok etkili olan Fast Burn Extreme, deri altı yağlarının yakılmasını sağlar.

Yağ yakımı ise bölgesel zayıflamayı olanaklı hale getirmektedir. Diyet ve fiziksel aktivitelerin olması bu ilacın etkisini daha da artıracaktır.

Sonuç

Kalori miktarını azaltmak, kilo vermede çok etkili bir yöntemdir. Sizler de klinik testleri onaylanmış ve güvenilir kilo verme haplarını kullanarak günlük kalori miktarınızı azaltabilirsiniz.

Böylelikle gün içerisinde aldığınız kalori miktarını dengeleyerek fazla kilolarınızdan kurtulabilir, daha sağlıklı bir yaşantıya ulaşabilirsiniz. Sağlıktan bahsetmişken herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.