kilo vermek için ne sıklıkla yemeliyiz

Kilo Vermek İçin Ne Sıklıkla Yemek Yemeliyiz?

  Yazar: Michael Moody

Kilo verme sürecinde ne sıklıkla yemek yenilmesi gerektiği ve doğru beslenme alışkanlıkları ile ilgili merak edilenler, her şey bu yazıda!

Doğru beslenmek ve sağlıklı şekilde beslenmek için hangi sıklıkla yemek yememiz gerektiği oldukça merak edilen bir konu. Bu konuda farklı yorumların olması doğru beslenme planının uygulanmasını zorlaştırıyor ve kafaları karıştırıyor.

Peki kilo vermek için en doğru yemek yeme alışkanlığı nasıl olmalı, ne sıklıkla yemek yenmeli? İşte bu konuda aranılan cevaplar!

Kilo vermek ve beslenme

Kilo vermek isteyenlerin en sık duyduğu cümlelerden biri “Az ama sık yemek yenmeli.”dir. İlk bakışta yemek yiyerek kilo vermenin mümkün olduğu sanılan bu cümle, genellikle yanlış anlaşılır ve diyet programları aşırı yemek yeme sonrası kilo alımı ile sonuçlanır.

Kilo vermede doğru beslenme süreci öğün sayısını artırıp, tüketilen porsiyon miktarını azaltmaya dayalıdır. Buna göre yapılan araştırmalar uzun süre aç kalan bünyelerde metabolizma hızının yavaşladığını ve kilo artışının hızlandığını göstermektedir.

Yani uzun süre aç kalmanın kilo vermeye olumlu bir etkisi yoktur. Aksine, açlığa alışan vücut gelen besinleri olası enerji ihtiyacına karşı önlem olarak depolamakta ve bu da kilo artışına neden olmaktadır.

Günde kaç öğün yemek yemeliyiz?

Sağlıklı kilo vermek için uzmanlar, az ama sık beslenilmesi gerektiğini önerir. Burada temel olarak günün 3 ana ve 3 ara öğüne bölünmesi mantığı uygulanır. Ancak bu diyet programları uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar şunlardır:

  • Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, bu nedenle kesinlikle atlanmaması gerekir. Kahvaltının atlanması güne yavaş metabolizmayla başlamaya ve az enerji harcamaya neden olur.
  • Gün içindeki taze meyve ve sebze tüketimini artırmak gerekir. Bu besinler yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı özelliktedir.
  • Su tüketimi oldukça önemlidir. Yeterli su içmek sindirim sistemi için faydalıdır.
  • Gece çok geç saatlerde yemek yenilmemesi gerekir. Belirli bir saatten sonra tüketilen besinler fazla kalori olarak geri döner.
  • Uygulanabilir bir diyet programı tercih edilmelidir. Diyet programının aniden kesilmesi vücudun tekrar aşırı kalori alımıyla birlikte kilo kazanmasına neden olur.

Bunların yanı sıra metabolizmanın hızlanmasına ve yağ yakımına yardımcı haplarla da diyet programı desteklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.