Kilo Verme Testosteron Artışı

Kilo Vermek Testosteronu Artırır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Aşırı kiloların testosteron seviyesini düşürdüğü biliniyor. Peki kilo vermek testosteron seviyesini yeniden artırır mı? Tüm merak edilenler için tıklayın!

Aşırı kilolar insan sağlığı açısından pek çok sorun yaratabilir. Aynı zamanda fazla kiloların testosteron seviyesini düşürdüğüne dair yapılmış olan çok ciddi çalışmalar var.

Peki kilo vermek testosteron seviyesini ne şekilde etkiliyor? Kilo vermek testosteron seviyesini artırıyor mu? Tüm merak edilenler yazımızın devamında.

Kilo vermek testosteron hormonunun seviyesini etkiliyor mu?

Testosteron seviyesi düşük olan erkeklerde obezite riski daha yüksektir. Testosteron seviyesi düştükçe kilo vermek de bir o kadar zorlaşıyor. Yani testosteron seviyesinin yüksek olması, kilo vermeyi kolaylaştırabilir.

Bu durum genellikle yeme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite seviyesi ile doğrudan ilişkilidir. Daha sağlıklı şekilde beslenmek ve düzenli olarak fiziksel aktiviteler yapmak bir yandan kilo vermenize yardımcı olurken, bir yandan da testosteron seviyesini yükseltir.

Kilo vermek aynı zamanda vücuttaki yağ oranının da azalması anlamına gelir. Bu durum da bir yandan östrojen hormonunun azalmasına sebep olurken, bir yandan da testosteron seviyesinin yükselmesine yardımcı olur.

Bir yandan kilo vermek ve bir yandan testosteron seviyesini artırmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntem karbonhidrat alımını azaltmak. Bu şekilde insülin direnci azalacak ve depolanan yağ miktarı da azalacaktır.

Bir diğer yandan testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak da yağ seviyesinin azalmasına ve kas kütlesinin artmasına yardımcı olarak kilo vermenize destek olur.

Kilo vermek için uygulayabileceğiniz yöntemler

Kilo vermek testosteron seviyesini doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden eğer fazla kilolarınız varsa bunlardan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz yöntemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Mümkün olduğunca sağlıklı yağlar tüketin
  • Yağ bakımından zengin olmayan protein kaynakları tüketin
  • Metabolizmanızı düzenlemesi açısından güne güzel bir kahvaltı ile başlayın
  • Düzenli olarak egzersiz yapın
  • Akşam yemeğini çok geç olmadan yiyin, bunun için en geç güneş battıktan 1 saat sonrası öneriliyor
  • Uyku düzeninizi kontrol altında tutun ve uykusuz kalmayın
  • Hazır gıdalardan uzak durun ve yemeklerinizi kendiniz yapın

Bu yöntemleri hayatınıza uygulamanız kilo vermeniz açısından çok daha faydalı olacaktır. Nitekim bu durum testosteron seviyesinin artmasına doğrudan yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.