kış yeşili ve testosteron

Kış Yeşili, Bahçe Nanesi ve Mızraklı Nane Gibi Bitkiler Testosteronu Etkiler Mi?

  Yazar: Michael Moody

Kış yeşili, bahçe nanesi ve mızraklı nane sofralarımız ve sağlığımız için önemli. Peki bu bitkilerin testosteron seviyesine olan etkileri nasılmış bakalım.

Günümüzde pek çok bitkinin testosteron seviyelerine doğrudan etki ettiği biliniyor. Bu etki zaman zaman olumlu olabileceği gibi, bazen de olumsuz olabilir.

Peki kış yeşili, bahçe nanesi ve mızraklı nane gibi bitkilerin testosteron seviyelerine olan etkisi nedir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Kış yeşili yağının testosterona etkisi var mı?

Aromaterapi seanslarında da kullanılan kış yeşili yağı, yaygın olarak aşırı sinir, depresyon ve huzursuzluk gibi durumların ortadan kaldırılması adına kullanılır. Antidepresan ve yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır.

Kış yeşili yağının doğrudan testosterona olan etkisine dair yapılmış olan bir çalışma bulunmamakla birlikte şöyle bir açıklama yapılabilir: Depresyonun testosteron seviyesini olumsuz etkilediği düşünülürse, depresyonun ortadan kalkması da testosteron seviyesinin yükselmesi anlamına gelebilir.

Bahçe nanesi testosteron seviyesini etkiliyor mu?

Eğer vücudunuzda testosteron seviyesinin yüksek olmasına bağlı olarak tüylenme varsa, bu durumda testosteron seviyesini dengelemek adına bahçe nanesi kullanılması önerilmektedir.

Bahçe nanesinden yapılmış olan çayın sürekli olarak tüketilmesi ise önerilmiyor. Çünkü aşırı şekilde tüketimi bir yandan cinsel isteksizliğe sebep oluyor, bir yandan kadınlarda tüy dökülmesine neden oluyor, bir yandan da testosteron seviyesini düşürüyor.

Nane çayının aşırı tüketildiği durumlarda testosteron dengesini koruyabilmek için testosteron artırıcı ilaçlar kullanılabiliyor.

Mızraklı nanenin testosterona olan etkisi

Mızraklı nane halk arasında kıvırcık nane olarak da biliniyor. Bu nanenin yaprakları yemeklerde kullanılabileceği gibi, yapı da şekerleme ve diş macunu gibi ürünlerin üretiminde kullanılıyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda mızraklı nanenin testosteron seviyesini azalttığı ve buna bağlı olarak tüylenmeyi durdurduğu ortaya konmuştur. Hayvanlar üzerinde yapılmış olan deneylerde de sperm üretiminin azaldığı ortaya çıkmıştır.

Bu sebeple eğer testosteron seviyesini artırmak istiyorsanız, mızraklı naneden uzak durmanız gerekiyor.

Bazı bitkilerin sağlık açısından farklı faydaları bulunuyor olsa da, bazıları testosteron seviyeleri için o kadar da sağlıklı olmuyor. Bu yüzden beslenme dengesinin çok iyi bir şekilde kurulması, vücut sağlığının inşa edilmesi için diyet programlarının özenli bir şekilde hazırlanması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.