çalışan testosteron

Koşmak Testosteron Seviyesini Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Koşmak testosteron seviyesini düşürüyor mu, artırıyor mu? Spor ve seks, yüksek testosteron seviyesi için ne kadar etkili? Tüm cevaplar için tıklayın!

Testosteron seviyesinin yüksek olması, sağlıklı ve düzenli bir cinsel hayat açısından önemli. Yani testosteron seviyesi fiziksel aktivitelere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Egzersiz yapmanın testosteron seviyesini arttırdığı biliniyor. Peki koşmak testosteron seviyesinin artmasına yardımcı oluyor mu? Hep birlikte bakalım.

Koşmak testosteron seviyesine etki ediyor mu?

Koşmak, aynı zamanda adrenalin salgılamak anlamına geliyor. Bir yandan vücudun dayanıklılığını da artırıyor ve bazı hormonların daha fazla salgılanmasına yardımcı oluyor. Koşmanın daha fazla salgılanmasını sağladığı hormonlardan biri de testosteron.

Yani kısaca koşmak testosteron seviyesini artırır demek mümkün. Bu da elbette daha keyifli bir cinsel hayat anlamına geliyor.

Bir diğer yandan sağlıklı ve düzenli bir cinsel hayat, bireylerin spor konusunda daha motive olmasına da yardımcı oluyor.

Vücudun fazla östrojen üretmesi, cildinizin daha yumuşak ve daha elastik bir duruma gelmesini sağlıyor. Bu yüzden ortaya kötü ve estetik olmayan bir görüntü çıkıyor. Oysa testosteronun daha yüksek seviyede olması, cildin sıkı olmasını ve kas gelişiminin de sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlıyor.

Spor ya da seks yaparak testosteron seviyesini artırmak mümkün mü?

Yalnızca koşmak değil, aynı zamanda çeşitli egzersizler ve spor yapmak da testosteron seviyesini artırıyor. Yani herhangi bir ilaç kullanmadan, yalnızca yaşam tarzınızı değiştirerek de testosteron seviyesini arttırmanız mümkün. Aynı durum düzenli olarak sek yapmak için de geçerli.

Eğer yaşam tarzınızı değiştirmek istemezseniz ve düzenli bir cinsel hayatınız yoksa, bu durum da bir alternatif olarak testosteron artırıcı ilaçlar kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Eğer kendinizde spor yapacak enerji bulamıyorsanız, bu ilaçlar size yardımcı olacaktır. Çünkü testosteron artırıcı ilaçların doping etkisi yarattığına dair önemli geri dönüşler var.

Testosterona iyi ve kötü gelen şeyler nelerdir?

Yaşam tarzı değişikliği, uyku ve ereksiyon, testosteron hormonunun artırılmasına en fazla katkı veren şeylerdir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddeler ise testosteron seviyesinin düşmesine neden olur.

Bu yüzden hayatınıza sporu dahil etmeniz ve tüm zararlı alışkanlıkları hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.