çalışan testosteron

Koşu Testosteronu Öldürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Düzenli olarak koşmak erkeklerde testosteron seviyesinin artmasına yardımcı olur mu? Koşmak ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu yazının içerisinde.

Günümüzde düzenli egzersiz yapmanın testosteron seviyesini yükselttiği biliniyor. Hatta bunun için özel olarak geliştirilmiş olan egzersizler de mevcut.

Peki koşu testosteronu düşürüyor mu? Düzenli olarak koşu yaparak testosteron seviyesini yükseltmek mümkün mü? Tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Koşmanın testosteron seviyesine nasıl bir etkisi var?

Koşmak çoğu zaman yorucu bir eylem olarak niteleniyor. Fakat yorgunluk yalnızca bir an için geçerli. Sonrasında ise pek çok olumlu gelişme yaşanıyor.

Koştuğunuz zaman yağ yakarsınız, kan basıncınız artar ve buna bağlı olarak da stres seviyesinde azalma olur. Tüm bunların sonucunda ise testosteron seviyesi yükselmeye başlar ve buna bağlı olarak libidonuzda artış meydana gelir.

Bu durum sizi cinsel olarak daha istekli bir duruma getirecek, size kendinizi daha iyi hissettirecek ve partnerinizle birlikte daha mutlu ve daha sağlıklı bir cinsel hayatınız olmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda bu durum sperm sayısının artmasını ve daha kaliteli spermlere sahip olmanızı sağlar.

Eğer koşmak için vaktiniz yoksa ya da koşmak için uygun koşulları yaratamıyorsanız, bu durumda yapmanız gereken şey doğal yollarla üretilmiş olan testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak.

Koşmanın insan sağlığına faydaları

Koşmak testosteron seviyesini artırmanın yanında insan sağlığı açısından pek çok faydayı da beraberinde getiriyor. Bu faydaları içeren şöyle bir liste mevcut:

  • Koşu esnasında kan basıncı dengelenir ve böylelikle mutluluk hormonu olan endorfin salgılanmaya başlar. Endorfin morfinden 25 kat daha etkili bir hormon olarak ağrı gibi şikayetleri ortadan kaldırabilir.
  • Eğer koşunun hemen arkasından protein alır ve dengeli beslenirseniz, yağlarınızı yakarak kas kütlenizi artırmanız mümkün.
  • Koşmak zihin rahatlatıcı bir eylem olarak, daha sağlıklı düşünmenize yardımcı olur. Bir nevi beyin egzersizi olarak da değerlendirilebilir.
  • Düzenli olarak koşu yapan insanlarda kalp güçlenir, kanser riski azalır ve kemiklerin dayanıklılığı artar. Bu da elbette daha uzun bir yaşam anlamına gelmektedir.

Eğer düzenli olarak koşu yaparsanız testosteron seviyeniz bu durumda olumlu şekilde etkilenir. Nihayetinde daha sağlıklı bir hayata sahip olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.