Kratom Düşük Testosteron Seviyeleri

Kratom Testosteron Seviyesini Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Kratom alternatif tıpta hangi amaçlarla kullanılıyor ve testosteron seviyesini olumsuz olarak etkiler mi? Bu yazımızda sizler için bu soruları araştırdık.

Dünya üzerinde alternatif tıpta kullanılan çok sayıda bitki mevcut. Bu bitkilerden her biri farklı etkilere sahip. Bunlardan biri de kratom.

Peki kratom nedir ve insan sağlığı açısından ne gibi faydaları var? Kratom testosteron seviyesini düşürüyor mu? Hep birlikte bakalım.

Kratom nedir?

Kratom, Güneydoğu Asya’da yetişen Mitragyna Speciosa isimli bir ağacın yapraklarının ezilerek çay, kapsül ya da toz haline getirilmesi ve tütsülenmesi ile elde ediliyor. Bitkinin ağrı kesici özelliği bulunmakta birlikte, aynı zamanda psikoaktif özelliklere de sahip.

Bazı ülkelerde uyuşturucu statüsünde bulunan kratom, çay gibi demlenerek tüketilebileceği gibi, tütün ürünleri ile birlikte sigara gibi de kullanılmaktadır. Elbette bu şekilde kullanmanın doza da bağlı olarak sağlık açısından ciddi sorunları olabilmektedir.

Kratom ile ilgili olarak bilinmesi gereken diğer özellikler ise şu şekilde:

  • 1-5 gram arası kullanımlarda insanlar genellikle daha enerjik, uyanık ve sosyal hissetmektedir.
  • 5-15 gram arası kullanımlarda morfin benzeri bir etki gösterir. Ciddi ağrıları dindirebilir ve bir sakinleştirici görevi görür.
  • İshal ya da öksürük gibi sorunları ortadan kaldırmak adına daha yüksek dozlarda da kullanılabilir.
  • Doz aşımı durumunda kişinin bilincini kaybetmesi ve bunun gibi ciddi yan etkiler görülebilir.

Peki bu özelliklerinin yanı sıra, kratomun testosterona olan etkisi nasıldır? Hep birlikte bakalım.

Kratom testosteron seviyesini düşürüyor mu?

Kratomun bilinen avantajları arasında cinsel işlevi geliştirdiği de yer almaktadır. Cinsel işlevlerin düzgün şekilde gerçekleşmesi ile testosteron seviyesi arasında da önemli bir ilişki bulunur.

Testosteron seviyesinin düşük olduğu durumlarda cinsel işlevin olumsuz olarak etkileneceği düşünülürse, bu durumda kratom kullanımının testosteron seviyesini artıracağı söylenebilir. Elbette bu tamamen farazi bir yaklaşımdır ve buna kesin bir şey söyleyebilmek için bilimsel çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kratom ve testosteron artırıcı ilaçların bir arada kullanılması durumunda ortaya nasıl bir sonuç çıkacağı bilinmiyor. Bununla birlikte kratomun diğer avantajları ile ilgili şöyle bir liste yapabiliriz:

  • Afyon bağımlılığı tedavisinde etkilidir
  • Ağrıyı hafifletir
  • Enerji verir ve ruh halini daha iyi bir noktaya taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.