L-Arjinin Testosteron

L-Arjinin Testosteron Seviyesini Yükseltir Mi?

  Yazar: Michael Moody

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan L-arjinin, testosteron seviyesini yükseltiyor mu? Tüm merak ettikleriniz bu yazının devamında.

Büyük bir kısmı vücudumuza salgılanan L-arjinin amino asidi, sağlığımız açısından oldukça önemli. Pek çok şeyin düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Peki L-arjininin testosteron seviyesi üzerinde bir etkisi var mı? L-arjinin seviyesine bağlı olarak testosteron hormonu yükselir mi? Bu konu hakkında tüm merak edilen soruları cevaplandırmaya çalıştık.

L-Arjinin nedir ve faydaları nelerdir?

L-Arjinin, yüzde 65’i vücudumuzda üretilen ve kalan kısmı da besinlerden alınan bir amino asittir. Protein bakımından zengin olan et gibi ürünlerde fazlasıyla bulunan L-Arjinin, insan sağlığı açısından oldukça önemli bir role sahiptir. L-Arjininin insan sağlığına olan faydalarının listesi şu şekilde yapılmıştır:

  • Kan damarlarını tamir eder ve damar hastalıkları riskini azaltır,
  • Kalp hastalıkları açısından faydalıdır,
  • Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur,
  • İnflamasyon ile savaşır,
  • Atletik performansı artırır ve kas ağrılarını hafifletir,
  • Bağışıklığı güçlendirir ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı faydalıdır,
  • Böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur,
  • Demansla savaşır ve mental aktiviteyi düzenler,
  • Ereksiyon problemlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcıdır.

Peki ereksiyon problemleri ve cinsel sağlık konusunda da etkili bir amino asit olan L-Arjininin testosteron seviyesine olan etkisi nedir?

L-Arjinin testosteron seviyesini yükseltiyor mu?

L-arjinin testosteron hormonunu etkileyen bir amino asit. Genelde spor yapan insanlar tarafından takviye olarak alınıyor. Fakat testosteron seviyesinin yüksek olduğu durumlarda vücuttaki L-arjinin yeterli oluyor ve takviye olarak alınmasına gerek kalmıyor.

Günlük hayat içerisinde tükettiğimiz pek çok besin içerisinde L-arjinin mevcut. Bu yüzden de vücuttaki L-arjinin miktarı genel olarak dengede kalıyor.

Aynı zamanda L-arjininin ve testosteron hormonunun kas gelişimine olumlu etkisi mevcut. Fakat hem L-arjinin takviyesi almak hem de testosteron takviyesi almak fazla olacaktır. Bu yüzden de testosteron artırıcı ilaçlar kullanıyorken L-arjinin takviyesine gerek yoktur.

Günümüzde vücutta bulunan L-arjinin miktarını tespit etmek için uygulanan çeşitli testler mevcut. Aynı durum testosteron için de geçerli. Dolayısıyla vücutta bulunan L-arjinin ve testosteron hormonunu ideal seviyeye getirmek için bunu bilmek önemli.

Gerektiği durumlarda her L-arjinin ve testosteron takviyesi de yapmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.