mastürbasyon düşük testosteron

Mastürbasyon Testosteron Seviyesini Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Mastürbasyon yapmak ya da boşalmak testosteron seviyesine nasıl etki eder? Bu sorunun detaylı cevabı için sitemize göz atabilirsiniz.

Mastürbasyonun testosteron seviyesine olan etkisi ile ilgili pek çok spekülasyon mevcut. Peki bu kadar çok spekülasyonun yaratıldığı bu işin aslı ne?

Mastürbasyon testosteron seviyesini düşürüyor mu ya da fiziksel olarak sebep olduğu başka şeyler var mı? Bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım…

Mastürbasyon ve testosteron seviyesi ilişkisi

Yapılan bir araştırmaya göre; eğer kişinin fizyolojik bir rahatsızlığı bulunmuyorsa, mastürbasyon yapmanın testosteron seviyesine ciddi bir etkisi yoktur. Yalnızca ejakülasyon sonrası küçük bir artış meydana gelebilir.

Bir başka araştırmaya göre de testosteron, boşalma ya da mastürbasyon sırasında değil, devam eden 3-4 günlük süreç içerisinde düşebilir. Böyle zamanlarda testosteron seviyesini artırıcı ilaçlar kullanmak tercih edilebilir.

Aynı zamanda mastürbasyon yapmanın sperm üretimi ile de ilgisi bulunuyor. En basit hali ile sperm kalitesini, sayısını ve yoğunluğunu etkileyen testosteron hormonu olması gereken seviyenin altına düşerse spermleriniz negatif yönde etkilenecektir.

Mastürbasyon ile testosteron seviyesi artar mı?

Mastürbasyon ya da boşalma sonucunda testosteron seviyelerinde “ciddi” denilebilecek herhangi bir değişim gözlenmez. Cinsel aktivitenin olmadığı durumlarda testosteron seviyelerinin yüksek olduğuna ve orgazmın da bu durumu ciddi şekilde değiştirmediğine dair çalışmalar bulunmaktadır.

Testosteron orgazm sırasında çok büyük bir değişiklik göstermemekle birlikte, cinsel isteğin ve libidonun belirleyicisidir. Elbette testosteron seviyesinin artması, cinsel isteği daha yüksek bir seviyeye çıkarabilir.

Testosteron seviyesini artırmak için uygulanabilecek yöntemlerden biri ilaç kullanmaktır. Fakat bir yandan testosteron seviyesini artıracak bir beslenme alışkanlığı edinilebilir  Bazı besinler testosteron seviyenizi yükselterek probleminize çözüm olacaktır.

Mastürbasyon zararlı mı?

Bilim alanında mastürbasyonun insan sağlığı açısından fiziksel ya da mental olarak zararlı olabileceğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Fakat henüz kanıtlanmış olan bir çalışma bulunmuyor.

Uzmanlara göre aşırı mastürbasyon yapan bireylerde depresyon ya da bunalım gibi mental rahatsızlıklar meydana gelme ihtimali bulunuyor. Aynı zamanda aşırı mastürbasyonun sinir sistemine zarar verebileceğine dair görüşler de bulunuyor.

Aşırı yapılmadığında ise mastürbasyonun zevk verdiği ve iyi hissettirdiği araştırmalarca kanıtlanmıştır. Mastürbasyon uykuya dalmayı kolaylaştırır, kalp krizi, enfarktüs, prostat kanseri riskini azaltır ve daralan damarlarınızın açılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.