mct yağı ve ketojenik diyet arasındaki ilişki

MCT Yağı Ve Ketojenik Diyet Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

  Yazar: Michael Moody

Son dönemde beslenme listelerindeki yerini yavaş yavaş almaya başlayan MCT yağının ketojenik diyet ile ilişkisi nedir? Aradığınız cevaplar burada!

Son dönemde beslenme programlarının yeni favorisi olan MCT yağının faydaları ve zayıflamaya olan etkileri fazlasıyla ön planda. Orta zinciri trigliserit grubundan olan bu yağ, sağlıklı tariflerde ve diyet listelerinde de yerini almış durumda.

Peki MCT yağı gerçekten zayıflatır mı ve ketojenik diyette kullanılabilir mi? Aradığınız cevapları sizler için derledik.

MCT yağının kilo vermeye etkisi

MCT yağı, hindistan cevizi gibi bitkisel kaynaklarda yer alan bir yağ çeşididir ve üzerine yapılan çalışmalar sayesinde faydalarından pek çoğu kanıtlanmış durumdadır. Son dönemin diyet dostu ürünleri arasında sayılan MCT yağı, ketojenik diyette de sıklıkla kullanılır.

MCT yağı ve ketojenik diyet arasındaki ilişki araştırılmadan önce MCT yağının faydaları ve zayıflatıcı etkilerinden bahsetmek gerekir. Bu yağın en bilindik özellikleri şunlardır.

  • MCT yağının içindeki trigliseridler vücut yağı olarak depolanabilir ve enerji için harcanabilir. Ancak MCT yağı vücut tarafından oldukça hızlı emilir ve sindirilir, böylece vücut yağı olarak depolanmaz. Bunun yerine direkt yakılır.
  • Diğer yağ çeşitlerine göre %10 daha az kalorilidir. Kalori sayımının önemli olduğu ketojenik diyet için uygundur.
  • MCT yağları iştahı azaltmada ve tok tutmada etkilidir. Bu nedenle diyete ve kilo kontrolüne yardımcıdır.
  • Özellikle spor yaparken laktik asit oluşumunu azaltır, böylece daha fazla yağın enerji için harcanmasını sağlar ve kalori açığı oluşturmaya yardımcı olur.

MCT yağı ve keto diyet

Sağlık açısından sağladığı faydalar ve vücuda sağladığı enerji nedeniyle MCT yağı spor yapan kişiler için son derece uygundur. Bunun yanı sıra, etkili bir şekilde keto diyeti uygulayan ya da zayıflatıcı etkili keto hapı kullananlar tarafından da yaygın olarak tüketilir.

MCT yağının içindeki yağ asitlerinin içinde bakteri ve mayalar üreyemez. Bu yönden son derece sağlıklı bir besin kaynağıdır ve keto diyet listesinde kullanmak için idealdir.

Kalp ve damar sağlığını koruyan bu temiz gıda, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Bu özelliği ile ketojenik diyet ile aynı etkileri gösterir. Düzenli oranda tüketildiğinde diyetin daha doğru etki etmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.