Mumiyo Testosteron

Mumiyo Testosteron Seviyesini Artırır Mı?

  Yazar: Michael Moody

İnsan sağlığı açısından pek çok faydası olduğu bilinen mumiyo maddesi testosteron seviyesini artırıyor mu? Bu sorunun cevabı yazımızın devamında.

Bazen adını belki de hiç duymadığımız maddelerin sağlık açısından pek çok faydası olduğunu öğreniyoruz. Bu maddelerden biri de mumiyo.

Peki mumiyo maddesi nedir, testosteron seviyesini artırıyor mu ve insan sağlığı açısından ne gibi faydaları var? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Mumiyo nedir?

Mumiyo, Ayurveda tıbbında yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Batıda bu isimler biliniyor olsa da Hindistan’da shilajit ve Türk dünyasında ise “dağların gözyaşları” ismiyle anılır. Yaygın olarak Kırgızistan’ın yüksek dağlarında bulunur.

Mumiyo yarı yumuşak bir yapıya sahip ve içerisinde insan vücudu için gerekli olan hemen hemen tüm mineraller ve vitaminler bulunuyor. Günümüzde mumiyo maddesinin kendisini bulabileceğiniz gibi, bu madde kullanılarak üretilmiş olan ilaçlarla da karşılaşabilirsiniz.

Mumiyo testosteron seviyesini artırır mı?

Erkekler için en önemli hormonlardan biri olan testosteron düşük seviyede olduğunda ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir: Cinsel istekte azlık, saç kaybı, kas kütlesinde azalma, yorgunluk ve vücut yağlarında artış.

Yapılmış olan klinik bir çalışmada 45 ve 55 yaşlarında erkek gönüllülerin yarısına plasebo ve yarısına da mumiyo verilmiştir. Söz konusu çalışma 90 gün boyunca sürdürülmüştür.

Bu çalışma sonucunda mumiyo verilmiş olan erkeklerin testosteron seviyelerinin, plasebo verilmiş olan erkeklerde testosteron seviyesine oranlar çok daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Bu çalışma, mumiyo maddesinin testosteron seviyesini artırdığına dair bir kanıt niteliğindedir. Mumiyo maddesi aynı zaman testosteron artırıcı ilaçlar ile birlikte takviye olarak da kullanılabilir.

Mumiyo insan sağlığına olan olumlu etkileri

Mumiyo maddesi yalnızca testosteron seviyesini yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda başka pek çok olumlu etkiye de sahiptir. Bu olumlu etkileri şu şekilde sıralayalım:

  • Alzheimer hastalığına bağlı gelişen hafıza, davranış ve düşünme problemlerinin giderilmesi,
  • Kronik yorgunluk sendromunun tedavisi,
  • Yaşlanma belirtilerinin hafifletilmesi,
  • Yüksek irtifa hastalığının tedavisi,
  • Demir eksikliğinden kaynaklanan aneminin giderilmesi,
  • Kısırlık tedavisi,
  • Kalp sağlığı risklerinin ortadan kaldırılması.

Unutmadan söylemekte fayda var: İşlenmemiş ve çiğ mumiyo tüketmek bazı yan etkiler oluşturabilir. Bu yüzden saflaştırılmış olan mumiyo maddesi tüketmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.