kilo vermek için muz

Muz Zayıflatır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Muz denildiği zaman akla ilk gelen sindirim sorunlarını rahatlatması. Peki düzenli kullanılırsa zayıflamaya yardımcı olabilir mi? Tüm detaylar burada!

Muz insan sağlığı açısından oldukça önemli yiyeceklerden biri. Bu yüzden diyet programları içerisindeki yerini sağlamlaştırmış durumda.

Peki muz zayıflamaya ne şekilde yardımcı oluyor ve nasıl tüketilmesi gerekiyor? Tüm merak edilenler yazımızın devamında.

Muz tüketerek zayıflamak

Muz, diğer meyveler ile mukayese edildiği zaman çok daha doyurucu bir meyvedir. Açlık hissini azaltıyor olması ve tok tutuyor olması sebebiyle diyet programları içerisinde mutlaka yer alır.

Bir adet muzun yaklaşık olarak yüzde 74’ü sudur ve içerisinde A, E, K ve C vitaminleri bulunur. Bu vitaminler metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olur ve sindirim sistemini rahatlatır. Aynı zamanda bol miktarda karbonhidrat barındırdığı için kendinizi tüm gün enerjik hissetmenizi sağlar.

Kilo vermek konusunda oldukça yardımcı bir besin olan muzun besin değerleri ve kalori cetveli ise şu şekilde: 200 kalori, 28 gram şeker, 1 gram yağ, 2 gram protein, 6 gram lif ve 2 miligram sodyum.

Muzun insan vücudunda faydaları nelerdir?

Muz yalnızca zayıflamak için değil, başka faydaları bakımından da beslenme programlarımız içerisinde yerini alması gereken bir besin. Muzun insan sağlığı açısından faydalarını ise şu şekilde listelemek mümkün:

  • Kahvaltıda muz tükettiğiniz takdirde metabolizmanız hızlanır,
  • Yüksek lif içermesi sebebiyle sindirimi kolaylaştırır,
  • Protein içeriyor olması sebebiyle kasların güçlenmesini sağlar ve bu yüzden sporcular tarafından da yoğun şekilde tüketilmektedir.

Elbette bunlar yalnızca muzun öne çıkan faydaları. Daha çok daha fazlasını görülebileceği bugüne kadar yapılmış olan pek çok çalışma ile ortaya konulmuş. Bu noktada Japonlar tarafından ortaya çıkmış bir diyet programı olan muz diyetinden de bahsetmekte fayda var.

Muz diyeti nedir?

Muz diyeti 2008 yılında Japonya’da ortaya çıkmış bir diyet programı. Programın detayları ise şu şekilde:

  • Sabah: İstediğiniz kadar muz ve ılık su.
  • Öğle: 1 porsiyon düşük kalorili yemek.
  • Ara Öğün: Ceviz, fındık ve light bisküvi.
  • Akşam: Saat 20:00’den önce düşük kalorili 1 porsiyon yemek.

Ayrıca bir yandan muz diyeti uygularken, bir yandan da kilo verme hapları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.