kilo kaybı

Nasıl Hızlıca Kilo Veririz?

  Yazar: Michael Moody

Kilo almak sadece estetik ve fiziksel açıdan değil aynı zamanda sağlık anlamında sizi kötü etkileyecektir. İşte kilo vermenin bazı yolları.

Şişmanladıkça hantallaşırız ve eninde sonunda çekiciliğimizi kaybederiz! Bu makalede nasıl hızlıca kilo verebileceğinizle ilgili bilgi aktaracağız ve en yakın zamanda tekrardan formunuza kavuşmanızı sağlayacağız.

İnsanların obezleşmesinde tek rol oynayan şey hayat tarzları değildir, daha çok yemek kalitesinin değişmesi, besin değerleri, bilimsel müdahaleler,  ete olan aşırı bağımlılık, yemeğin kolay ulaşılabilir olması ve daha pek çok şey bunu etkiler.

Çalışmalara göre, dünya çapında insanların %80’i fazla kiloludur, bu da BMI’larının 25’in üzerinde olduğunu gösterir.

Uzun vadede, bu orantısız BMI seviyesi ciddi kalp ve damar hastalıklarına, karaciğer veya böbrek rahatsızlıklarına sebebiyet verecektir, ki bu noktada artık dönülmesi zor bir yola girmiş oluruz.

Bu aşamalara gelmeden, hızlı bir şekilde kilo kaybetmenin birkaç yolunu göstereceğiz, böylece daha sonra hastane masraflarıyla uğraşmak zorunda kalmayacaksın.

Daha fazla uzatmadan, haydi başlayalım.

Sonrakini oku: Hak Ettiğiniz Sağlıklı ve Fit Vücudu Verebilecek En İyi 5 Yağ Yakıcı Hap

Kontrolsüz kilo alımı neden iyi bir şey değildir?

vücut kitle indeksi

Bu, kişiye bağlı bir konu olmakla beraber, spor salonuna gidenlerin %50’sinin kilo alması gerekirken, diğer %50’sinin kilo vermesi gerekir.

Vücut yapısına da bağlı olarak kilo bakımından sağlıklı olduğunuz bir aralık vardır, bu aralıktayken kilo alıp vermeniz sorun teşkil etmez.

Lakin bu sınırlardan bir kere çıkarsanız eğer çok dikkatli olmanlısınız, bunun sebebi, bu sınırlardan sonra kilo aldığınızda veya verdiğinizde vücudunuz bundan çok etkilenecektir.

Örnek vermek gerekirse, eğer BMI’ınız 25-29 aralığında ise, teknik olarak kilolusunuzdur, bu da hayatınızı negatif yönde etkileyebilir.

29’un üstüne çıktığı durumda ise, obezite ciddi anlamda artmaya başlar, bunun sonucunda hayatınızın kalitesi büyük oranda düşecek ve tehlikeli bir hal almaya başlayacaktır.

Kilo kaybetmek, almaya göre çok daha karmaşıktır. Bunun sebebi vücudumuzun bizi korumak için yağ depolamasıdır. Yarım kilo kaybetmek, aynı miktarda kilo almaya oranla iki kat fazla efor ister.

Sadece yediklerimizle mi kilo alıp/veriyoruz?

Konu kilo verme olunca, herkes kilo almamızın ana nedeninin yediğimiz yemekler olduğunu düşünüyor, peki bu gerçekten böyle mi?

Teknik olarak problem, ne yediğiniz şeyde ne de uyguladığınız diyette, asıl önemli nokta ne kadar çok yediğin ve yediğin yemeğin kalitesi.

Tek bir top dondurma yiyerek şişmanlamazsınız lakin bu durum, ne kadar sıklıkla yaptığınıza göre değişebilir.

Bunu takip etmenin en kolay yolu, yediğiniz yemeklerin yaklaşık kalorisini hesaplamak olacaktır.

Diyelim ki, günlük kalori limitini aşmanıza neden olacak bir yemek yediniz, bu fazla kaloriyi egzersiz yaparak vermeye çalışın.

Ana kuralımız, öyle bir şekilde yemek yiyin ki, günün sonunda egzersiz yaptıktan sonra günlük alman gereken kalori miktarının (50 – 100 kalori kadar) biraz altında kal.

Nasıl hızlıca kilo veririz?

Karbonhidratlara dikkat edin

Karbonhidratlar, ihtiyacımız olan toplu kalori veya enerji kaynağı olarak görülebilir, ama eğer zaten yağlıysanız, o zaman karbonhidrat tüketimini azaltmanız gerekmektedir.

Karbonhidratlar azaltıldığında veya onlar yerine lif ve protein tüketildiğinde, iştahınız azalacaktır ve buda kalori alımının düşeceği anlamına gelir.

Fazladan karbonhidratların alınmadığı bu durumda, vücudunuzda depolanmış olan yağlar, enerji kaynağı olarak kullanılır. Buna ek olarak, düşük karbonhidrat tüketimi demek, düşük insülin seviyesi demektir. Bu sayede böbreklerin fazladan sodyum ve su emilimi gerçekleştirir.

Yiyerek kilo kaybedin

Basitçe izah etmek gerekirse, bir zamanlar midenize giden yüksek kalorili iştah açıcı yemekleri ve atıştırmalıkları unutmanın vakti geldi. Onun yerine sebzeler, meyveler ve diğer dengeli besinleri tüketmeye odaklanın.

Fazladan aldığın karbonhidratlar yerine protein, lif ve mineral alın (veya düşük miktarda karbonhidrat içeren brokoli, ıspanak, lahana, kale gibi sebzeler tüketmeye çalış)

Protein almak zorunda olduğumuz bir besindir, bu besini fasulyelerden, soyadan veya süt ürünlerinden ve yumurtadan karşılayabilirsiniz.

Pişirme yağına gelirsek önceliğin her zaman zeytin, hindistan cevizi, avokado ve kanola yağı olsun. Eğer mümkünse işlenmiş yağlar yerine natürel yağları tercih etmeye çalışın.

Egzersiz yapmak önemlidir

Amacınız kas yapmak olmasa bile egzersiz yapmak metabolizmayı hızlandırmak için çok iyi bir araç, ve bunun sonucunda kilo vermek işten bile değil.

Haftada 4-5 gün en azından 30 dk. egzersiz yapmak kilonuzu kontrol altında tutmanın en iyi yollarından biridir.

Egzersiz sırasında terlemek dengenizi korumanızı ve vücudunuzdaki elektrolitlerin düzenlenmesini sağlar.

Ayrıca, düşük karbonhidratlı bir diyet uygularken egzersiz yapmak iyi bir vücut geliştirmenize ve kas artışına neden olacaktır.

Akıllıca davranıp Doğal ek takviyeler kullanın

Kilo kaybetmenin en kolayı ve akıllıcası doğal ek takviyeler kullanmaktan geçer, bu ürünler organik ve bitkisel ürünlerin kimyasal orantılarla birleştirilmesi sonucu elde edilirler.

Bu hapların birçoğu doğada bulunan organik maddelerdir ve ana bileşenleri bitkisel ürünlerdir. Bu yüzden ciddi bir yan etki yaratmazlar.

1. Piperinox

piperinox

Termojenik etkili haplar arasında en iyilerinden biri olan bu hap ise yağ oluşumunu yavaşlatmasının yanında iştahını da kapatır ve kilo alımının önüne geçer. Vücuda emilimini güçlendirmek için içerisinde Bioperine bulunur.

2. Keto Actives

keto actives

Keto Actives ile fazla kilolarınızdan kurtulun ve formda bir görünüme kavuşun. Bu besin takviyesini mükemmel bir egzersiz rutini ile birleştirin ve vücudunuzu yağ kaynaklı enerji, dayanıklılık ve kondisyon ile doldurun.

3. Fast Burn Extreme

fast burn extreme

Yağlı, viseral ve deri altında bulunan yağları hedefleyen bu hapın hiçbir yan etkisi yoktur. Bitkisel formülü sayesinde, vücudun fazladan yağ üretimini yavaşlatır, bu sayede fazladan yağ üretimini engeller.

4. PhenQ

phenq

Bu hap içerisinde endüstrinin en iyi yağ yakıcıları olan α-LACYS RESET, capsimax, krom vb. bileşenler bulundurur. FDA onaylı cGMP makinelerinde üretilen bu ürünün güvenlikle ilgili hiçbir sorunu yoktur.

5. Instant Knockout

instant knockout

Özel olarak MMA dövüşçüleri ve boksörler için tasarlanmış olan bu ürün, sana profesyonel seviyede performans sunacak ve içerisinde bulunan termojenik bileşenleri sayesinde kilo kaybettirecektir.

6. BurnBooster

burn booster

En iyi diyetisyenler tarafından onaylanmış olan bu hap birçok farklı kilo kaybetmeye yardımcı ürünü bir araya getiriyor ve tek bir seferde almana olanak sağlıyor. Termojenik ve iştah kapatıcı olması ile 1 ay içerisinde 7.5 kiloya kadar kilo kaybı vadediyor.

7. Clenbutrol

clenbutrol

Clenbutrol’ün akıllara durgunluk veren kilo verdirme özellikleriyle yağsız kas kütlenizi koruyun. AAS steroidlerine güçlü ve yasal bir alternatif olan bu ürün, egzersizinizi hızlandırır ve inatçı yağların çözülmesini sağlar.

8. Anvarol

anvarol

Anvarol, yağ yakma döngülerinizi optimize etmek ve fazla yağ birikintilerini ortadan kaldırmak için fosfokreatin sentezini uyarır. Standart bir VKİ (Vücut Kitle İndeksi) yakalamak ve depolanan yağı kullanıma hazır dayanıklılığa dönüştürmek için kilo vermenize yardımcı olur.

Sonuç

İşte bu kadar! Kilo kaybetme sürecinde yardımcı olup hızlandıracak birkaç tüyo verdik.

Karbonhidrat alımını en alt seviyeye indirgemeye çalışın ve bunun yerine protein, vitamin, mineral ve iyi yağları tüketmeye çalışın.

Ayrıca, yemek yerken midenize şölen vermektense fit olmaya odaklanmalısınız.

Ürün yelpazene daha fazla sebze, meyve, süt ürünü ekleyin ve zeytin, hindistan cevizi, kanola yağları gibi sağlıklı ve natürel yağları kullanın.

Kilo kaybetme konusunda en önemli şeylerden biri de, belirttiğim gibi egzersiz yapmak, günlük olarak en azından 30 dakika terlediğinizden emin olun.

Son olarak, eğer kendinizi tembel hissediyor ve üstte bahsettiklerimden bazılarını uygulamak istemiyor musunuz? O zaman, size verdiğimiz listedekiler gibi bir kilo verme hapı kullanabilir ve böylece hedefinize ulaşabilirsiniz.

Sonrakini oku: Nasıl Daha Hızlı Yağ Yakarız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.