Ne Kadar Kilo Kaybı İçin Endişelenmeliyim-kilo verme

Ne Kadar Kilo Kaybında Endişelenmeliyim?

  Yazar: Michael Moody

Çok hızlı şekilde ya da gereğinden fazla kilo vermek tehlikeli olabilir. Peki ne kadar kilo kaybında endişelenmeye başlamak gerek? Detayları araştırdık.

Aşırı kilolarından şikayet eden insanlar, genellikle kısa süre içerisinde fazla kilolarından kurtulmak ister. Fakat kısa süre içerisinde aşırı şekilde kilo veren insanlar, zaman zaman daha başka sorunlar yaşayabilir.

Peki ideal kilo kaybı ne kadar olmalıdır ve gereğinden fazla şekilde kilo kaybetmek ne gibi sorunlar yaratır? Hep birlikte bakalım.

Hızlı şekilde ve çok fazla kilo vermek zararlı mı?

Eğer vücudunuzun dayanabileceğinden daha fazla ve çok daha hızlı bir şekilde kilo verirseniz, bu durum beraberinde başka sorunlar getirebilir. Burada vücudun dayanabileceği değer her insan için farklılık gösterebilir.

Bu alanda yapılmış olan çok sayıda çalışma bulunuyor. Bu çalışmalara göre insan hangi yaşta ve hangi kiloda olursa olsun, ayda 4 kilodan fazla yağ kaybını tolere edebilir. Yine de aşırı kilo problemi olan insanlar, normal insanlara göre hızlı kilo verme sürecinden daha kötü şekilde etkilenebilir.

Fazla kilo kaybında ortaya çıkabilecek olan sorunlar her zaman fiziksel değildir. Zaman zaman ortaya ruhsal problemler de çıkabilir. Eğer hızlı ya da aşırı kilo vermeye maruz kalan insanlarda şeker hastalığı, hipertansiyon, karaciğer – börek ya da kalp yetmezliği, hipoglisemi, tiroit tembelliği gibi sorunlar varsa, risk her zaman daha büyük olacaktır.

Dolayısıyla hızlı ve çok kilo vermek her zaman bir başarı unsuru değildir. Aşırı şekilde kilo vermenin sağlıksız bir durum oluşturabileceğini de bilmek gerekir.

Kısa süre içerisinde aşırı şekilde kilo verdiğinizde her zaman yağlarınızdan kurtulmuş olmazsınız. Böyle bir süreçte vücudunuzda bulunan suyu ve zayıf dokuları da kaybetme ihtimaliniz bulunuyor.

Ne kadar kilo kaybı yeterli?

Diyetisyenler ve uzmanlar tarafından sağlıklı kilo vermenin günde yarım kilo ila 1 kilo arasında olması gerektiği belirtilmektedir. Bu her ne kadar yavaş gibi görünse de, aslında en sağlıklı kilo verme yöntemidir.

Bu yüzden eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, imkanınız varsa bir diyetisyenden yardım almak her zaman daha mantıklı. Fakat bir diğer yandan kilo verme haplarını da bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.