nootropikler ve testosteron

Nootropikler İle Testosteronumu Güvenli Şekilde Nasıl Yükseltirim?

  Yazar: Michael Moody

Nootropikler nelerdir ve ne amaçla kullanılıyor? Nootropikleri kullanarak güvenli bir şekilde testosteron seviyesini artırmak mümkün mü? Cevaplar yazımızda.

Testosteron seviyesi erkeklerin vücut gelişimi ve cinsel sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Bu yüzden düşük ya da yüksek testosteron seviyelerinin dengelenmesi gerekiyor. Bunun için kullanılan yöntemlerden biri de nootropikler kullanmak.

Peki nootropikler nelerdir ve ne işe yarıyorlar? Testosteron seviyesini güvenli bir şekilde yükseltmek için nootropikler kullanılabilir mi? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık ve bir araya getirdik.

Nootropikler nelerdir ve ne işe yararlar?

Nootropikler uyanıklığı ve odaklanmayı artıran, öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirici etkisi olduğu söylenen ilaçlara ve gıda takviyelerine verilen isimdir. Aynı zamanda beynin çalışmasını olumlu olarak destekleyen kimyasallar olarak da tanımlanmaktadır.

Aynı zamanda nootropik takviyeleri kullanmanın pozitif etkileri olarak şunlardan da bahsedilir:

  • Stres altındayken bilişsel etkinliğin daha iyi işlemesine destek olur
  • Beyin hücrelerinin korunmasına yardımcı olur
  • Hücreler arasındaki iletişimi kolaylaştırır

Nootropiklerin testosteron seviyesi üzerindeki etkisi konusunda yapılmış olan bir bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır. Bununla birlikte nootropik etki yaptığı düşünülen besinlerin pek çoğu, aynı zamanda testosteron seviyesini de artırmaktadır.

Bu sebeple nootropikler olarak adlandırılan besinler arasında bulunan bazı besinlerin testosteron seviyesini artırdığı söylenebilir. Bunların neler olduğuna hep birlikte bakalım.

Hangi nootropik özellikteki besinler testosteron seviyesini artırır?

Nootropikler olarak adlandırılan besinler hakkında yapılmış olan uzun bir liste bulunur. Bu listel içerisinde testosteronu artırdığı düşünülen besinlerin listesi şu şekildedir:

  • Aslan yelesi mantarı gibi alternatif tıpta kullanılan bazı bitkiler
  • Vücudu strese karşı koruyan ve odaklanmayı sağlayan adaptojenler
  • Balık, ayçiçeği, yumurta sarısı, soya ve hayvan organlarından elde edilen fosfolipitler
  • Beyin onarımı ve yenilenmesini sağlayan kolin kaynakları
  • Beyni koruma özelliği bulunan antioksidanlar
  • Beyin dalgası konsantrasyonunu teşvik eden amino asitler

Söz konusu nootropikleri kullanmak bir yandan testosteron seviyesini artırırken, bir yandan da kas gelişimine de katkı sağlayabilir.

Bir diğer yandan zaman zaman bazı erkeklerin söz konusu nootropiklere alerjik oldukları durumlar olabilir. Böyle durumlarda testosteron seviyesini artırmak için başka yöntemler kullanmak gerekiyor. Bu yöntemlerden biri de testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.