özgüven testosteron

Özgüven Ve Yüksek Testosteron Arasında Herhangi Bir İlişki Var Mı?

  Yazar: Michael Moody

Yüksek testosteron seviyesi ile özgüven arasında bir ilişki var mı? Testosteron yükselince özgüven de yükselir mi? Cevaplar için tıklayın.

Günümüzde testosteronun fiziksel olarak yarattığı etkiler biliniyor. Fakat bu etkiler zaman zaman duygusal olabilir. Mutluluk ya da keder gibi duygular da testosterona bağlı olarak gelişebilir.

Testosteron seviyesinin etkilediği duygulardan biri de özgüvendir. Peki yüksek testosteron seviyesi özgüveni yükseltir mi, yoksa düşürür mü? Aralarında nasıl bir ilişki var? Bu ilişki hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Testosteron seviyesi özgüveni ne şekilde etkiliyor?

Vücuttaki testosteron seviyesinin artması özgüven seviyesini de yükseltiyor. Aynı zamanda söz konusu durum stres seviyesinin de azalmasına yardımcı oluyor.

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda özgüven sahibi ve başarılı olan kişiler incelenmiş, bu kişilerin testosteron seviyelerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Testosteron seviyesindeki düşüklüklerde ise fiziksel sorunların yanı sıra duygusal değişimler de meydana gelebilir. En sık görülen etkiler keder ve depresyondur.  Zaman zaman kendini kötü hissetme, odaklanma ve hafıza sorunları, motivasyon düşüklüğü ve özgüven eksikliği ortaya çıkabilir.

Bu sorunları yaşayan kişilerin, söz konusu duygusal değişimlerden etkilenmemek adına testosteron takviyesi alması gerekebilir.  Testosteron takviyesi almak için en uygun yöntemlerden biri de testosteron artırıcı ilaçlar kullanmaktır.

Testosteron takviyesi alan erkeklerde 2 hafta içerisinde testosteron salgılanma seviyesinin arttığı gözlenmiştir. Bununla birlikte özgüven artışı, daha kuvvetli hafıza ve cinsel açıdan yüksek istek ile rahatlama meydana gelmiştir.

Düşük testosteron seviyesini artırmak için kullanılabilecek doğal yöntemler neler?

Testosteron seviyesini artırmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Eğer siz de tüm bu yaşam tarzı değişikliklerini ve doğal yöntemleri hayatınıza uygularsanız, testosteron seviyesinin düşüklüğüne bağlı olarak meydana gelen sorunları da ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.