Paleo Diyeti Testosteron

Paleo Diyeti Testosteron Seviyelerini Yükseltir Mi?

  Yazar: Michael Moody

Paleo diyeti ile testosteron seviyesi arasında nasıl bir ilişki var? Paleo diyeti ile testosteron seviyesi yükselir mi? Tüm cevaplar için tıklayın.

Beslenme alışkanlıklarını değiştirmenin ya da diyet programları uygulamanın testosteron seviyesine etki ettiği bilinen bir gerçek. Hatta bunun için özel olarak oluşturulmuş olan diyet programları da bulunur.

Peki son yıllarda yaygınlaşmış bir diyet olan Paleo diyetinin testosteron seviyesine olan etkisi nedir? Hep birlikte bakalım.

Paleo diyeti nedir ve hangi besinler tüketilmelidir?

Paleo diyeti, 10 bin yıl önce yaşamış olan insanların beslenme alışkanlıklarının taklit edildiği bir beslenme biçimidir. Bu beslenme biçiminde yalnızca az işlenmiş ya da hiç işlenmemiş besinler tüketilir.

Söz konusu diyet programı içerisinde tüketilmesi serbest olan besinler ise şu şekilde listelenmiştir:

  • Et çeşitleri: Tavuk, hindi, dana, biftek, domuz, kaz, kuzu ve tavşan.
  • Deniz ürünleri: Istakoz, somon, kılıç balığı, istiridye, sardalya, ton balığı, alabalık, yengeç, orkinos ve karides.
  • Sebze çeşitleri: Kuşkonmaz, enginar, kereviz, lahana, ıspanak, brokoli, kabak, patlıcan, maydanoz, yeşil soğan, yeşil-sarı ve kırmızı biber, avokado, pırasa, karnabahar, domates, taze nane, taze yeşil fasulye ve brüksel lahanası.
  • Nişastalı besinler: Balkabağı, pancar ve tatlı patates.
  • Yağlar: Hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve zeytinyağı.
  • Meyveler: Elma, erik, mango, yaban mersini, mandalina, üzüm, incir, portakal, çilek, ananas, muz, limon, karpuz, kavun ve ahududu.
  • Kuruyemişler: Badem, ceviz, fındık, kaju, ay çekirdeği, kabak çekirdeği ve çam fıstığı.

Bu besinlerin neredeyse tamamı insan sağlığı açısından faydalı olan ve düzenli olarak tüketildiğinde insan sağlığına zarar vermeyecek besinlerdir. Peki bu besinlerin tüketiminin testosteron seviyesine etkisi nedir?

Paleo diyetinin testosteron seviyesine olan etkisi

Paleo diyeti içerisinde yer alan bu yiyeceklerin pek çoğu, aynı zamanda testosteron artırıcı yiyecekler listesinde de yer almaktadır. Bu yüzden de paleo diyetinin testosteron artırıcı etkisinden de söz edilebilir.

Elbette paleo diyeti kişinin anatomik yapısına ve testosteron seviyesine de bağlı olarak, tek başına yeterli olmayabilir. İşte böyle durumlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş olan testosteron artırıcı ilaçlar bulunmaktadır.

Bu ilaçlar doğal yöntemlerle üretilmiştir ve insan sağlığı açısından bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.