keto ve paleo diyeti arasındaki fark

Paleo Diyeti ve Ketojenik Diyet Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yazar: Michael Moody

Paleo diyeti ve ketojenik diyet yaygın olarak uygulanıyor fakat bunların arasındaki farklar nelerdir? Bu farkları sizler için araştırdık.

Son yılların iki önemli diyet programı: Paleo diyeti ve keto diyet. Bu ikisinin de kendine has özellikleri mevcut. Peki bu ikisi arasındaki farklar nelerdir? Hep birlikte bakalım.

Paleo diyeti nedir?

Paleo diyeti ismini paleolitik dönemden alıyor. Paleolitik dönemde bundan 10.000 yıl öncesini ifade ediyor. O dönemde insanlar sahip olduğu imkanlar dolayısıyla hemen hemen tüm yiyecekleri herhangi bir işlem yapmadan tüketiyordu.

Yani 10.000 yıl önce, paleolitik dönemde yalnızca işlenmemiş yiyecekler tüketiliyordu. İşte Paleo diyeti de yalnızca işlenmemiş yiyeceklerin tüketildiği bir diyet programı olarak tanımlanabilir.

Taş devri diyeti olarak da adlandırılan paleo diyetinde et ve et ürünleri tüketilebiliyorken, süt ve süt ürünleri ise tüketilmiyor. Ayrıca sebze ve meyve tüketimi konusunda herhangi bir engel yok. Fakat tahıl ürünlerinin tüketilmesi konusunda sınırlamalar var.

Ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet düşük karbonhidrat alımı ve yüksek oranda yağ tüketimi üzerine kurulmuş olan bir diyet programı. Ketojenik diyette vücudun karbonhidrat alımı azaltılarak ketozis moduna girmesi sağlanıyor ve böylelikle vücudun keton üretmesi sağlanıyor.

Keton üretimi ile birlikte yağ yakımı hızlanıyor ve vücutta birikmiş olan yağ yakılmaya başlanıyor. Vücutta birikmiş olan yağın yakılması ile birlikte kilo verme süreci de hızlanıyor.

Paleo diyeti ve ketojenik diyet arasındaki farklar nelerdir?

Paleo diyeti ve keto diyeti kendine has özellikleri bulunan iki farklı diyet programı. Bu programların arasında belli başlı farklar bulunuyor. Bu farkları şu şekilde listelemek mümkün:

  • Ketojenik diyet yağ bakımından zengin iken, paleo diyeti ise protein bakımından zengin olan bir diyet.
  • Paleo diyeti vegan ve vejetaryen beslenenler için uygun değil, oysa ketojenik diyet vegan ve vejetaryenler için uygun.
  • Paleo diyet içerisinde baklagil, şeker ilavesi, süt ürünleri ya da tahıllar bulunmuyor.
  • Keto diyette tüm şeker türleri yasaklanmış durumda ama Paleo diyetinde böyle bir durum söz konusu değil.
  • Ketojenik diyetinde hedef ketozis iken, Paleo diyetinde ise sağlıklı beslenme.

Eğer bu diyet programlarını uygulamak istemezseniz, kilo vermek için ketojenik diyet hapları kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.