Pilav testosteronu

Pilav Yemek Testosteron Seviyesinin Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Pilav yemek testosteronu düşürür mü? Pirinç pilavını öğünlerimize eklediğimize testosteron seviyesi nasıl eklenir? Tıklayın ve öğrenin.

Spor yapanların kas gelişimi için pilav ya da bulgur pilavı tükettiği muhakkak kulağınıza gelmiştir. Peki bunun nedenini olabilir?

Pilav testosteron seviyesini arttırır mı ya da ne şekilde etki eder? Testosteron seviyesi yükseltmek için pilav yemek gerekli mi? Hep birlikte bakalım.

Pilav testosteronu arttırır mı?

Her ne kadar sporcular testosteron seviyesini arttırmak ve böylelikle kas gelişimine katkı sağlamak amacıyla yağsız pilav tüketiyor olsalar da, pilavın testosteron seviyesine etkisi konusunda kesin bir veri bulunuyor.

Yine de pilav bir karbonhidrat olması sebebiyle, böyle bir etkiye sahip olabilir. Yani “pilav testosteron seviyesini düşürür” gibi bir söylem doğru olmayacaktır.

Testosteron, özellikle vücudunu geliştirmek isteyen insanlar için en önemli hormonlardan biridir. Bu yüzden söz konusu kişilerin beslenme programlarına özen göstermesi gerekir. Bunun için de testosteron seviyesini yükselten yiyecekler tüketmek gerekiyor.

Özellikle son yıllarda yaygınlaşmış bir yöntem olarak, testosteron artırıcı ilaçlar ya da bunun için özel olarak üretilmiş kremler kullanılabilir.

Testosteron seviyesini artırmak için ideal beslenme programı nasıl olmalı?

Testosteron seviyesini yükseltmek adına yapılmış olan beslenme programları bulunuyor. Bu programlar arasında en çok tercih edilen yiyecekler ise öğünlere göre şu şekilde:

  • SABAH: Ilık su, haşlanmış yumurta, domates, salatalık, tuzsuz zeytin, şekersiz çay, şekersiz ılık süt, tam buğday ekmeği peynir.
  • ÖĞLEN: Ton balığı, maydanoz, portakal suyu, mercimek çorbası, bulgur pilavı, köfte.
  • AKŞAM: Yayla çorbası, mercimek çorbası, salçasız bulgur pilavı, pirinç pilavı, haşlanmış tavuk göğsü, kefir, ayran, salata.
  • ARA ÖĞÜNLER: Ayran, kefir, haşlanmış tavuk, yulaf ezmesi, bal, ılık süt, yoğurt, süzme peynir, ceviz, muz, kepek ekmeği, portakal suyu, kuru kayısı, kuru incir.

Söz konusu yiyecekler arasından kendinize en uygun beslenme planını yapabilirsiniz. Ayrıca öğünlerden sonra yaklaşık 1 saatte ya da 2 saatte bir, 1 bardak su içmeniz öneriliyor.

Eğer beslenme programlarına sadık kalır ve bununla birlikte egzersiz yapmaya devam ederseniz, kas gelişimini üst seviyeye çıkarmak mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.