sauna testosteron

Sauna Testosteron Seviyesini Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Saunanın insan sağlığına pek çok açıdan faydası var. Peki testosteron seviyesine olan etkisi nasıl? Tüm merak edilenleri cevapladık.

Testosteron seviyesinin ne durumda olduğu, erkekler açısından büyük önem taşıyor. Düşük testosteron seviyesi problem olabileceği gibi, çok yüksek testosteron seviyesi de problem yaratabiliyor. Bu yüzden ideal seviyede tutmak için bir şeyler yapmak gerek.

Peki sauna testosteron seviyesini etkiliyor mu? Sauna testosteron seviyesini düşürüyor mu, yoksa yükseltiyor mu? Tüm merak edilenlere bakalım.

Sauna testosteron seviyesine ne şekilde etki ediyor?

Erkek hastalıkları uzmanları, uzun süre saunada vakit geçirmenin testosteron seviyesini düşüreceği yönünde görüş bildiriyor. Özellikle spor salonlarında çok fazla vakit geçiren ve sauna kullanan erkeklerin bu konuda daha dikkatli davranması tavsiye ediliyor.

Saunada uzun süre vakit geçirmek aynı zamanda testisleri de olumsuz olarak etkiliyor. Sauna her ne kadar pek çok açıdan faydalı olsa da söz konusu durumun da göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Bir diğer yandan vücuttaki yağ oranın yükselmesi ile testosteron seviyesine düşme gözleniyor. Çünkü testosteron hormonu vücuttaki yağın yapısını değiştiriyor ve östrojene dönüştürüyor.

Spor yapan erkeklerde kas kütlesi arttığı için yağ oranı azalıyor ve böylelikle testosteron seviyesinde yükselme gözleniyor. Fakat spor aşırı seviyelere çıktığı zaman testosteron seviyesinin bu durumda olumsuz şekilde etkilenmesi de mümkün.

Aynı zamanda hafif egzersizler ile birlikte testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak da testosteron seviyesini ideal seviyeye getirmek için yardımcı olabilir.

Saunanın insan sağlığına olan olumlu etkileri nelerdir?

Sauna belki testosteron seviyesine olumsuz şekilde etki ediyor olabilir fakat insan sağlığı açısından çok sayıda faydası bulunuyor. Bu faydaları şekilde listeleyebiliriz:

  • Terleme ile birlikte vücuttaki toksinler atılır ve böylelikle daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz,
  • Kalp sağlığı açısından faydalıdır,
  • Dengeli bir diyet ve sauna ile birlikte kilo vermek mümkün olabilir,
  • Zihin ve beden sağlığını koruyarak rahatlatır, stres ve kaygı gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Saunada uzun süre kalmadığınız sürece hem bu faydaları görebilir hem de testosteron seviyesine olan olumsuz etkiyi ortadan kaldırabilirsiniz.

Aynı zamanda eğer düşük testosteron seviyesine sahipseniz, bunun tedavi edilebilir bir şey olduğunu da unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.