erektil disfonksiyon

Sertleşme Bozukluğu Nasıl Giderilir?

  Yazar: Michael Moody

Ereksiyon problemleri gerçektir ve siz fark edene kadar cinsel hayatınızı sabote edebilirler. Sertleşme bozukluğunu giderebileceğini öğren.

Sertleşme bozukluğu erkekler için hem psikolojik olarak hem de cinsel olarak en yıkıcı durumlardan biridir.

Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız, bu yazımızı okuyarak nasıl sertleşme bozukluğunu giderebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Diğer rahatsızlıkların aksine, sertleşme bozukluğu (SB) 50 yaş ve üstü erkeklerin en az %50′sini etkilemektedir. Bu da durumun ne kadar yaygın olduğunu göstermektedir.

Her ne kadar yaygın olsa da bu bozukluk, doğru yardım ile kontrol edilebilir.

Giriş kısmını burada sonlandırıp, bu makalenin özüne doğru yolculuğumuza başlayalım artık.

Sonrakini oku: Daha Güçlü ve Sağlam Bir Ereksiyon İçin En İyi 5 Hap

Sertleşme bozukluğu (SB) nedir?

erektil disfonksiyon

Sertleşme bozukluğu, erkekler tarafından yaşanan güçlü bir ereksiyon oluşturmakta zorlanma veya hiç ereksiyon olmama durumudur.

Herhangi bir yaş grubunu etkilemekle beraber, genelde yaşlılarda görülür ve yaşınız ilerledikçe risk giderek artar.

Çalışmalara göre, 40’larında olan erkeklerin %40’ı SB yaşarken, %5 ila %15’i de cinsel iktidarsızlık yaşamaktadır.

SB yaşamanın binlerce farklı nedeni olabilir, ve durumun ciddiyetine göre bir tedavi seçmek her zaman daha iyidir.

En yaygın neden, penise giden ve kan taşıyan arter damarların küçülmesi ve sonuç olarak daha az kan akışı sağlanmasıdır.

Düşük testosteron seviyeleri de aynı şekilde vücuda daha zayıf sinyaller vereceğinden, zayıf bir ereksiyonla sonuçlanabilir. Diğer nedenlerden bazıları ise stres, hormonal dengesizlik, egzersiz yapmamak, diğer hastalıklar olarak düşünülebilir.

SB seks hayatınızı nasıl kötü anlamda etkileyebilir?

erektil disfonksiyon ve cinsel yaşam

Her ne kadar zararsız bir bozukluk gibi gözükse de, bu durum seks hayatınızı kötü yönde etkileyebilir ve buna bağlı olarak depresyona sebebiyet verebilir.

Fiziksel olarak penisinin erekte olmaması, psikolojik olarak siz ve partneriniz arasında gerilim yaratıp, zamanla aranızdaki bağa zarar verebilir.

SB genel olarak 3 gruba ayrılır. Bir miktar ereksiyon olanlar, hiç ereksiyon olmayanlar ve ereksiyon olmak için yeterli libidoya sahip olmayanlar.

İlk iki grup bu durumu çok zor bulur çünkü her ne kadar istekli olsalar da, yumuşak penisleri ile bu durumu gösteremezler, buna karşılık üçüncü gruptakiler hormonal tedavi görmelilerdir.

SB’si olan insanlar aynı zamanda cinsel haz almakta da zorlanırlar, bunun sebebi cinsel libidonun, erekte olmuş penis ile arasında bir geri dönüt mekanizması olmasından kaynaklanır.

Sertleşme bozukluğu nasıl giderilir?

PDE5 Durdurucu İlaçlar

Bu grup ilaçlar, PDE5 denen enzimin aktivitesini yavaşlatır/durdurur ve bunun sonucunda penis damarlarının genişlemesini ve oraya giden kanın artmasına, dolayısıyla daha sağlam ve uzun süreli ereksiyon olmanıza olanak sağlar.

Bu gruba giren ilaçlardan en popülerleri Viagra (Sildenafil) ve Levitra’dır (Vardenafil). Genelde doktor gözetiminde verilirler.

Çok nadir durumlarda hayatınızı tehlikeye de atmanın yanında, bu tarz ilaçların birçok yan etkisi vardır.

Eğer SB’nizin sebebi penisinize kan taşıyan arter damarların daralması ise, PDE5 durdurucu ilaçlar sahalara geri dönmenizi sağlayabilir.

Testosteron Terapisi

Testosteron eksikliği düzgün ve sert ereksiyon olmamanın bir nedeni olabilir.

Sağlıklı bir erkeğin kanında bulunan testosteron 270 ng/dL ile 1070 ng/dL arasında iken genelde ortalama 600 ng/dL testosteron bulunur.

Bu terapide, doktor gözetimi altında vücuda dışarıdan sentetik testosteron verilir (enjeksiyon veya tablet olarak).

Bu terapi bazen PBE5 durdurucu ilaçlar ile bir arada verilerek daha hızlı etki etmesi sağlanır.

Penis/Vakum Pompası

SB ile savaşında ilaçlar, haplar, ameliyat veya enjeksiyon kullanmadan kolaylıkla ve verimli bir şekilde kullanabileceğin cihazlara vakum pompası diyoruz.

Bu vakum pompası silindirik bir boru gibi olup, penise giydirilir ve hava geçirmez kilitle kapatılır. İçerideki hava boşaltılır, böylece oluşan vakum ortamında kan penise doğru çekilir ve sertleşme sağlanır.

Bu çok yaygın bir yöntemdir, FDA tarafından da onaylanmıştır. Bazen doktorlar tarafından SB’yi çözmek için önerilir.

Operasyon

Tatmin olma anlamında, operasyonlar en yüksek yüzdeye sahip olan yöntemdir ve sadece ama sadece ilaç, ek takviye ve diğer tedavi opsiyonlarının denenmesinden sonra yapılması tavsiye edilir.

Bazı kaçınılmaz riskleri olsa da, penis implantı 50’sini geçmiş erkekler için uygundur.

Operasyonun en son seçenek olmasının sebebi uzun iyileşme periyodu, acı, enfeksiyon riski vb. gibi şeylerdir.

Doğal Ek Takviyeler

Doğal takviyeler, farklı bitkisel özütlerin, bazı hayvan ürünlerinin ve diğer organik tıbbi ürünlerin kimyasal oranlarda birleştirilmesinden oluşur.

Doğal oldukları için bu tarz takviyelerin genelde yan etkisi yoktur, güvenlidirler ve hızla etki ederler.

İşte şu anda piyasada bulunan en iyi ürünlerden bazıları.

1. Max Performer

max performer

PDE5 durdurucu etkili bitkisel özlü birkaç takviyeden biri olan bu ürün aynı zaman libidonu ve cinsel performansını da artırır. Sidenafil ve Tadalafil gibi ürünler ile baş başa yarışan bir üründür.

2. Male Extra

male extra

Bu ürünün içerisinde 600 mg L- arginin bulunmaktadır, bu sayede nitrik oksit aktivitesini artırır ve kan damarlarını genişletir.  Ayrıca ereksiyon problemleri ve Peyroni hastalığı gibi hastalıklar için de tedavi edici olarak kullanılır.

3. VigRX Plus

vigrx plus

İçerisinde bulunan 10 farklı bitkisel ürün sayesinde bu ürün cinsel takviyelerin şahı olup yüksek miktarda nitrik oksit, Bioperine, azgın teke otu, muira pauma içerir.  Şimdiye kadar dünya üzerinde yaklaşık 1.2 milyon VigRX satılmıştır.

4. Eron Plus

eron plus

Bu ürün set olarak 2 haptan oluşur. İkisi de ereksiyon kalitesini artırmaya odaklı ürünlerdir. Aynı zamanda libido da artış ve daha yoğun orgazmlara neden olmaktadır.

5. Viasil

viasil

Düşük kondisyonunuzdan utanıyor musunuz? Cevap evet ise, kapsamlı bir erkeklik güçlendirme takviyesi olan Viasil’e geçmenin zamanı geldi. Ürün, libidonuzu yeniden uyandıran güç artırıcı maddeler içerir.

6. Member XXL

member xxl

Member XXL, penisinizin boyutunu ve kalınlığını artırmak için modern ve kapsamlı bir gıda takviyesidir. Oksijenli kan akışını cinsel organınıza yönlendirerek cinsel duyarlılığınızı artırmanıza da yardımcı olur.

7. VigraFast

vigrafast

İsimden de anlaşılabileceği gibi bu hızlı etkili ürün kullanıcıların %44’ü için 1 haftadan kısa bir süre içerisinde etkisini göstermiştir. Ana damar genişletici olarak L-arganin içerir.

Sonuç

Eğer ciddi bir SB ile karşı karşıya iseniz, tıbbi yardım alın. Lakin, durumunuz o kadar ciddi değil ise, altında yatan nedeni anlamaya çalışın.

Besin eksikliği, düşük testosteron, stres, egzersiz azlığı vb. gibi şeyler hemen icabına bakılabilir.

Doktora gidiyor bile olsanız, temel tedavi PDE5 durdurucu ilaçlar olacaktır. Eğer durumu kendin çözmek istiyorsanız, penis pompasına da bir şans verebilirsiniz.

Doğal ek takviyeler de bir diğer dostunuzdur ve kullanması en güvenli ürünlerdir.

Evde çaresine bakmak isterseniz eğer, nitrat bakımından bol yiyecekler tüketin ve penisinizle egzersiz yapın ki kan dolaşımını geliştirebilesin.

Sonrakini oku: Nasıl Daha Sert ve Güçlü Ereksiyon Oluruz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.