sigara ve testosteron

Sigara İçmenin Testosteronu Artırdığı Doğru Mu?

  Yazar: Michael Moody

Sigara tüketiminin insan sağlığı açısından ne kadar zararlı olduğu biliniyor. Peki sigara tüketimi testosteron seviyesini nasıl etkiliyor? Detaylar yazımızda.

Erkeklerde testosteron seviyesine etki eden önemli faktörlerden biri de sigara tüketimi. Sigara kullanmanın erkeklerde testosteron seviyesini artırdığına ve düşürdüğüne dair farklı görüşler bulunuyor.

Peki sigara kullanmanın erkeklerde testosteron seviyesini artırdığı doğru mu? Bununla ilgili yapılmış olan çalışmalar var mı? Tüm merak edilenleri bu yazımızda derledik.

Sigara testosteron seviyesini ne şekilde etkiliyor?

Yapılmış olan çalışmaya göre erkeklerde sigara içmek testosteron seviyesinin azalmasına neden oluyor. Bir yandan da cinsel organların gelişimini ve duyulan cinsel isteği de olumsuz anlamda etkiliyor.

Erkeklerde sigara içtikten sonra libidonun düşmesinin en önemli sebeplerinden biri de testosteron seviyesinde görülen bu azalma.

Testosteron seviyesindeki azalma aynı zamanda erkeklerde göğüslerin büyümesine de neden oluyor. Bu yüzden erkeklerin sigarayı bırakmaları durumunda testosteron seviyelerini yükseltmeleri mümkün.

Testosteron seviyesinin sigara kullanımına bağlı olarak düşük olduğu durumlarda, erkekler tarafından yaygın olarak tercih edilen yöntemlerden biri testosteron artırıcı ilaçlar.

Testosteron artırıcı ilaçlar kullandığınızda bunun etkisini kısa süre içerisinde görebilirsiniz. Eğer isterseniz testosteron seviyenizin ne durumda olduğunu görmek için bir doktordan destek alabilir ve buna göre bir yöntem geliştirebilirsiniz.

Sigarayı bırakmak testosteron seviyesini yükseltir mi?

Sigarayı bırakmanın testosteron seviyesini kendiliğinden artırdığına dair yapılmış olan çalışmalar bulunuyor. Elbette bu durumun daha hızlı gerçekleşmesini isteyen erkekler testosteron takviyesi de kullanabilir.

Aynı zamanda unutulmamalıdır ki sigara içmek cinsel istekte de büyük bir düşüş meydana getirir. Bu da partnerlerin aralarında sorun yaşaması ve daha sağlıksız bir cinsel yaşama sahip olmaları anlamına gelir.

Testosteron seviyesini düşüren diğer faktörler

Testosteron seviyesinin düşüklüğünün en önemli sebeplerinden biri elbette kötü beslenme. Bir diğer önemli sebep de alkol. Alkol her ne kadar cinsel isteği artırıyor olsa da testosteron seviyesini düşürdüğü için cinsel ilişki sırasında problemler yaşanabiliyor.

Testosteron seviyesini düşüren diğer faktörleri ise şu şekilde listelemek mümkün:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.