soğuk duş ve testosteron

Soğuk Duş Almak Erkeklerde Testosteron Seviyesini Yyükseltir Mi?

  Yazar: Michael Moody

Soğuk duş alırsak testosteron seviyesi yükselir mi? Uzmanlar testosteronu arttırmak için soğuk duş öneriyor mu? Tüm cevapları sitemizden okuyabilirsiniz.

Erkeklerde testosteron seviyesini artırmak için yapılabilecek olan çok sayıda şey var. Bunlardan bazıları, diğerlerine göre çok daha etkili. Üstelik baba olmak isteyen erkeklerde testosteron seviyesinin yüksek olması da büyük önem taşıyor.

Peki soğuk duş almak testosteron seviyesini yükseltir mi? Uzmanlar bu konu hakkında neler diyor? Bu konu hakkında tüm merak edilenlere kısaca bir bakalım.

Soğuk duş almak testosteron seviyesini etkiler mi?

Uzmanlara göre soğuk duş almak testosteron seviyesini yükseltiyor. Yapılan araştırmalara göre sıcak suyla duş alanların sperm sayıları, soğuk suyla duş alanlara göre daha az. Aynı zamanda soğuk duşun metabolizmayı hızlandırdığı ve bu sebeple testosteron miktarının arttığı da söylenenler arasında.

Soğuk suyla duş almanın testosteronu artırmasının yanı sıra, insan vücudu açısından pek çok sağlıklı etkisi bulunuyor. Bunlardan başlıcaları şu şekilde:

  • Zayıflama yardımcı olur,
  • Depresyonu önler, bunalımı aşmaya yardımcı olur,
  • Enerjiyi yükseltir,
  • Uykusuzluktan doğan sorunları ortadan kaldırır,
  • Strese iyi gelir,
  • Ağrıları önler ve var olan ağrıları hafifletir.

Testosteron seviyesini artırmak için soğuk duş alabileceğiniz gibi beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilir, testosteron artırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda soğuk bir duş aldıktan sonra testosteron kremi kullanmayı da tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Testosteron kremi de en az haplar kadar etkili bir yöntem.

Soğuk duş ve testosteron üzerine yapılan araştırmalar

1987 yılında yapılan bir çalışmada, testiküler sıcaklığı 31 ila 37 derece arasında olmasının testosteron seviyesini arttırdığı görüldü.

2013 yılında yapılan bir çalışmada soğuk havaların sperm şeklini ve hareketini değiştirdiğini kanıtlamıştır. Fakat bu durumun testosteron seviyesine olan etkisi bilinmemektedir.

Yapılan başka çalışmalarda da soğuk suyun testosteron seviyesini etkilediği fakat bu etkinin çok yüksek miktarlarda olmadığı görülmüştür. Bu yüzden soğuk duş testosteron seviyesini artırmak için tek başına etkili değildir.

Testosteron seviyesini artırmak için elbette soğuk duş almaya devam edebilirsiniz fakat başka yöntemleri uygulamaktan geri durmamanız gerekiyor. Bu yüzden testosteron seviyesinin nasıl artacağına dair detaylı bilgiye sahip olmak, daha doğru hamleler yapmanıza sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.