soya testosteron

Soya Testosteronu Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Soyanın testosteron seviyesine etkisi var mıdır? Soya tüketimi ne kadar ile sınırlandırmak gerekir? Tüm merak edilenler için tıklayın!

Günümüzde soyanın erkeklerdeki testosteron seviyelerini düşürdüğüne dair pek çok spekülasyon var. Oysa bu konu hakkında yapılmış bilimsel çalışmalara da kulak vermek gerekiyor.

Peki bu çalışmalara göre soya testosteron seviyesini düşürüyor mu ve etkileri neler? Tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Soyanın testosterona olan etkisi nedir?

Bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar, soyanın erkeklerdeki testosteron seviyeleri konusunda herhangi bir olumsuz etki yapmadığını göstermiştir.

Erkekler üzerinde yapılan çalışmalarda ne toplam testosteron, ne de serbest testosteron seviyesinde azalma olmamıştır. Bu çalışmalar kapsamında araştırılan erkeklere günde 70 gram soya proteini verilmiştir. Yani soya tüketimi söz konusu rakamın üzerine çıktığı ne ile karşılaşılacağı bilinmemektedir.

Hatta öyle ki söz konusu çalışmalarda soyanın prostat kanseri riskini azaltabileceği kanıtlanmıştır. Dolayısıyla kararında bir soya tüketiminin testosteron seviyesine etkisi yoktur. Bu yüzden testosteron seviyesini artırmak için testosteron artırıcı ilaçlar kullanılmalıdır.

Soyanın insan vücuduna olan etkileri nelerdir?

Evet, soya tüketimi testosteron seviyesini çok fazla etkilemiyor belki ama, yapılan çalışmalar soyanın başka özelliklerini de ortaya koymuş durumda. Buna göre ortaya çıkan sonuçlar şu şekilde:

  • Soyanın hormonlara bağlı olarak gelişen meme kanseri riskini azalttığı bu çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Meme kanseri yaşayan kişiler diyetlerine soya dahil ettiğinde, kanserin tekrarlama riski azalmaktadır.
  • Soya, prostat kanseri riskini azaltmaktadır.
  • Soyanın normal şekilde çalışan bir tiroid bezi üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.
  • Soya yaşa bağlı olarak gelişen hafıza kaybını ya da zihinsel problemleri önleyebilir.
  • Soya tüketimi damarlarda gelişebilecek olan kolesterol, lipoprotein ve trigliserit seviyelerini ciddi anlama düşürmektedir.
  • Soya eğer kararında tüketilirse doğurganlık açısından faydalıdır.

Dolayısıyla soya tüketimi de diğer bitkiler gibi aşırı şekilde tüketilmediği takdirde, zarardan çok faydası olan bir besindir. Bu yüzden de aşırıya kaçmadan tüketilebilir.

Örneğin keten tohumunun testosteron hormonunu düşürdüğüne dair yapılmış olan çalışmalar bulunmaktadır. Fakat soya için bunu söylemek mümkün değildir.

Öğünlerinizde soya tüketebilir, testosteron arttıran diğer yiyecekleri menünüze ekleyebilirsiniz ve şüphe duymadan tüketebilirsiniz. Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.