Sperm Üretiminde Testosteron

Sperm Üretiminde Testosteron Önemli Mi?

  Yazar: Michael Moody

Sperm miktarınıza testosteron miktarınız doğrudan etki eder. İyi haber değil mi? Peki nasıl etki eder? Detaylar makalemizde.

Sperm üretiminin tüm erkekler için ne kadar kritik bir konu olduğunun bizler de farkındayız. Hayatınızı önemli ölçüde etkileyen bu konuda testosteron seviyesinin önemli etkisini olduğunu biliyor muydunuz?

O halde, sperm üretiminde testosteron seviyesinin önemi nedir? Gelin, sormaya çekinilen bu konuyu birlikte inceleyelim.

Testosteron seviyesi ve sperm üretimi

Testosteron hormonu “T” harfi ile ifade edilir. Testosteron, erkeklerin testislerinde üretilen ve oldukça önemli fonksiyonları olan bir hormondur. Başta kas ve kemik gelişimi olmak üzere saç gelişimine, penis gelişimine ve sperm üretimine fayda sağlar.

Testosteron hormonu, erkeklerin genel sağlığını ve cinsel işlev duygusu olarak ifade edilen libidoyu düzenler. Sperm üretimi için de oldukça önemli görev üstlenen testosteron, yokluğunda sperm üretiminin azalmasına ve sperm kalitesinin düşmesine sebep olur.

Testosteron düşüklüğü “hipogonadizm” olarak bilinir. Olması gereken “T” düzeyinden daha az olması durumu oldukça basit bir kan testi ile tespit edilir.

Testosteron düzeyinin azalmasının bazı semptomları vardır. Bu semptomlar “Erkeklerde düşük testosteron seviyesinin göstergeleri” başlıklı makale ile detaylıca öğrenilebilir.

Ereksiyon sorunları ile birlikte cinsel dürtüde azalma gösteren testosteron yoksunluğu için yapılacak test, sabah erken saatlerde yapılmalı ve bir kez de kontrol için başka bir zaman yapılmalıdır. Zira testosteron seviyesi gün içinde çeşitli nedenlerden dolayı değişebilir.

Özellikle sperm kalitesini, sayısını ve yoğunluğunu etkileyen testosteron hormonu, olması gereken değerin altına düşerse doğal ve organik içeriğe sahip testosteron hapları ile tedavi edilmesi sağlanabilir.

Cinsellik ve sperm üretimi ilgili diğer önemli konu olan andropoz da yine testosteronla doğrudan ilgili. Andropoz hakkında merak edilenler için ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.

Testosteron sperm miktarını artırır mı?

Testosteron, sperm miktarı ile birlikte sperm kalitesini de önemli ölçüde artırır. Zira birçok düşük testosteron hastasında sperm miktarında da azalma gözlenir. Sperm miktarını artırmak için testosteron düzeyinin yükseltilmesi gerekir. Peki, düşük testosteron nasıl tedavi edilir?

T seviyesinin düşmesi sonucunda testosteron düzeyini artırmak için çeşitli iğneler, jeller, yamalar, implantlar ya da doğal ilaçlar kullanılabilir. Uygulanan tedavi yöntemlerinin hangisinin daha başarılı olacağı kişiden kişiye değişir.

Testosteron tedavisine bağlı sperm miktarının artması için organik bileşenlere sahip doğal testosteron hapları kullanılabilir. Fakat bu hapların merdiven altı mekanlarda üretilen ve oldukça düşük fiyatlara satılan haplar ile karıştırılmaması gerekir.

İfade edilen şekilde üretilen testosteron artırıcılar güvenli değildir. Fakat organik ve doğal bileşenler sahip artırıcılar güvenlidir. Bu konu hakkında veriler ışığında kaleme alınan “testosteron artırıcılar güvenli midir?” makalesi ile kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Testosteron eksikliğinin, sperm sayısını azalttığı bilinirken kısırlık ile ilgili doğrunda ilişkisi henüz ispat edilebilmiş değildir. Ancak kısırlığa neden olan etmenlerin oluşmasında etkili olduğu da henüz ispatlanmamış bulgular arasındadır.

Testosteronun sperm sayısına ve kısırlığa olan etkisi ile ilgili yapılan birçok bilimsel çalışma vardır. Bu çalışmalara buraya tıklayarak erişebilir ve daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Testosteron ile sperm sayısı artırma

Dünyada milyonlarca erkek, düşük T seviyesinden kaynaklı birtakım sorunlar yaşar. Bu sorunlardan birisi de sperm sayısının azalmasıdır. Sperm sayısını artırmak için kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi de testosteron replasman tedavisidir.

Testosteron seviyesinin düşüklüğüne bağlı olarak azalan sperm sayısı için kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi de testosteron haplarıdır. Testosteron hapları, organik ve doğal bileşenlere sahip oldukça hafif yan etkileri olan ilaçlardır.

Testosteron düşüklüğünün sperm sayısına olan etkisinin yanı sıra şu gibi sorunları da beraberinde getirir:

  • Azalan libido,
  • Sperm sayısında ciddi azalma,
  • Sıcak basması,
  • Meme boyutunda büyüme,
  • İktidarsızlık ya da erektil disfonksiyon rahatsızlıkları
  • Testislerde küçülme,
  • Kas kütlesinde azalma,
  • Saç kaybı,
  • Kemik kırılmalarına karşı yatkınlık.

Hipogonadizmi olan erkeklerin testiszerinde ya da hipafiz bezlerinde meydana gelen bir sorun sebebi ile olması gerekenden daha az testosteron hormonu üretirler.

Harvard Üniversitesi çalışmalarına göre düşük testosteronun neden kaynaklandığı henüz tam olarak saptanabilmiş değildir. Bu konu hakkında tartışmalar devam ederken bir yandan da tedavi yöntemleri geliştirilmektedir.

Testosteron hormonu seviyesi sağlıklı bir erkekte dahi gün içinde farklı saatlerde oldukça büyük dalgalanmalar gösterir. Bununla birlikte hekimler çoğu zaman bir erkeğin düşük testosteron tedavisi için testosteron seviyesi ile birlikte semptomların varlığını da arar.

Sperm sayısı artıran testosteron hapları

Sperm sayısını azaltan testosteron düşüklüğü için geliştirilen tedavi yöntemlerinden birisi de testosteron haplarıdır. Testosteron hapları, etken maddesi ve içeriğine göre farklı etkilerde bulunabileceği gibi birtakım zararları da olabilir.

Testosteron haplarının zararlı olanları çoğu zaman ruhsatsız mekanlarda ve sağlık hassasiyetlerinden yoksun bir biçimde üretilen, ekonomik kaygıları hedef alan haplardır. Bu haplardan kaçınmak ve güvenilir mecraların ürettiği doğal ve organik hapları kullanmalısınız.

Testosteron haplarının, klinik çalışmalar sonucu belirlenen ciddi bir yan etkisi yoktur. Sadece etken maddesine alerjisi olanlarda kısa hazımsızlık problemi yaratabilir. Hapları kullanırken kullanma talimatlarına uymak son derece önemlidir.

Testosteron takviyesine yardımcı hapların düzenli ve önerilen miktarda kullanımı ile birlikte artan testosteron düzeyi, sperm sayısındaki azalmayı durdurur ve bir süre sonra artış başlar.

Testosteron haplarına ilişkin herhangi bir bilgiye sahip değilseniz bu noktada kaleme alınmış “Bir testosteron artırıcıda bulunması gerekenler nelerdir?” içeriğine göz atabilir ve almayı düşündüğünüz testosteron artırıcıları bu bilgiler ışığında etüt edebilirsiniz.

Testogen

testogen

Testogen, hem kas geliştirmenize hem de dengeli bir kas/yağ oranına sahip olmanızı sağlıyor. İçerisinde bulunan bazı malzemeler çok iyi birer yağ yakıcı ve aynı zamanda kanındaki kolesterolü de azaltmaya yardımcı.

FDA onaylı bu ürün, uzun zamandır testosteron azlığı yaşayan insanlara yardımcı oluyor.

Testo Prime

testo prime

Fiziğinizi geliştirmek ve kendinize olan güveninizi yeniden kazanmak için doğal bir testosteron artırıcı arıyorsanız, TestoPrime tam size göre. Üstelik GDO, Soya içermez, vegandır. Katkı maddesi veya boya içermez.

Testo-Max

testo-max

Yağsız bir vücut seksi görünmenin şartlarındandır. Testosteron, yağ dağılımını optimize eden ve kas gelişimini başlatan en önemli hormondur. Testo-Max, herhangi bir olumsuz sağlık etkisi olmadan testosteron seviyelerini yükseltmek için en iyi tercihtir.

D Sadece üç bileşenden oluşan bu ürün, testosteron artırıcılar içerisinde en iyilerinden biri. Birkaç gün içerisinde hipogonadizmi iyileştiriyor.

TestoFuel

testofuel

Testo Fuel ile doğal diyet terapisine geçin ve hipogonadizmin etkisini tersine çevirin. Düzenli kullanıldığında kas gelişimini desteklediği, yağsız bir vücuda yardımcı olduğu, çalışma sonrası ağrıları azalttığı ve kas yapımını artırdığı biliniyor.

Vücut geliştiriciler için çok iyi bir t-artırıcı ürün. İnanılmaz formda bir vücudun keyfini çıkarmak için enerji seviyenizi Testo-Max ile yükseltin.

Testolan

testolan

Doğal yollarla üretilen ve kullananların olumlu geri dönüşleriyle t-artırıcılar arasındaki yerini perçinleyen bir testosteron hapıdır. Libidonuzun artmasına yardımcı olarak sağlıklı bir cinsel yaşam sunar.

Ayrıca spor yapanlar için de büyük bir yardımcıdır. Kas kütlenizin gelişmesini sağlar. Kendinize güveninizi artırır.

Sonuç

Testosteron (T) hormonu, bilimsel olarak nedeni kesinleştirilememesine rağmen bazı nedenlerden dolayı düşmektedir. Düşen testosteron hormonu erkek vücudunda birtakım değişiklikleri ve sorunları beraberinde getirir.

Testosteron yoksunluğundan en çok etkilenen işlev ise sperm üretimi ve bu üretime bağlı sperm sayısıdır. Birçok vaka göstermektedir ki testosteron düzeyinin yeterli olması, sperm sayısında ciddi azalmaya neden olur.

Testosteron miktarını artırmayı hedefleyen testosteron hapları doğru kullanımda sperm sayısının artmasına ve sperm kalitesinin korunmasına yararladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.