Spor Yaparken Kilo Vermek Için Ne Yapılır

Spor Yaparken Kilo Vermek Için Ne Yapılır?

  Yazar: Michael Moody

Spor yaparken bazılarımız öğünleri fazla kaçırarak kilo alabiliyor. Öğünler fazla kaçmasa bile kilo veremiyor. İşte çözümü.

Spor günlük yaşantımız içinde mutlaka yer vermemiz gereken en önemli aktivitelerden. Öyle ki hem bir etkinlik imkanı sunarken hem de vücudumuzu formda tutarak fazla kiloları önler.

Spor yapmak, zayıflama konusunda en etkili yöntemlerden bir tanesi. Bu nedenle kilo verme macerasına başlayanlar hemen egzersizlere yöneliyor. Spor yaparak nasıl kilo veririm diyorsanız yazımız tam da size göre!

Günümüzde birçok spor türü bulunuyor. Bunların her biri, vücuttaki kasları farklı oranlarda çalıştırdığı için sporun kilo vermeye olumlu etkisi bulunuyor. Fazla kilolarından şikâyet eden pek çok kişi gibi siz de spora yönelebilirsiniz.

Zayıflamak için spor

Evde spor yapacaksanız, bazı spor dalları bu konuda size destek olacaktır. Fakat bu konuya geçmeden, zayıflamak için spor yapmanın vücudunuza ne gibi olumlu etkilerde bulunduğunu açıklayalım:

 • Yüksek tansiyon hastaları, tansiyonlarını spor yaparak belirli aralıklarda tutabilir.
 • Maksimum oksijen kapasiteniz artarak yüksek tansiyon riskinin güçlenmesi engellenir.
 • Fiziksel performansınız artacağı için kalp rahatsızlığı riskinde bir azalma meydana gelir.
 • Kanda bulunan iyi tansiyonda artış meydana gelir.
 • Kalp krizi geçirdikten sonra hayatta kalma ihtimaliniz artar.
 • Çarpıntı riskinde azalma meydana gelir.
 • Ruhsal anlamda kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Gündelik hayatın stresinden uzaklaşır, daha sağlıklı kararlar vermeye başlarsınız.
 • Meme kanseri gelişme riskinde azalma oluşur.

Yukarıdakilerin her biri, spor yapmanın faydaları içerisinde yer alıyor. Sporu bir alışkanlık haline getirerek daha sağlıklı bir yaşantı için gerekli adımları atabilirsiniz. Peki spor yaparken kilo vermeniz mümkün mü? Kilo vermenizi sağlayacak spor türleri hangisi?

Spor yaparken kilo verilir mi?

Sporla kilo vermek hem mümkündür hem de sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlar. Fiziksel olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan spor, aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlamanızı mümkün kılar. Bu nedenle sporu bir hayatınızın odak noktası haline getirmelisiniz.

Eğer spor salonlarına gitmek için vaktiniz yoksa, evde de spor yapabilirsiniz. Kaslarınızın çalışmasını ve kuvvetlenmesini sağlayan pek çok spor türü bulunuyor. Bunlardan ilki hiç kuşkusuz pilatestir. Özellikle kadınların tercih ettiği pilates, her yaştan kişi tarafından rahatlıkla yapılabilir.

Hem aletli hem de matlı pilates, kısa sürede efektif şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Vücudunuzdaki kasların aynı şekilde güçlenmesini sağlayan pilates, duruş bozukluklarını da düzeltir. Bu nedenle pilates hareketlerini haftanın belirli günleri bir düzen içerisinde yapabilirsiniz.

Sağlıklı kilo verme yöntemleri kapsamında pilates dışında da etkili spor türleri bulunuyor. Yoga, stresinizi minimum seviyeye indirecek çok özel spor türleri arasında yer alıyor. Esneklik kazanmanızı sağlayan yoga, aynı zamanda duruş bozukluklarınızı da düzeltir.

Kilo sorunu yaşayanlara önerilen fitness, gerçekten de kısa sürede kilo vermenizi sağlayacaktır. Kaslarınızı çalıştırabilir, yağlarınızı hızlıca yakabilirsiniz. Evde kardiyo egzersizleri yapabilir, istediğiniz görünüme ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında yürüyüş, koşu yapabilir; bisiklete binerek bacak kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Peki sporda kilo vermek için yapılması gerekenler nelerdir?

Sporda kilo vermek için ne yapılır?

Sporda kilo vermek, zayıflamanızı sağlayacak spor türlerinize odaklanmanız anlamına gelir. Bazı spor türleri sağlıklı bir yaşantı içerisinde bulunmanızı sağlasa da kısa sürede zayıflama isteğinizi yerine getirmeyebilir.

Sistemli bir şekilde kilo vermek istiyorsanız eğer kilo vermek için spor programı uygulayabilirsiniz. 6 haftada yağlarınızdan kurtularak kilo vermek istiyorsanız, sizinle paylaşacağımız örnek spor programını inceleyebilirsiniz.

Fakat bu tarz programların uzman eğitmenler tarafından hazırlanması önerilir. İşte 6 haftada yağ yakmayı sağlayan örnek bir spor programının ilk günü!

İlk gün:

 • Bench Press 4 set yapılmalı. Bu egzersiz göğsünüzdeki kasların çalışmasını sağlayacaktır.
 • Incline Dumbell Press 3 set yapılmalı. Göğüs kaslarının çalışmasını sağlar.
 • Barbell Shrug 4 set şeklinde yapılmalı.
 • Barbell Curl 3 set olacak şekilde yapılmalı. Ön kol kaslarının çalışmasını sağlar.
 • Reverse-Grip Barbell Cur 3 set şeklinde yapılmalı. Ön kolları çalıştırır.
 • Barbell Wrist Curl 3 set yapılmalı.

Uzman eğitmenler tarafından hazırlanan spor programları, yukarıdaki sistemle benzerlik gösterir. Sistemli bir şekilde hareket ettiğinizde kısa sürede kilo vermeniz mümkün.

Spor yapmanın haricinde kilo verdiren kürler de yağlarınızı yakmayı destekleyecektir. Nereden temin edeceğinizi bilmiyorsanız yağ yakıcı kürleri nereden alabileceğinizi anlattığımız yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kilo vermek için hangi saatlerde spor yapılmalı?

Egzersiz yapmak için en iyi zamanın hangisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Depolanmış yağın hızlıca erimesini istiyorsanız aç karnınıza spor yapmalısınız. Bu şekilde yapılan sporlar sayesinde kısa sürede efektif bir şekilde kilo vermeniz mümkün.

Öğleden sonra spor yaparak performansınızı arttırabilirsiniz. Öğle sporları, iki öğün yenilmesinden ötürü spor için gerekli enerjinin depolanması anlamına gelir.

Akşam egzersizleri, kas fonksiyonlarının artmasını sağlar. Ayrıca spordan 90 dakika sonra uyumanız, deliksiz bir uyku çekmenizi sağlar.

Gün içerisinde dilediğiniz vakitte spor yapabilseniz de her gün ya da iki günde bir aynı saatlerde yapacağınız spor, vücudunuzu efektif bir şekilde çalıştırmanızı sağlayacaktır. Böylelikle kısa sürede kalıcı kilo verebilirsiniz ve istediğiniz formu yakalayabilirsiniz.

Spor yaparken kilo vermek için nasıl beslenmeliyim?

Spor yaparken sağlıklı bir şekilde beslenmeniz, vücudunuza giren kalori miktarını ayarlamanızı sağlayacaktır. Kilo vermek için kalori yakımı gereklidir. Bu nedenle ilgili yazımızı okuyarak kalori yakımını nasıl yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şimdi, gelelim spor yaparken hangi gıdaları tüketmeniz gerektiğine. Yoğun bir antrenman programını uygulayan sporcular, özel bir beslenme programını da uygular. Çünkü spor yaparken fazla miktarda enerji harcanır. Dinç ve zinde olabilmeniz için spor yaparken sağlıklı beslenmeniz gerekir.

Birçok insan spordan sonra ne yemeli sorusu üzerinden detaylı bir şekilde araştırma yapıyor. İlk önce spordan önce ne yemeniz gerektiği hakkında bilgi verelim. Spordan önce beslenmeyle ilgili bilmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Spor yapmadan 3-4 saat öncesinde ana öğününüzü yemiş olun. Ana yemek grubunuz içerisinde et grubu, ekmek grubu ve az yağlı salata olmalı.
 • Spordan yarım saat ila bir saat öncesinde ara öğün olmalı. Ara öğünde yoğurt ve taze meyve yiyebilirsiniz.
 • Spor öncesi sıvı tüketimini yeterli miktarda yaptığınızdan emin olun.

Spordan sonra ise beslenmeniz şu şekilde olmalı:

 • Spordan sonra mutlaka kaliteli protein alımında bulunmalısınız.
 • Egzersizden sonraki 3 saat içerisinde yumurta, et ve süt vb. yiyeceklerin her biri kas protein sentezini arttıracaktır.
 • Kaybettiğiniz vücut ağırlığına paralel şekilde sıvı tüketiminde bulunmalısınız.

Bu ve bunun gibi hususların her biri, spordan sonra nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda bilgi vermektedir.

Spor yaparken kilo verdiren haplar hangileridir?

Spor yapmadan kilo vermek mümkün mü sorusu, muhtemelen pek çok kişi tarafından cevabı merak edilen sorular içerisinde yer alır. Spor, sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacağı için uzmanlar, spordan vazgeçmemenizi öneriyor.

Spor yaparken kilo vermek istiyorsanız eğer bitkisel içerikli ve güvenilir kilo verme haplarını kullanabilirsiniz. İşte kilo vermenizi sağlayacak  bitkisel kilo verme hapları!

Piperinox

piperinox

Spor yaparken, tamamen bitkisel içeriğe sahip Piperinox kilo verme hapını kullanabilirsiniz. Çok sıkı uluslararası standartların uygulandığı hap, vücuda gereken enerjinin artmasını sağlıyor.

Keto Actives

keto actives

Keto Actives, spor yaparken kilo vermenizi sağlayan bir diğer kilo verme hapı. İnatçı yağlardan kısa sürede kurtulmanızı sağlayan hap, bitkisel içeriğe sahiptir. Bu nedenle vücudunuzda herhangi bir olumsuzluğa neden olmaz.

Fast Burn Extreme

fast burn extreme

Goraka, yeşil çay, ısırgan otu gibi besin ögelerine sahip olan Fast Burn Extreme, deri altında bulunan yağları yakar. Yağdan kilo vermek ve fit bir görünüme ulaşmak istiyorsanız yağların depolanmasını engelleyen bu hapı kullanabilirsiniz.

Sonuç

Spor yapmak sadece kilo vermek için değil sağlıklı bir yaşam için de vazgeçilmezimiz olmalıdır. Bunu yaparken de bir spor eğitmeninden destek almak işimizi kolaylaştıracak ve olası sakatlanmaların önüne geçecektir.

Spor yaparken bir yandan da bitkisel içerikli kilo verme haplarını kullanabilir, sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Hapları önerilen dozda kullanmanız, fazla kilolardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.