Tarçın Testosteronu

Tarçın Testosteronu Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron seviyesini artırmak açısından tarçın etkili bir gıda ürünü mü? Tarçın ile testosteron seviyesi yükseltilir mi? Tüm merak edilenler yazımızda

Günümüzde yapılan araştırmalardan yola çıkarak pek çok gıda ürününün testosteron seviyesine etki ettiğini söyleyebiliriz. Bu gıda ürünlerinden biri de tarçın.

Peki tarçın testosteron seviyesine yaptığı etki olumlu mu, yoksa olumsuz mu? Tarçının testosteron seviyesine etkisi konusunda tüm merak edilenlere hep birlikte bakalım.

Tarçının testosteron seviyesine etkisi var mı?

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, tarçının yüksek kan şekeri seviyelerini azalttığını ortaya koymuştur. Bu çalışmalarda tarçının testis sağlığını geliştirdiği ve testosteron seviyelerini artırdığı da belirlenmiştir.

Dolayısıyla tarçın, testosteron seviyesini artırmak için her gün diyet takviyesi olarak kullanılabilir. Her ne kadar tıbbi olmayan bir çözüm olsa da alternatif tıpta sık kullanılan bir baharattır.

Tarçın tüketimi çok aşırı olmayan miktarlarda ve testosteron artırıcı ilaçlar ile birlikte gerçekleştiğinde, testosteron seviyesinin yükselmesine yardımcı olabilir.

Tarçının insan sağlığına olan faydaları nelerdir?

Eğer vücutta kan akışı doğru şekilde gerçekleşmiyorsa, bu durum cinsel işlev bozuklukları da dahil olmak üzere başka sorunlara sebep olabilir. Tarçın da kan akışını düzenleyebilecek olan baharatlardan biridir.

Tarçının insan sağlığına olan diğer olumlu etkileri ise şu şekilde listelenebilir:

  • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur,
  • Kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır,
  • Kan şekeri seviyesini sağlıklı oranda düşürür,
  • Antibakteriyel özelliği sayesinde mide rahatsızlıklarının giderilmesinde etkilidir,
  • Antienflamatuar özelliği sayesinde iltihap oluşumunu engeller,
  • Bozuk beyin fonksiyonlarının düzelmesine yardımcı olur,
  • İshal, kabızlık ya da hazımsızlık gibi problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve sindirim sistemini temizler.

Tüm bu etkileri sayesinde tarçının günlük diyet programları içerisinde yerini alması önerilir. Ayın zamanda tarçın diğer testosteron artırıcı yiyecekler ile birlikte de tüketilebilir.

Tarçın ne şekilde tüketilebilir?

Testosteron seviyesini artırmak için en sık kullanılan yöntemlerden biri, elma suyu içerisine kimyon ve tarçın karıştırarak içmektir. Fakat yalnızca bununla sınırlı kalmayıp, tükettiğiniz tüm besinler içerisine tarçını yerleştirebilirsiniz.

Tarçın genellikle yapılan siyah çay ya da bitki çayları içerisinde de lezzet vermesi açısından tercih edilebilir. Bu şekilde tüketildiğinde de testosteronun normal seviyesine gelmesi açısından yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.