testosteron andropoza

Testosteron Andropoza Neden Olur Mu?

  Yazar: Michael Moody

Andropoz ile testosteronun bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz. Endişelenmeyin. Sizin için tüm hepsini araştırdık ve bilmeniz gerekenler bu makalede.

Testosterona erkeklik hormonu veya seks hormonu gibi isimlendirmelerin yapılması bu hormonun erkeklerin için önemini ciddi oranda artırıyor. Çünkü erkeksi özellikler ve sağlıklı cinsel yaşam herkesin şüphesiz istediği bir durum.

Hal böyle olunca hiçbirimiz bu özelliklerini kaybetmek istemiyor. Ancak tıbben de bir gerçekle karşı karşıyayız: Andropoz. Erkeklerin korkulu rüyası olan Andropoz ile testosteronun bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz?

Endişelenmeyin. Sizin için tüm hepsini araştırdık ve bilmeniz gerekenler bu makalede topladık. İleride muhakkak işinize yarayacağını düşündüğümüz bu bilgiler için okumaya devam edin.

Andropoz nedir?

Yaş ilerledikçe vücudumuzdaki hormonların değişime uğradığı bilimsel tespitlerle sabittir. Menopoz olarak bilinen kadınların orta yaşlarında yaşadıkları hormon düzeylerindeki azalma, uzun yıllardır yaşlanmanın iyi bilinen bir özelliği idi.

Ancak son yıllarda erkeklerin yaşa bağlı hormon değişiklikleri de derinlemesine incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı şu soruya cevap vermektir: Erkekler de menopoza girer mi?

Bu sorunun cevabını merakla beklediğinizi biliyoruz. Durum tam olarak menopoza benzemese de erkekler gerçekten de erkeklik hormonu olan testosteronundaki azalmadan kaynaklanan bir değişim yaşarlar.

Bu durum, yaşın ilerlemesiyle birlikte testosteron azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli belirtilen neden olduğu andropozdur. 50 yaşını geçen erkeklerin yüzde 30’unda andropoz görüldüğü tespit edilmiştir.

Andropoz yaşayan bir kişi, bu durumun getirdiği çeşitli belirtileri gösterebilir. Uygun bir tedavi olamaz ise osteoporoz gibi diğer ciddi sağlık durumları için de risk altında olabilir.

Gelin şimdi andropozun belirtileri, nasıl teşhis edildiği ve mevcut tedaviler dahil olmak üzere ilgili bazı bilgileri beraber keşfedelim.

Testosteron Andropoz İlişkisi

Düşük testosteron tanısı koyulduktan sonra, yaşa bağlı olarak semptomlar üzerinde güçlü veya yüksek bir etki görülebilir. Çünkü yaş, testosteron seviyelerini önemli oranda etkileyen faktördür,

Ancak kilo da testosteron eksikliği oranları ile ilişkilidir. Bu nedenle, testosteron yaşla birlikte doğal olarak düşse de yetersiz beslenme ve egzersiz de andropoz semptomlarını şiddetlendirebilir.

Erkekler yaşlandıkça, vücut sadece daha az testosteron üretmeye başlamakla kalmaz, aynı zamanda, kullanılabilir testosteronu kandan çeken seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG) adı verilen başka bir hormonun seviyeleri de artmaya başlar.

SHBG, kanda dolaşan mevcut testosteronun bir kısmını bağlar. SHBG hormonuna bağlı olmayan testosterona biyolojik olarak kullanılabilir testosteron denir, yani vücut tarafından kullanılabilir.

Andropoz ile ilişkili semptomlar yaşayan erkeklerin kanlarında biyolojik olarak kullanılabilir testosteron miktarları azalmıştır.

Bu nedenle, vücutta testosteron tarafından uyarılan dokular daha düşük miktarda testosteron alır ve bu da bir kişide ruh hali değişimleri veya yorgunluk gibi çeşitli fiziksel ve muhtemelen zihinsel değişikliklere neden olabilir.

Dolayısıyla andropozun oluşmasındaki en büyük etken testosteron seviyesindeki azalma kaynaklıdır.

Andropozun belirtileri nelerdir?

testosteron

Testosteron düzeyindeki düşüklük belirtileri kişiden kişiye önemli ölçüde değişebilir. Her birey bunları farklı şekilde deneyimlese de andropozun en yaygın semptomları şunları içerir:

 • Motivasyondan azalma ve depresif ruh hali
 • Düşük enerji
 • Kas gücü ve kas kütlesi kaybı
 • Hafif ile orta derecede erektil disfonksiyon

Andropozun diğer yaygın semptomları aşağıdaki alanlarda gruplandırılabilir: fiziksel, cinsel ve duygusal.

Fiziksel belirtiler

Fiziksel alanda andropozun en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Kas gücünde azalma
 • Kemik yoğunluğunda azalma
 • Artan vücut yağı
 • Tükenmişlik
 • Anemi
 • Sıcak basmaları
 • Kas dokusu kaybı

Cinsel belirtiler

Andropozun yaygın olarak bilinen cinsel semptomları şunları içerir:

 • Libidoda azalma
 • Ereksiyon olma veya ereksiyonu sürdürme zorluğu
 • Orgazm hissinde azalma
 • Küçük veya küçülen testisler
 • Kasık veya koltuk altı kıllarının kaybı

Duygusal belirtiler

Duygusal alanda, yaşanan en yaygın belirtiler şunlardır:

 • Depresif ruh hali
 • Düşük motivasyon
 • Genel olarak refah duygusunda azalma
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Uyku bozukluğu

Seks hormonu eksikliği, yaşlanmanın doğal bir parçası olduğu için herhangi bir düzeltmeye gerek olmadığına dair yaygın bir kanı vardır.

Ancak, bu zorlu semptomlar, erkekleri sosyal, profesyonel ve kişisel yaşamlarında etkileyerek, sonunda onların zarar görmesine ve fiziksel ve zihinsel sağlıkta genel bir düşüşe yol açabilir.

Testosteron andropoza faydalı mı?

Andropozu olan 50 yaş üstü erkeklerde testosteron tedavisi, testosteron düzeylerini ve ayrıca yaşam kalitesini, cinsel isteği, sertleşmeyi, enerji düzeylerini, egzersiz yapma yeteneğini ve yaşam sevincini eskisinden daha fazla artıracaktır. (The Effect of Testosterone on Men With Andropause)

Aynı şekilde testosteron tedavisi sayesinde andropoza uğrayan erkeklerin ruhsal sağlıklarında ciddi iyileşmeler tespit edilmiş ve depresif tarz giderek azalmıştır.

Testosteron neden andropozu engeller?

Öncelikle doğrudan testosteron andropozu engeller demek eksik olur çünkü andropozun neden kaynaklandığı uzman hekim tarafından tespit edilmelidir.

Andropoz, eğer yaşlanmaya bağlı bir durumdan kaynaklanıyorsa kendiliğinden geçmez ve destek gerekir. Zaman içerisinde belirti ve semptomları daha ağır hale gelebilir.

Testosteron seviyelerinde düşme eğer farklı tıbbi nedenlerden kaynaklanıyorsa, altta yatan sorunların giderilmesi durumun ortadan kalkmasına yol açabilir.

Bu durumda karşımıza testosteron tedavisi çıkar. Testosteron hormonunu insan vücudunda birçok etkisi ve faydası bulunmaktadır. Öyle ki bazı sporcular herhangi bir sağlık problem olmamasına ragmen doping olarak testosteron kullanımını denemektedirler.

Bu nedenle testosteron tedavisi ile vücuttaki serbest testosteron seviyesi artırılarak andropozun önüne geçilme veya azaltma durumu vardır.

Testosteron artırıcılar

Vücuttaki testosteron düzeyini herhangi kimyasala başvurmadan doğal yollarla artırmak isteyenler için en iyi çözümlerden birisi de doğal testosteron güçlendiricileridir.

Gelin hep birlikte vücudunuzdaki seks hormonunu artıracak takviye ilaçları inceleyelim. Hemen burada tekrar hatırlatmak isteriz ki bu ilaçlar da dahil olmak üzere doktor kontrolü olmadan hiçbir ilacı kullanmayınız.

Testogen

testogen

Testogen, vücudun doğal olarak testosteron üretmesine yardımcı olduğu tıbbi olarak test edilmiş ve kanıtlanmış mineraller, vitaminler ve diğer çeşitli doğal bileşenlerin eşsiz bir karışımıdır. Böylece vücudun canlılığını, enerjisini ve genel sağlığını artırmaya yardımcı olur.

Tescilli karışımlardan oluşur ve gizli içerikler yoktur. Yüksek hijyen ve üretim standartlarında hazırlandığı için güvenle tüketebilirsiniz.

TestoFuel

testofuel

TestoFuel, vücutta testosteron üretmek için güvenli ve tamamen doğal bir alternatif çözüm sunar. Bu eşsiz karışımdaki her bileşen, testosteron üretimini artırmada olumlu bir katkı sunması için özenle seçilmiştir.

Tüm bu besinler tek bir kapsülde bir araya geldiğinde, vücudunuza yeterli testosteron seviyesini korumanın en iyi yolunu sunar. Bunu yaparken, sadece gücünüzü değil, aynı zamanda libidonuzu da arttırır.

TestoPrime

testo prime

TestoPrime, testosteron seviyelerini doğal bir şekilde artırmak isteyen orta yaşlı erkekler için güçlü bir testosteron güçlendiricidir. Bu formül, testosteronun vücuttaki etkilerini optimize ederek erkeklerin kaslarını ve dayanıklılıklarını yeniden kazanmalarına yardımcı olur

Daha iyi testosteron seviyeleri ile, erkekler güvenlerini yeniden kazanabilir ve hayatlarından yeniden zevk almaya başlayabilir.

Testo-Max

testo-max

Testo Max, erkeklerin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Kas kütlesi, libido ve gücündeki artışa katkıda bulunur.

Testo Max, bir erkeğin testosteron seviyelerini yükselttiği kanıtlanmış en iyi yasal takviyedir. Kapsüller, muazzam güç, kas kazanımı, enerji ve dayanıklılık ya da antrenman sonrası daha hızlı toparlanma arayanlar için üretilmiştir.

Testolan

testolan

Daha yüksek bir testosteron seviyesi için, Testolan en iyi çözümlerden birisidir. Testosteron seviyenizi artırmak için en zahmetsiz ve en doğal yöntemlerden biri Testolan ile sizlere geliyor.

Sonuç

Vücudumuzda önemli etkileri olan testosteron hormonunun ilişkili olduğu diğer durum da andropoz. Erkek menopozu olarak bilinen andropozun en büyük nedeni testosteron eksikliği.

Ancak yapılan çalışmalar testosteron tedavisi ile andropoza yönelik tedbirler alınabileceği ve erkeklerin cinsel sağlıklarını düzenleyebileceği yönündedir. Sağlık kuruluşundan ve alanında uzman bir hekimden onay almadan hiçbir tedavi uygulamayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.