Testosteron Eksikliği Kellik Yapar

Testosteron Eksikliği Kellik Yapar Mı?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron kelliğe neden olur desek ne dersiniz? İlginç bir bilgi değilmi. Ayrıntılar için yazımızı okuyabilirsiniz.

Erkek vücudunda olağan düzeyinde bulunması gerekenden az bulunan testosteron “erkek hipogonadizmi” olarak adlandırılır.

Düşük testosteronun birtakım nedenleri bulunur. Hipogonadizmi’ye dair Rochester Üniversitesinde yapılmış çalışma  sayesinde bu konuda yeterince bilgilendirilebilirsiniz.

Testislerin yani erkek üreme bezlerinin yeterli düzeyde testosteron salgılaması, erkek cinsiyet hormonunun olması gereken düzeyden az olması kırk beş yaş üzeri erkeklerde oldukça yaygındır.

45 yaş üzeri erkeklerinde %40’ında görülen testosteron eksikliği; başta beslenme, alkol tüketimi, ilaç kullanımı, ileri yaş ve hastalıklar nedeniyle görülür. Eksikliği ile birlikte birçok problemi beraberinde getiren testosteron, kellik ile de doğrunda ilişkilidir.

İlk olarak 1960 yılında araştırmalar yapılarak cevaplanan “testosteron eksikliği kellik yapar mı?” sorusu, erkek çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar ile daha da netlik kazandı.

Yapılan araştırmalarda, iki grup erkek çocuk uzun yıllar boyu gözlemlendi. Bir grup, testosteron seviyesinin olması gereken düzeyden daha az olduğu çocuklardan, diğer grup ise testosteron açısından sağlık çocuklardan oluşmaktaydı.

Her iki grup incelendiğinde, testosteron düzeyi az olanlarda erkek tipi saç dökülmeleri ve ilerleyen yıllarda kellik gözlemledi. Buradan hareketle, testosteron ile kellik arasındaki bağ gözler önüne serildi.

Testosteron kelliğe neden olur mu?

Testosteron ile kellik arasındaki ilişkinin keşfi oldukça köklü bir maziye dayanır. Ünlü tıp bilimcisi Hipokrat, düşük testosteronun kelliğe neden olduğunu çağlar önce yazdığı eserleri ile ifade eder.

Kelliğin birincil sebebi elbette testosteron düşüklüğü değildir ancak “testosteron kelliğe neden olur mu?” sorusuna da hayır yanıtı verilemez. Çünkü aralarında ciddi bir bağlantı bulunmaktadır.

Kellik yaşamayan kişilerde yapılan araştırmalar göstermekte ki; bu kişilerde testosteron hormonunu dönüştüren enzim düzeyi oldukça düşüktür. Bu nedenle bilim insanları da bu enzimin bloke edilmesini hedef alan bazı çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Yeni yeni kullanılmaya başlayan “Finasterid” tedavi yöntemi, bir üst paragrafta ifade edilen amaç doğrultusunda keşfedilmiştir. Oldukça maliyetli olan bu yöntemin sürekli kullanılması gereklidir. Aksi takdirde saç dökülmesi tekrar başlamaktadır.

Prostat kanseri ile kellik arasındaki ilişki de araştırma konusudur. Harvard Üniversitesi Tıp Okulunda yapılan çalışmalarda; kel erkeklerin prostat kanseri olma ihtimalinin kel olmayanlara göre bir buçuk kat daha fazla olduğu gözlenmektedir.

Testosteron eksikliğine bağlı da gelişen prostat kanseri riski ile kellik arasındaki bu bağlantı da yine testosteron ile kellik arasındaki ilişkiyi destekler niteliktedir.

Erkek tipi saç dökülmesi yaşıyor ve buna bağlı oluşan kelliğe çözüm arıyorsanız ilk olarak testosteron seviyenizi ölçtürebilir ve eksiklik olması halinde testosteron artırıcı uygulamalara yönelebilirsiniz.

Testosteron düzeyinizin yeterli olup olmadığını gözlemleyebilmek için erkeklerde düşük testosteron seviyesinin göstergeleri ve işaretlerine dikkat edebilirsiniz.

Eğer andropozdan şüpheleniyorsanız testosteron düşüklüğü andropaza neden olur mu isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Testosteron ile kellik ilişkisi

Bu ikisi arasındaki ilişkiyi gözler önüne serebilmek için, erkeklerde görülen kelliğin hormonsal nedenini irdelemek gerekir. Andronejik aloepsi ismi ile bilinen erkek tipi saç dökülmesi, kelliğe götüren en büyük nedendir. Kadınlarda da çok ender olmakla birlikte görülmesi mümkündür.

Erkek tipi saç dökülmesine bağlı kelliğin en önemli sebeplerinden birisinin hormonlar, hormonlar özelinde de cinsiyet hormonlarının olduğu yaygın kabul görür.

Testosteron; vücut kılları gibi erkeklere özgü cinsiyetçi özelliklerin gelişmesini sağlayan androjenlerden birisidir. Testosteron ile kellik ilişkisini kanıtlayan uzmanlar, testosteron hormonunu hedef alarak erkek tipi kelliğin önlenmesini sağlayan bir dizi tedavi geliştirmiştir.

Testosteron takviyesini merkezine alan bu tedaviler ile birlikte, testosteron seviyesi nasıl artar? isimli içeriğe göz atabilir ve burada ifade edilen süreç takip edilerek mevcut testosteron düzeyini artırabilirsiniz.

Erkek vücudunda bulunan en bol ve en aktif androjen, testosterondur. Aşağıda ifade edilenler başta olmak üzere birçok cinsel ve fizyolojik sürecini düzenlemektedir. Bu doğrultuda:

  • Vücuttaki androjen hormon düzeyini standart değerlere sabitler,
  • Sperm üretimini düzenler ve kalitesini artırır,
  • Kemik yoğunluğuna faydalı olup kas hacmini artırır,
  • Vücuda alınan ve vücutta bulunan yağın, bedenin her yerine homojen biçimde dağılmasını sağlar,
  • Ruh hali ile birlikte duygu dünyasını düzenler.

DHT, testosteron hormonunun vücuttaki aktif kısmını ifade eder. Testosteron ile birlikte DHT, cinsel işlevlerin düzenlenmesi ve cinsiyete özgü fizyolojik özelliklerin belirginleşmesini sağlar.

Erkek vücudundaki testosteron üretiminin etkisini artıran DHT, bir androjen reseptörüne kolaylıkla bağlanır ve uzun süre reseptörle birlikte hareket eder. DHT düzeyinin yani testosteronun aktif bölümünün az olduğu erkeklerde de erkek tipi saç dökülmesi yaygındır.

Kellikten kurtulmak için testosteron

Günümüzde bazı kliniklerde yeni yeni kullanılmaya başlayan tedavilerden birisi de, kellikten kurtulmak için testosteron düzeyine müdahaleler içerir. Testosteron takviyelerini merkezine alan bu tedaviler şaşırtıcı sonuçlar vermektedir.

Yapılan araştırmalar ve sonuçları, kellikle testosteron arasında tetikleyici bir bağın bulunduğunu gözler önüne sermektedir. Her ne kadar bilimsel ispatı net biçimde açıklanamasa da bu yönde çok ciddi bulgular ve gelişmeler söz konusu.

Kelliğin tek sebebi testosteron olmadığı gibi testosteron merkezli tedavi seçeneklerinin dışında tedaviler de uygulanır. Bu tedaviler genel olarak:

  • Lazer tedavisi,
  • Cerrahi saç kökü nakli,
  • Ketokonazol,
  • Minoksidil,

Şeklinde ifade edilebilir.

Testosteron düşüklüğüne bağlı olarak saç dökülmesi yaşayan kişiler, doğal testosteron artırıcı ilaçlar kullanarak saç dökülmesinin ve kelliğin önüne geçebilir. Vücudunuz için ey uygun besin düzeni ve dinamik bir hayat tarzı ile süreç çok daha başarılı olacaktır.

Söz konusu ilaçlara dair ayrıntılı bir bilgiye ihtiyacınız varsa Testosteron artırıcı ilaçlar işe yarıyor mu? Makalesine göz atabilirsiniz. Ancak sadece doğal testosteron artırıcı ilaçlar değil aynı zamanda sağlıklı bir hayat düzenine de geçilmelidir.

Bununla birlikte kas kütlesinin azlığına dair şikayetleriniz varsa ve kas hacminiz yeterli düzeyde değilse, testosteron artırıcıları kas geliştirir mi? İçeriği sayesinde, testosteron ve kas ilişkisini fark edebilirsiniz.

Peki nedir bu testosteron artırıcılar?

Testosteron seviyesini artırıcılar

Testogen

testogen

Eğer cinsel hayatınızda bir performans düşüklüğü, libidonuzda azalma veya kas gücünüzde gelişim eksikliği problemleri yaşıyorsanız size iyi bir haberimiz var.

Testogen özel hazırlanan formülüyle tüm bu dertlerinize çözüm üretiyor.

TestoFuel

testofuel

TestoFuel, vücutta testosteron üretmek için güvenli ve tamamen doğal bir alternatif çözüm sunar. Bu eşsiz karışımdaki her bileşen, testosteron üretimini artırmada olumlu bir katkı sunması için özenle seçilmiştir.

TestoFuel aynı zamanda libidonuzu artıran önemli bir takviyedir.

TestoPrime

testo prime

TestoPrime, seks hormonu seviyelerini doğal bir şekilde artırmak isteyen erkekler için güçlü bir testosteron artırıcıdır.

Bu formül, testosteronun vücuttaki etkilerini optimize ederek erkeklerin kaslarını ve dayanıklılıklarını yeniden kazanmalarına yardımcı olur.

Testo-Max

testo-max

Testo Max, erkeklerin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan libido ve kas artırıcıdır..

Testo Max, bir erkeğin testosteron seviyelerini yükselttiği kanıtlanmış en iyi yasal takviyedir. Kapsüller, süper güç, kas kazanımı, enerji ve dayanıklılık ya da antrenman sonrası daha hızlı toparlanma arayanlar için üretilmiştir.

Testolan

testolan

Daha yüksek bir testosteron seviyesi için, Testolan en iyi çözümlerden birisidir. Testosteron seviyenizi artırmak için en zahmetsiz ve en doğal yöntemlerden biri Testolan, erkeklik hormonu seviyenizi artırmak için süper bir üründür.

Sonuç

Testosteron vücuda birçok faydası olan ve eksikliğinde önemli etkileri görülebilen bir hormondur. Kellik de bu eksikliklerden birisi olarak tanımlanabilir.

Ancak bu sorunun da çözümü yine mümkündür. Hekiminizin gözetimi dahilinde doğal testosteron artırma yöntemleri kellik ile mücadelede size fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.