testosteron enantat testosteron cypionate

Testosteron Enantat Ve Testosteron Sipionat Arasındaki Fark Nedir?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron enantat ve testosteron sipionat nedir ve aralarındaki farklar nelerdir? Tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda derledik.

Testosteron hormonu erkeklerde daha fazla şekilde salgılanan bir hormon. Bu hormonların farklı türleri testosteron tedavisinde enjeksiyon olarak kullanılabiliyor. Bunlardan ikisi testosteron enantat ve testosteron sipionat.

Peki testosteron enantat ve testosteron sipionat nedir? Bu ikisi arasında ne gibi farklar bulunuyor? Bu konu hakkında merak edilenleri araştırdık ve bir araya getirdik.

Testosteron enantat nedir?

Testosteron enantat, testosteronun enjekte edilebilir bir şeklidir. Erkeklerde doğal olarak üretilmekte olan testosteron enantat, kadınlarda ise çok düşük seviyelerde üretilir. Bu yüzden bir erkeklik hormonu olduğu söylenebilir.

Testosteron enantat enjeksiyonu erkeklerde ergenliğin geç kaldığı dönemlerde uygulanabilir. Aynı zamanda iktidarsızlık gibi problemlerde de kullanılmaktadır. Son dönemde sporcular tarafından kas kütlesini artırmak için kullanıldığı da bilinmektedir.

Testosteron enantat bir doping etkisi yarattığı için, spor etkinliklerinden önce kullanılması yasaklanmıştır. Enantat aynı zamanda trans erkeklerin hormon tedavisi sırasında da kullanılmaktadır.

Aynı zamanda testosteron enantat testosteron artırıcı ilaçlar kategorisinde gösterilebilecek olan bir hormon takviyesidir.

Testosteron sipionat nedir?

Testosteron sipionat da tıpkı enantat gibi bir enjekte edilebilir testosteron takviyesidir. Erkeklerde testosteron seviyesinin düşük olduğu durumlarda, testosteron replasman tedavisinde kullanılır.

Fakat günümüzde enantat gibi kas kütlesinin artırılması amacıyla da kullanılmaktadır. Yine enantat ile benzer şekilde trans erkeklerin hormon tedavisinde kullanıldığı da bilinmektedir.

Testosteron sipionatın çocuklar ve kadınlar için kullanımı uygun olmadığı için bir dönem yasaklanmıştır fakat günümüzde böyle bir durum söz konusu değildir.

Testosteron enantat ve testosteron sipionat arasındaki farklar nelerdir?

Testosteron enantat ve testosteron sipionat birbirine oldukça benzeyen testosteron takviyeleridir. Fakat özellikle vücut geliştiriciler ve sporcular tarafından sipionat daha fazla tercih edilir çünkü daha uzun ömürlüdür.

Her iki takviyenin de doktor kontrolünde kullanılması önerilir çünkü uygun dozda kullanmak büyük önem taşır. Doz aşımında ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıktığı ve hatta bazen bu sorunların ölümle bile sonuçlandığı bilinmektedir.

Aynı zamanda güvenilir bir kaynaktan alınmış olan ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan testosteron takviyeleri kullandığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.