estradiol testosterone

Testosteron İle Estradiol Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yazar: Michael Moody

Erkeklerde ve kadınlarda miktarları değişen testosteron ve estradiol hormonları nedir, farkları nelerdir? Tüm merak edilenler için tıklayın.

İnsan vücudunda çok sayıda hormon üretiliyor. Üretilen bu hormonlardan bazıları erkeklerde daha fazla bulunurken, bazıları ise kadında daha fazla bulunuyor. Bu hormonlardan ikisi ise testosteron ve estradiol.

Peki testosteron ve estradiol nedir? Testosteron ve estradiol arasındaki farklar nelerdir ve fazlalığı ve eksikliği durumunda neler oluyor? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Testosteron nedir?

Erkek cinsellik hormonu olarak da bilinen testosteron, erkeklerde testisler tarafından salgılanır. Çocukların gelişim süreçlerinde salgılanır ve gelişime yardımcı olur. Genel sağlık ve üreme sağlığı açısından büyük önem taşır.

Her ne kadar kadınlarda da üretilen bir hormon olsa da erkeklerde çok daha yüksek seviyelerde bulunur. Eksikliği durumunda enerji düşüklüğü, bağışıklık sisteminin zayıflaması, cinsel istekte azlık ve kemik erimesi gibi durumlar meydana gelebilir.

Penis boyu, vücutta kıllanma, kemiklerin güçlenmesi ve kas kütlesinin artması gibi durumların tamamı testosteron seviyesi ile doğrudan ilişkilidir.

Estradiol nedir?

Estradiol, 3 östrojen hormonundan biridir vücutta doğal olarak üretilir. Kadınlarda bulunan estradiol seviyeleri erkeklere oranla çok daha yüksektir. Vücuttaki yağ dağılımını kontrol etme özelliğine sahiptir.

Estradiol seviyesi kadınların yaşı ilerledikçe düşmeye başlar ve menopoz sürecinde en düşük seviyelerine gelir. Estradiol seviyesinin yüksek olması ise akne, kabızlık, cinsel istekte azlık ve depresyon gibi sorunlar meydana gelebilir.

Testosteron ve estradiol arasındaki farklar nelerdir?

Testosteron ile estradiol arasındaki en belirgin fark birinin erkeklerde, diğerinin ise kadınlarda daha fazla bulunuyor olmasıdır. Testosteron erkeklerde daha fazla iken, estradiol ise kadınlarda daha fazla bulunur.

Erkeklerde yaş ilerledikçe testosteron seviyesi düşerken, kadınlarda ise yaş ilerledikçe estradiol seviyesi düşer. Bu durum erkeklerde andropoza, kadınlarda ise menopoza neden olur.

Testosteron seviyesinin azlığı erkeklerde gecikmiş ergenliğe sebep olur ve aynı durum kadınlarda estradiol seviyesinin düşük olduğu durumlarda da meydana gelebilir.

Erkeklerde testosteron seviyesini dengelemek için testosteron artırıcı ilaçlar var olduğu gibi, kadınlardaki estradiol seviyesini artırmak için üretilmiş olan ilaçlar da bulunmaktadır. Bu ilaçlar genellikle benzer özellikler taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.