kereviz testosteron

Testosteron İle Kereviz Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

  Yazar: Michael Moody

Kereviz ve kereviz sapı tüketmenin testosteron seviyesini arttırdığı doğru mu? Kereviz ile bunu sağlamak mümkün mü? Merakınızı gidermek için tıklayın!

Bugüne kadar tüketmiş olduğunuz pek çok besinin içerisinde testosteron seviyesini artıracak bileşenler bulunuyor olabilir. Bu yüzden hangi besinlerin bu işe yaradığını bilmek önemli.

Örneğin sonbaharda sofralarımıza konuk olan kereviz testosteron seviyesini arttıran yiyeceklerden biri mi? Bu sorunun cevabına hep birlikte bakalım.

Kereviz tüketmek testosteron seviyesini arttırır mı?

Kereviz A vitamini ve folat içermesinin yanı sıra, K vitamini yönünden de oldukça zengin bir sebze. K vitamini ağırlıklı olarak kemik mineralizasyonunu sağlarken, bir yandan da kanın pıhtılaşmasını engeller.

Fakat son yıllarda yapılan çalışmalarda K vitamininin testosteron seviyesini arttırıcı özelliği olduğu da ortaya konmuştur.

Aynı zamanda hayvanlar üzerinde yapılan bir diğer çalışmada farelere iki hafta süreyle K2 vitamini verilmiş ve testosteron seviyelerinde artış olduğu gözlenmiştir.

Yine de bugüne kadar insanlar üzerinde yapılmış bir çalışma olmadığı için, bu durumun insanlar üzerindeki etkisi konusundaki söylemler biraz da farazi olacaktır.

Yine de kereviz tüketmenin insan sağlığı açısından faydaları olduğu için, mümkün olduğunda tüketmek sağlıklı bir durum oluşturacaktır. Eğer kereviz yemekten pek hoşlanmıyorsanız testosteron seviyesini arttıran farklı yiyecekler tüketebilirsiniz.

Yine aklınızın bir köşesinde durması gereken bir alternatif olarak testosteron artırıcı ilaçları da düşünebilirsiniz.

Kereviz sapı tek başına testosteron seviyesini arttırmak için yeterli mi?

Yapılan araştırmalara göre, kereviz sapının yalnızca kokusunun alınmasının bile testosteron seviyesine etki ettiği görülmüştür. Bunun sebebi olarak androjen hormonları olan androstenone ve androstenol hormonlarının kereviz içerisinde bulunması gösterilmektedir.

Bir diğer yandan kereviz sapı içerisinde luteolin bulunur. Luteolin östrojen hormonunun daha az üretilmesini sağlarken, testosteron seviyelerinin yükseltilmesine yardımcı olur.

Testosteron seviyesinin yükselmesi, eğer spor yapıyorsanız kas gelişiminine olumlu bir etki yapacaktır. Bir diğer yandan sperm sayısının artmasına da yardımcı olabilir.

Kereviz sapını isterseniz haşlayarak tüketebilirsiniz, isterseniz kereviz yemeği yapacağınız zamanlarda yemeğin içine ekleyebilirsiniz. Kereviz sapı köküne göre daha sert olduğu için yumuşama süreleri biraz daha uzun olabilir. Bu yüzden yemek içinde kullanacaksanız önceden haşlamanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.