testosteron seviyesi

Testosteron Kullanılma Miktarı Ne Olmalı?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron kullanımı faydalı olmakla birlikte tüm gıdalarda olduğu gibi aşırı kullanımı da zararlı olabilir. Detayları sizlerle paylaştık.

Seks hayatınızda bazı şeylerin ters gittiğini mi düşünüyorsunuz. Libidonuzda yaşanan düşüş nedeniyle adrenalin dolu bir cinsel yaşamdan uzak kaldıysanız bazı konuları değerlendirmeniz gerekir.

Bunların başında ise şüphesiz seks hormonu olarak da bilinen testosteron gelecektir. Öyle ki bu hormonun fazla ya da az salgılanması cinsel hayatınızla doğrudan ilgilidir.

Öte yandan aktif spor yapan birisi iseniz ve kas kütlenizi büyütmek için kendinize bir hedef belirlediyseniz yine karşınıza testosteron çıkacaktır.

Peki takviye olarak aldığımız testosteron kullanılma miktarı ne olmadır? Fazla kullanım ne gibi zararlar meydana getirir. Detaylar makalemizde.

Testosteron – erkeklik hormonu

Testosteron ana erkek cinsiyet hormonudur, erkek özelliklerinin gelişimi ve korunması, sperm üretimi, libido, kas kütlesi ve kemik yoğunluğu dahil olmak üzere vücutta birçok fonksiyona hizmet eder.

Kadınlarda da testosteron vardır, ancak çok daha az miktarda. Tipik olarak, erkeklerin testosteron seviyeleri 20 yaş civarında zirve yapar.

Ne yazık ki, çoğumuz için, 30 yaşımızı geçtiğimizde testosteron seviyelerimiz yılda %1’e kadar düşüyor. Bu, kilo alımı ve obezite, uyku eksikliği, yüksek stres seviyeleri ve kötü beslenme ve yaşam tarzı seçimleri gibi sayısız faktörden kaynaklanır.

Hormon gençlerle ilişkili olduğu için, birçok erkeğin testosteronlarını artırmak ve bu hayati ve güçlü androjenik hormonun azalan seviyeleri ile gelen tuzaklardan kaçınmakla neden ilgilendiğini merak etmek pek de şaşırtıcı değil.

Neyse ki, araştırmalar erkeklerin testosteron üretimini etkileme gücüne sahip olduğunu kanıtlıyor. Testosteron üretimi ve yaşlanmanın çok az korelasyona sahip olduğu bile öne sürülmüştür ve 30 yaşındaki bir yetişkinde neden “Düşük T” (Düşük Testosteron) görebileceğinizi açıklayabilir.

Görünüşe göre gençlik testosteronu nasıl artıracağını bulmuştur. Erkekliğinizi korumanıza yardımcı olabilecek birçok strateji ve doğal testosteron artırıcı var.

Testosteron neden düşer?

Testosteron hayati öneme sahip olsa da, düşen testosteron seviyeleri mutlaka endişelenecek bir şey değildir- bir veya iki gri saç bulmak kadar doğaldırlar.

Araştırmalara göre, otuzlu yaşlarındaki erkekler her yıl T düzeylerinde yüzde iki düşüş yaşamayı bekleyebilirler ve bu tür sayıların kendi başlarına herhangi bir soruna yol açması pek olası değildir.

Ancak bu düşüş çok daha fazla ise ve vücutta bazı cinsel eksiklikler gösteriyorsa düşük testosteron nedeniyle andropoz konusu değerlendirilmelidir.

Düşük testosteron seviyeleri doğal yollardan değilse ve erektil disfonksiyon veya libido kaybı gibi düşük testosteron semptomları yaşıyorsanız doktorunuzla konuşmaya değer olabilir.

Testosteron artırıcılar işe yarar mı?

Eğer kullanılan takviyeler onaylı ve T seviyeleriniz gerçekten düşükse, o zaman evet. Terapist ve hormon tedavisi uzmanı Dr. Sohere Roked,” Kullanan kişilerde işe yaradığını gördüm” diyor ve ekliyor:

“Bence bazen insanlar testosteron takviyesi almanın iyi bir şey olmadığını ya da sadece zamanlarını boşa harcadıklarını hissediyorlar, ancak kullanımlarını iyi bir diyet ve egzersizle birleştiren ve fiziklerinde bir değişiklik fark eden insanlar gördüm. Enerjileri, ruh halleri ve diğer pozitif gelişmeler testosteronun doğal olarak yardımcı olacağı şeyler.”

Bunun yanı sıra bu ürünleri kullananlarda olumlu etkilerini paylaşmakta. Dolayısıyla yasal ve onaylı olmak koşuluyla ve doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanılan testosteron artırıcılar işe yarayacaktır.

Testosteron dozu ne kadar olur?

Testosteron artırıcılarının kullanımı doktorunuzun tavsiye ettiği dozda ve ilaç üreticisinin belirttiği uyarıları dikkate alarak yapılmalıdır.

Özellikle bazı sporcuların doping yerine testosteron kullanmak için yoğun miktarda testosteron takviyesi alması vücutta ciddi sonuçlar doğurabilir.

Testosteron takviyesi alırken olası yan etkilerini de değerlendirmek gerekir. Çok çeşitli testosteron takviyelerinin olması güvenilir olmayan üreticileri de ortaya çıkarmaktadır. Bu güvensiz ürünlerin kullanımı da şu sonuçları doğurabilir:

 • Akne
 • Saç dökülmesi
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Artan saldırganlık
 • Depresyon belirtileri
 • Böbrek hasarı
 • Karaciğer hasarı
 • Kardiyovasküler hastalık için artmış risk

Her gün testosteron kullanılır mı?

Sağlıklı testosteron seviyelerine sahipseniz fiziğinizi değiştirmeleri pek mümkün olmasa da doğal testosteron güçlendiricileri, testosteron üretimi sürdürmeye ve hatta düşük seviyeleri normal aralığa geri döndürmeye yardımcı olacaktır.

Testosteron artırıcılar ve diğer bütünsel takviyeler, stres seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir, bu nedenle stres seviyelerinin yüksek olduğu zamanlarda bu özellikle faydalı olabilir.

Aşırı dozda testosteron güçlendirici almak tehlikeli olabilir ve aşırı miktarda böbrek ve karaciğer hasarına neden olduğuna dair raporlar vardır.

Testosteronunuzu artırmanın en iyi yolu, sağlıklı bir diyet ve iyi bir gece uykusu ile birlikte düzenli uzun süreli direnç eğitimidir. Bu nedenle en iyi testosteron güçlendiriciler, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmeye yardımcı olanlar olabilir.

Her gün testosteron artırmak normal seviyenin çok üstüne çıkaracak ve adrenalin seviyesini de artıracaktır.

Testosteron ömür boyu kullanılır mı?

Testosteron hormonu bir hastalık veya olumsuz bir durum olmadığı süreci sürekli olarak sentezlenir. Ancak başta cinsel fonksiyonlar olmak üzere bazı konularda sıkıntılar varsa takviyeler değerlendirilmelidir.

Testosteron güçlendiriciler, düşük testosteron düzeyine sahip kişilere aşağıdaki faydaları sağlayabilir:

 • Cinsel dürtü artırmak
 • Cinsel işlevi geliştirmek
 • Kas gücünü ve fiziksel dayanıklılığı artırmak
 • Daha yoğun, daha güçlü kemikler

Dolayısıyla bu faydalardan yararlanmak için ömür boyu kullanım gibi bir durum söz konusu değildir. Yapılacak testosteron testi sonucunda belirlenen eksiklik üzerine bu yola girilmelidir.

Etkili testosteron takviyeleri

En etkili testosteron artırıcılarını sizler için derledik:

Testogen

testogen

Testogen sadece ağırlık çalışmalarında ve yüksek performans isteyen işlerde katkı sunmaz. Ayrıca testosteron seviyelerini değiştirerek çalıştığı için cinsel isteğinizi yükseltmeye de yardımcı olabilir.

Seks zamanı geldiğinde çok yorgun olmaktan veya baş ağrısından şikayet ediyorsanız, Testogen işe yarayabilir. Libidonuzu geliştirmek için almanın yanı sıra, cinsel performansınızı iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

TestoPrime

testo prime

TestoPrime, erkeklerin testosteron seviyelerini iyileştirmek için geliştirilmiş bir testosteron güçlendiricidir.

TestoPrime’ın üreticileri, çeşitli psikolojik ve fiziksel nedenlerle normal seviyenin altına inen testosteron hormonunu tekrar canlandırmayı amaçladı ve bu doğrultuda uygun bileşenleri kullandı.

Testo-Max

testo-max

Testo Max, özellikle vücut geliştirme yapanlar için maksimum performans sağlarken kas kütlelerini artırmaya da yardımcı  olur. Testo Max testosteron güçlendirici ayrıca, bir antrenmandan sonra hızlı toparlanma için kullanılır.

Ayrıca, bu T-güçlendirici, cinsel hayatlarında libido eksikliği olan erkekler için tasarlanmıştır.

TestoFuel

testofuel

Düzenli bir spor programı uygulamanıza rağmen kas yapamıyorsanız, TestoFuel ihtiyacınız olan takviye olabilir.

Ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın ve ne kadar ağır kaldırırsanız kaldırın bazen yolunuza çıkan basit bir engel vardır: testosteron seviyeleriniz. TestoFuel bu aşamada devreye girerek size katkı sağlar.

Testolan

testolan

Testolan, yataktaki performansı arttıran 11 potansiyel organik reçetenin bir birleşimidir. Bu ürünün kullanımıyla birlikte artık adrenalin dolu bir cinsel hayat size hiç de uzak değil. Üstelik vücudunuzun şekillenmesinde de büyük katkılar sunar.

Sonuç

Testosteron hormonu erkekler için oldukça önemli ve gerekli bir hormondur. Gerek doğal nedenlerle gerekse çeşitli hastalıklar nedeniyle bu hormonun sentezlenmesinde sıkıntılar yaşanabilir.

Ancak bu sorun çözümsüz değildir. Doğal yollarla sunulan çözümlerden birisi de testosteron takviyeleridir. Ancak bu takviye bilinçli olarak kullanılmalı ve sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.