testosteron

Testosteron Ne Kadar Süre Kullanılır?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron kullanımıyla alakalı merak ettikleriniz mi var. Özellikle de ne kadar kullanıldığıyla ilgili tüm bilgileri yazımızda sizlerle paylaştık.

Vücudunuzda testosteron seviyesinin eksikliğini hissettiniz veya daha iyi bir cinsel yaşam için testosteron artırıcıları kullanmaya karar verdiniz. Ancak kullanımı ile ilgili kafanızda soru işaretleri var.

Endişelenmeyin! Bu yazıda testosteronun ne kadar süre kullanımının yanında testosteron ile ilgili çok özel bilgiler veriyoruz. Gelin hep birlikte okumaya devam edelim.

Kimler testosteron kullanmalı?

Testosteron erkeklerde ergenlik döneminin başlaması ile çoğalan ve gelişen bir hormondur. Bu hormonun üretilmesi erkeklerde değişimlere neden olarak, ses de kalınlaşma, cinsel organda gelişme, kaslarda gelişme ve kemik yapısında gelişme şeklinde değişimler meydana getirir.

Ancak bu özelliklerde zamana bağlı düşüklük veya azalma hemen testosteron tedavisine ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelmez. Eğer bu belirtileri uzun süre gösteriyorsunuz bu alanda uzman bir hekime tanışıp testosteron seviyenizi test ettirmelisiniz.

Testosteron testi için başvurduğunuz sağlık kuruluşu tarafından kan tahliliniz yapılır ve eğer sonuçlar normal seviyenin altında iste testosteron artırıcı kullanımına gidilebilir.

İnsan cinsel davranışı üzerinden önemli etkileri olan ve sağlıklı bir spor hayatı için vazgeçilmez bir niteliği bulunan T hormonunun spor ve cinsel davranış üzerindeki etkilerini konu alan bilimsel çalışma için buraya göz atabilirsiniz.

Testosteron tedavisi için hangi doktora gitmeli?

Testosteron seviyelerinde herhangi bir problemin mevcut olup olmadığının tespit edilebilmesi için bir üroloji uzmanına danışılmalıdır. Teşhis aşamasında tıbbi geçmiş, fiziksel inceleme, testosteron seviyesinin ölçümü, hormon seviyelerinin ölçümü ve hipofiz bezinin kontrolü için MR istenebilir.

Semptomların gözden geçirilmesi ve seviyelerin günlük olarak dalgalanabilmesi nedeniyle çoklu kan testlerinin sonuçlarına dayanarak düşük testosteron tanısı koyulur.

Testosteron tedavi yöntemleri nelerdir?

Günümüzde normal seviyenin altında olduğu yapılan klinik tahlillerle belirlenen kişiler için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar:

  • Testosteron Hapları: Ağızdan alınan ilaçların yüksek yan etki profili ve kanda kararlı etkili düzeylerin sağlanmasında yaşanabilecek sorunlar yüzünden kullanımı sınırlıdır.
  • Testosteron Jelleri: Hergün deri üzerine sürülen jellerdir. Cilt tabakalarında depolanıp yavaş yavaş kana karışması sebebiyle doğal kan testosteron düzeylerini çok iyi taklit eder. Yan etkileri arasında akne, kaşıntı ve cilt irritasyonu bulunur
  • Kas içi enjeksiyonlar: Ağızdan alınan ilaçlara göre yan etki profilleri daha düşük ve kararlı kan testosteron seviyelerini daha iyi sağlarlar. Uzun kullanım aralıkları (2-4 haftada bir veya 10-14 haftada bir) nedeniyle hasta uyumu daha iyidir.

Bu tedavi yöntemlerinin yanında doğal yollardan da testosteron seviyesini artırma yöntemlerine gidilebilmektedir. Testosteron artırıcı gıdalar ve vitaminler bu noktada karşımıza çıkar.

Hangi vitamin testosteron ile ilgilidir?

C ve D vitaminlerinin yanı sıra balık yağının da vücuda birçok yararı bulunur. Bunun yanı sıra metabolizmanın işleyişinde bu vitaminlerin katkısı oldukça fazladır. C vitaminin stres hormonunun etkilerini azaltıcı yönleri bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra çinkonun da testosteronu destekleyici olduğu yapılan araştırmalardan anlaşılmaktadır. Omega-3 yağları da balık ve keten tohumundan elde edilir ve vücuda yararı bulunur. Ayrıca B6 vitamini de bu hormonun üretilmesinde etkilidir.

Testosteron ne kadar kullanılır?

Testosteron tedavisine geçtikten sonra hangi yöntemi belirlediğinize göre kullanım süresi değişkenlik arz edecektir. Örneğin eğer kas içi enjeksiyon yöntemini seçtiyseniz uzun süreli bir tedavi yolculuğu sizi beklemektedir.

Testosteron hapı kullanarak seks hormonu seviyenizi artırmayı planlıyorsanız o zaman daha kısa sürede sonuçlar görebilirsiniz. Ancak her durumda uzman bir hekim eşliğinde devam etmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Testosteron yoksunluğunun giderilmesinde organik bileşenlere sahip ilaçlar sıklıkla kullanılır. Ancak testosteron artırıcı ilaçların doğru yerlerden temin edilen güvenilir ürünler olması önemlidir.

Testosteron artırıcı ilaçlar kimi zaman ekonomik hassasiyetler doğrultusunda üretilmekte ve insan hayatını tehdit eder niteliğe sahip olmaktadır. Bu bakımdan güvenilir merkezlerden alınması kritiktir.

Testosteron artırıcılardan yararlanmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan birisi de “Testosteron artırıcıların yan etkisi var mı” sorusudur. Artırıcılar, doğru kullanımlarında ciddi bir yanıt etki göstermez.

Eksik ya da fazlalığında vücutta istenmeyen sağlık sorunlarına yol açan bu hormonun dengeli üretilmesi sağlıklı bir cinsel gelişim açısından önemlidir. Ayrıca kas ve kemik oluşumunda da bu hormona ihtiyaç duyulur.

Testosteron hormonu eksik olduğunda ortaya çıkabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklar kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple çoğu zaman doğal ve organik yollardan bu hormonun vücut tarafından üretilmesi için takviyeler alınır.

Testosteron azlığı belirtileri ereksiyon problemleri, cinsel işlev bozukluğu ya da kas ve kemik sisteminde gelişim sorunları olarak kendini gösterir. Kişilerin yaşam tarzında değişiklik yapması sağlıklı bir hormon üretimi için gerekli olabilmektedir.

Testosteron fazla kullanılırsa ne olur?

Erkeklik hormonunun eksikliği oranında bir tedavi süresi belirlenir. Testosteron tedavisi yapılmadan önce testlerin tamamlanması zorunludur.

Testosteron hormonu aşırı artmadığı sürece normalin az üzerindeki T seviyesinin birçok yararı bulunur. Yüksek testosteron seviyesinin faydaları nelerdir başlığı da bu konu üzerinde temellenir.

Hormonun eksikliği genetik sebeplerle olabilmektedir. Bunun yanında ilerleyen yaş faktörü de bu durumu tetikleyen bir durumdur. Bazı ilaçların yan etkileri, rahatsızlıklar ya da kötü yaşam şekli de testosteron hormonunu olumsuz yönde etkiler.

Ancak normal seviyesinden fazla olması durumu, eksikliğinin oluşturduğu belirtilerin tam tersinin görülmesine neden olabilir. Hatta bazı durumlarda ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Bu nedenle eğer fazla testosteron seviyesinden şüpheleniliyorsa muhakkak uzman bir doktora danışılmalı ve seks hormonu seviyesi kontrol edilmelidir.

Testosteron tedavisi olan hastalar düzenli hekim kontrolüne gelmelidirler. Hastalardan tedavinin başladığı ilk yıl genellikle üç-altı ayda bir kontrole gelmeleri istenir.

Her bir kontrolde tam kan sayımı, prostat muayenesi, prostat spesifik antijen seviyesi testi yapılır. Daha az sıklıkla kalp ve kemik sağlığı gözden geçirilir.

Testosteron hapları kullanmalı mıyım?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye ve testosteron seviyesine göre değişir. Ancak eğer testosteron seviyesinde düşüklük belirtileriniz varsa ve doktorunuz da kullanmanızda bir engel görmüyorsa kullanabilirsiniz.

Testosteron güçlendirici seçerken doğal içeriklerle üretilmiş olmasına ve onaylı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Zira fayda sağlamayı umarken ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Testosteron faydaları arasında kas ve kemik gelişimine olumlu etkisinden söz etmek gerekir. Ayrıca ergenlikten yetişkinliğe geçişte bu hormon cinsel gelişimi olumlu yönde etkiler.

Testogen

testogen

Çinko, B6 vitamini, D & K1, boron gibi bitkisel hastalık önleyici gıdaların birleşiminden oluşan bitkisel bir üründür.

Sentetik steroitlerin aksine, bu ürün kliniksel olarak güvenli olduğu kanıtlanmıştır ve hiçbir yan etkisi yoktur. Cinsel fonksiyonları geliştirir ve kas/yağ oranını düzenler.

Testo-Max

testo-max

Bu, güçlü bir testosteron güçlendirici ve sizi daha seksi yapmak için yağsız kas kütlenizi şekillendiren kas güçlendirici organik maddelerden oluşan bir güç merkezidir.

Ürün, L-arginin ve D3 vitamininin nutrasötik faydalarını içerir. Bu bileşenler, istenmeyen yağ hücrelerinin enerjiye dönüşümünü hızlandırmak için kanın oksijenlenmesini hızlandırır.

TestoPrime

testo prime

Testo Prime içerisinde onlarca farklı ürün var ve bunların hepsi ufak bir kapsüle sıkıştırılmış. Testosteron üretimini artırarak, sizi hem yatak hem de sportif faaliyetlerde destekleyeceği kesin.

Bu ürün testosteron üretiminizi artırıp, cinsel performansınızı şaha kaldıracak. Libidonuzu, orgazmınızı ve enerjinizi artıracak.

TestoFuel

testofuel

Spor salonuna sık sık gitmenize rağmen kas yapamıyorsanız, TestoFuel ihtiyacınız olan takviye olabilir.

Ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın ve ne kadar ağır kaldırırsanız kaldırın bazen yolunuza çıkan basit bir engel vardır: testosteron seviyeleriniz. TestoFuel bu aşamada devreye girerek size katkı sağlar.

Testolan

testolan

Bir diğer ürün olan Testolan ise içerisinde 11 adet güçlü bileşen barındırır, bunların tamamı güvenli ve organik ürünlerdir.

Testolan diğer ürünlere göre daha hızlı etki gösterir ve daha ilk birkaç haftadan itibaren libido ve dayanıklılığı artırır. Ayrıca içeriği sayesinde nitrik oksit arttırıcı bir özelliği de bulunmaktadır.

Sonuç

İnsan vücudunda önemli bir görev üstlenen Testosteron hormonunun yeterli düzeyde üretilebilmesi için doğal ve organik beslenmenin yanı sıra düzenli bir hayat da gerekir. Bunun için de tüketilmesi gereken doğal gıdalar olur.

T düzeyinde artış sağlayan doğal testosteron hapları kullanmak da testosteron düşüklüğünü gideren ve bu düşüklüğe bağlı meydana gelen problemleri tedavi eden takviyelerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.