testosteron

Testosteron Normal Seviyesi Nedir?

  Yazar: Michael Moody

Testosteronun olması gerek bir aralık vardır ve bu aralığın altı veya üstü zarar verebilir. Tüm detaylar için makalemizden yararlanabilirsiniz.

Erkek vücudu için kritik görevleri olan ve bu nedenle her erkeğin en çok önem verdiği konulardan birisi de şüphesiz testosteron hormonu. Çünkü cinsellik hayatından tutun da vücuttaki kıllara kadar birçok noktada etkili bir hormon.

Özellikle kas kütlesi, vücuttaki yağlar, ses değişikliği, kıl gibi dış görünüşe hitap eden özellikleri nedeniyle tüm erkekler bu hormonun sağlıklı bir şekilde çalıştığından emin olmak istiyor.

Peki erkeklik hormonu olarak da adlandırılan testosteronun normal seviyesi nedir? Düşüklüğü veya yüksekliği nasıl anlaşılır? Siz de bu soruları merak ediyorsanız okumaya devam edin ve tüm sorularınıza yanıt bulun.

Erkeklik hormonu nedir?

testosteron hormonu

Testosteron, vücutta bir dizi farklı fonksiyona yardımcı olan temel bir hormondur. Ana fonksiyonu sperm üretimi olduğundan erkeklik hormonu olarak da adlandırılır.

Testisler tarafından üretilir, kalın ses, kaslı yapı ve sakal gibi erkek özelliklerinden sorumludur. Testosteron ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder, ruh halini iyileştirir, kemikleri güçlü tutar ve düşünme yeteneğine yardımcı olur.

Özetle sağlığınız ve refahınız üzerinde önemli bir etkisi vardır desek de  testosteron hormonu nedir konulu araştırmamız bu konuda sizi aydınlatacaktır.

Testosteron hormonu seviyesi nedir?

Vücudumuzdaki salgılanan her hormonun olduğu gibi testosteronun da işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için belirli bir aralıkta olması gerekir. Bu değerlerin altında veya üstünde bir hormon üretimi vücutta çeşitli sorunlara neden olabilir.

Testosteron seviyeleri ergenlik döneminde zirve yapar ve yaşlandıkça düşer. 40’lı yaşlardan itibaren yılda yaklaşık %1 ila %2 arasında azalmaya başlar. Deney grupları üzerinde yapılan çalışmalar erkeklerde yaş ilerledikçe testosterondaki düşüşü tespit etmiştir.

Erkekler 50’li yaşlara ve ötesine ulaştıkça, bu durum iktidarsızlık veya cinsel istekte azalma, depresyon veya anksiyete, kas kütlesinde azalma, daha az enerji, kilo alımı, anemi ve sıcak basması gibi belirti ve semptomlara yol açabilir. Düşen testosteron seviyeleri yaşlanmanın normal bir parçası olsa da belirli koşullar düşüşü hızlandırabilir.

Her ne kadar şu ana kadar testosteronun erkek vücudu için öneminden bahsetmiş olsak da kadınlar için de normal testosteron seviyelerine sahip olmak önemlidir. Çünkü testosteron, sağlıklı metabolizma için kesinlikle gerekli olan bir hormondur.

Peki metabolizmamızda sentezlenen testosteron hormonunun normal değerlerde olup olmadığını nasıl anlarız? Tabi ki sağlık kuruluşları tarafından yapılacak test ile.

Durun hemen korkmayın çünkü testosteron hormonu düşüklüğü yaşamanız dünyanın sonu değil. Özellikle doğal yollardan testosteron artırmak ile ilgili fikirleri okuyup rahatlayabilirsiniz.

Testosteron hormon testi

testosteron testi

Testosteron testleri, hormon değerlerinizin yaşınıza göre normal testosteron aralığında olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Bu testler vücudunuzdaki toplam testosteron veya serbest testosteron değerlerini ölçer.

Vücuttaki testosteron: serbest testosteron ve toplam testosteron

Erkeklerde testosteronun çoğu, kolesterolü testosterona dönüştüren (böbrek üstü bezleri de bir miktar testosteron üretir) karmaşık bir dizi biyokimyasal reaksiyon yoluyla testisler tarafından yapılır.

Testosteron molekülleri daha sonra doğrudan kan dolaşımına salgılanır. Burada birçoğu kısa sürede seks hormonu bağlayıcı globülin veya SHBG (diğer adıyla testosteron bir seks hormonudur) olarak bilinen diğer moleküllere bağlanır.

Serbest testosteron nedir?

Bu testosteron, diğer moleküllere bağlı olmadığı için “serbest testosteron” veya “serbest T” olarak adlandırılır. Diğer proteinlere bağlanmadıklarından, bu tür testosteron vücut tarafından kullanılabilir.

Vücudunuz, hücrelere girme özgürlüğüne sahip oldukları için aktif olarak serbest T moleküllerini kullanır. (Diğer proteinlere bağlı olan testosteron molekülleri, hücrelerinizin çoğuna giremez.)

Toplam testosteron nedir?

Toplam testosteron seviyeniz, kanınızdaki toplam testosteron konsantrasyonunun bir ölçüsüdür. Dolayısıyla hem serbest hem de bağlı testosteron moleküllerini ifade eder. (Yani her zaman serbest T’den daha yüksek bir toplam T seviyesine sahip olacaksınız.)

Neden testosteron seviyemi ölçmeliyim?

Anormal erkeklik hormonu üretimi belirtileriniz varsa bu test yapılabilir.

Erkeklerde, testisler vücuttaki testosteronun çoğunu üretir. Ancak aşağıdaki gibi belirtileriniz var ise test yaptırmanız gerekebilir:

 • Erken veya geç ergenlik
 • Kısırlık, erektil disfonksiyon, cinsel ilginin düşük olması, kemiklerin incelmesi

Kadınlarda, yumurtalıklar testosteronun çoğunu üretir. Adrenal bezler ayrıca testosterona dönüştürülen çok fazla androjen üretebilir. Eğer şu belirtiler varsa kadınların da test yaptırması gerekir:

 • Akne, yağlı cilt
 • Ses değişikliği
 • Azaltılmış meme boyutu
 • Aşırı kıllanma (bıyık, sakal, favoriler, göğüs, kalça, iç uyluk bölgesinde koyu renkli, kaba kıllar)
 • Klitoris boyutunun artması
 • Düzensiz veya eksik adet dönemleri
 • Erkek tipi kellik veya saç seyrelmesi

Testosteron eksikliğinin belirtileri ile ilgili detaylı incelemeyi okuduktan sonra bu hormonun sizin için ne kadar faydalı olduğunu bir kere daha kavramış olacaksınız.

Testosteron kaç olmalıdır?

testosteron seviyesi

İnsan vücudundaki testosteron hormonu etkisi ile ilgili yapılan deneyler ve çalışmalar neticesinde erkekler ve kadınlar için normal hormon aralığı şu şekildedir:

 • Erkek: 300 ila 1.000 (ng/dL) veya 10 ila 35 (nmol/L)
 • Kadın: 15 ila 70 ng/dL veya 0,5 ila 2,4 nmol/L

Peki yapılan testler neticesinde üretilen hormon bu değerlerin üzerinde veya altında ise bizleri neler bekliyor?

Azalan testosteron seviyesi şunlardan dolayı olabilir:

 • Kronik hastalık
 • Hipofiz bezinin çalışmasında bir aksaklık
 • Beynin hormonları kontrol eden bölgeleriyle ilgili sorun (hipotalamus)
 • Düşük tiroid fonksiyonu
 • Gecikmiş ergenlik
 • Testis hastalıkları (travma, kanser, enfeksiyon, bağışıklık, aşırı demir yüklenmesi)
 • Çok fazla prolaktin hormonu üreten hipofiz hücrelerinin iyi huylu tümörü
 • Çok fazla vücut yağı (obezite)
 • Uyku sorunları (obstrüktif uyku apnesi)
 • Çok fazla egzersizden kaynaklanan kronik stres (aşırı antrenman sendromu)

Artan testosteron seviyesi ise şunlardan kaynaklanabilir:

 • Erkek hormonlarının etkisine direnç (androjen direnci)
 • Yumurtalık tümörü
 • Testis kanseri
 • Konjenital adrenal hiperplazi
 • Testosteron seviyesini artıran kimyasallar kullanmak

Testosteron seviyesi nasıl artırılır?

Gelelim en kritik sorulardan birine. Yaptırdığınız test sonucunda veya vücudunuzda gördüğünüz belirtiler sonrasında testosteron seviyenizin düşük olduğunu öğrendiniz.

Her şey bitti mi? Artık sağlıklı bir cinsel hayatınız olmayacak mı ya da erkeksi özellikler sergileyemeyecek misiniz? Tabi ki hayır.

Siz ve doktorunuz testosteron replasman tedavisinin sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız, testosteron seviyenizi artırmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlar patch tedavisi, jeller, kapsüller, enjeksiyonlar şeklinde sıralanabilir.

Bu aşamada tamamen doğal içeriklerden oluşan testosteron seviyesini artırıcı ilaçlar da ön plana çıkmaktadır.

Testosteron artırıcılar

Testogen

testogen

Testogen özel formülü ile direnci artırır ve yağsız, güçlü kaslar oluşturmanıza yardımcı olur.

Çok az yan etki olasılığı olan Testogen %100 doğal bileşenlerden üretilir. Yağsız ve güçlü kalma şansını artırarak metabolizmanızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Testo-Max

testo-max

Testo-Max’in en önemli yararı, fitness hedeflerine hızlı bir şekilde ulaşmaya yardımcı olmasıdır. Ancak sunduğu yaşam kalitesi de ayrı bir tercih sebebidir.

Hızlı bir şekilde yağsız kas kütlesi oluşturmayı sağlaması ise Testo-Max’ı öenmli bir takviye haline getirir.

TestoPrime

testo prime

Kas kütlesi oluşturmak isteyen her erkek TestoPrime’ı sevecektir. Sporculara başlıca faydaları açıklamanın en kolay yolu, vücuttaki serbest testosteron seviyelerini önemli ölçüde artıracak güçlü bir formülün önemini anlamaktır.

Zira serbest testosteronu artırması TestoPrime’ı bu alandaki en önemli ilaçlardan birisi yapar.

TestoFuel

testofuel

TestoFuel, tümü vücuttaki doğal testosteron seviyelerini desteklemede önemli bir role sahip olan dokuz farklı doğal içerikle yapılır.

Testosteron, anahtar seks hormonlarından biridir ve erkeklerde kas geliştirme ve cinsel dürtü dahil olmak üzere çeşitli bedensel işlevlerden sorumludur. TestoFuel’in ana amacı işte bu hormonunun seviyesini artırmaktır.

Testolan

testolan

Testolan çok hızlı ve hayranlık uyandıran testosteron düşüklüğünün tüm hoş olmayan ve istenmeyen sonuçlarını etkili bir şekilde ortadan kaldırır.

Vücuttaki testosteron üretimini destekler, endokrin sistemini uyarır ve uygun seviyeyi gelmesini sağlar.

Sonuç

Testosteron hem cinsel hem de ruhsal sağlığımız için hayati öneme sahip bir hormondur. Çeşitli etmenler nedeniyle zaman zaman normal değerinden az veya çok salgılanabilir.

Bu tarz durumlarda belirtilerden şüpheleniliyorsa test yaptırılmalı ve doktor kontrolünde uygun tedavi yöntemi tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.