kıllı göğüs

Testosteron Seviyeleri Daha Çok Olan İnsanların Vücut Kılları Daha Mı Çok Olur?

  Yazar: Michael Moody

Eğer bir insanın vücudundaki testosteron seviyesi yüksek olursa, o insanın vücudundaki kıllanma daha mı fazla olur? Tüm detaylar yazımızın devamında.

Testosteron vücutta pek çok işleve sahip olsa da, erkeklik hormonu olarak bilinir. Seksüel gelişimde önemli olduğu kadar, vücut gelişimine de önemli derecede katkısı bulunur.

Peki testosteron seviyeleri daha yüksek olan insanların daha kıllı olması gibi bir durum söz konusu mu? Hep birlikte tüm merak edilenleri inceleyelim.

Testosteron seviyelerinin kıllanmaya olan etkisi

Kıllanma, özelliklerde erkeklerde testosterona bağlı olarak gerçekleşir. Kıl köklerinde bulunan ve keratinosit olarak adlandırılan yapılar, vücuttaki testosteron seviyesi artınca etkileşime girer ve erkek tipi kıllanma denen olaya sebep olur.

Söz konusu durum genellikle ergenlikte ya da gelişim çağında meydana gelmektedir. Eğer gelişim döneminde testosteron seviyesi yetersiz kalırsa, bu durum kıllanmadan önce organların yeterli seviyede gelişmemesine bile neden olabilir.

Testosteron seviyelerinin yüksek olması kıllanmaya neden olabileceği gibi, testosteron seviyesinin düşük olmasının kelliğe neden olduğuna dair de görüşler bulunur.

Bu yüzden testosteron bakımından zengin olan gıdalar ve testosteron artırıcı ilaçlar da kellikle mücadele eden bireylere önerilir.

Testosteron özellikle yüz ve kasık bölgesinde meydana gelen kıllanmanın baş aktörüdür. Bu yüzden uzmanlara göre testosteron seviyesinin düşük kalması, bu bölgelerde kadın tipi kıllanmaya sebep olur.

Testosteron kıllanma dışında nelere sebep olur?

Testosteron hormonunun etki ettiği tek konu kıllanma değildir. Vücuttaki testosteron seviyesi daha pek çok şeyi etkiler. Bunlardan başlıcaları şu şekilde listelenmektedir:

  • Penisin ve testislerin gelişimi
  • Ergenlik ve gelişme döneminde sesin daha kalın bir hale gelmesi
  • Cinsel dürtü, istek ve libidonun oluşması
  • Kas kitlesinin ve kas gücünün ortaya çıkması
  • Kemik gelişimi ve kemik gücünün sağlanması
  • Sperm üretimi

Tüm bu gelişmeler vücutta testosteron hormonu seviyesinden doğrudan etkilenir. Bu yüzden testosteron hormonunun gereğinden düşük olması ya da gereğinden yüksek olması durumunda ortaya sorunlar çıkmaktadır.

Bu yüzden testosteron ölçümü yaptırmak ve buna bağlı olarak çeşitli yöntemler uygulamak gerekmektedir. Bu yöntemler bir doktora başvurmak olabileceği gibi, testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak da olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.